Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań ułatwiających i przyspieszających prace remontowo-budowlane. Jednymi z nich są szybkowiążące i szybkoschnące jastrychy i masy samopoziomujące, które dzięki swoim właściwościom znacznie skracają czas potrzebny na wykonanie lub wyrównanie podłoża, a dodatkowo pozwalają uzyskać bardzo dobre parametry mechaniczne podkładu podłogowego. Co jeszcze wyróżnia tego typu produkty i dlaczego zyskują one uznanie zarówno wśród wykonawców, jak i inwestorów?
Jedną z największych zalet nowoczesnych podkładów podłogowych jest możliwość skrócenia czasu realizacji inwestycji. Dzięki zastosowaniu specjalnych składników, produkty te wiążą i schną znacznie szybciej niż tradycyjne rozwiązania, co pozwala na kontynuowanie prac już po 24 godzinach.
„Sięgając po produkty szybkowiążące i szybkoschnące można znacząco skrócić czas oczekiwania na związanie i wyschnięcie podkładu podłogowego i zaplanować dalsze prace tak, by były prowadzone w godzinach nocnych czy w trakcie weekendu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku remontów w obiektach użytkowanych komercyjnie, gdzie każdy dzień wyłączenia z użytkowania wiąże się z dużymi stratami finansowymi dla właściciela [...]. Dodatkową zaletą stosowania szybkowiążących rozwiązań podłogowych są ich bardzo wysokie parametry mechaniczne. Za sprawą bogatszej receptury, w tym m.in. większej ilości cementów szybkowiążących w składzie, finalne właściwości użytkowe podłoża są lepsze i tym samym może ono zostać pokryte wszystkimi rodzajami posadzek, w tym również tak wymagającymi jak np. parkiet czy posadzka żywiczna. Uniwersalność zastosowania podłoży szybkoschnących sprawia więc, że jeden produkt może być wykorzystywany w całej inwestycji, niezależnie od tego jakie pokrycia podłogowe zostaną ułożone w poszczególnych pomieszczeniach”, podkreśla Wojciech Tatara, Kierownik Produktu – WEBER Systemy podłogowe.
Poza przyspieszeniem prac zastosowanie podłoży szybkowiążących i szybkoschnących ma jeszcze jedną dużą zaletę. Produkty tego typu pozwalają na wykonywanie prac także w okresie jesienno-zimowym, kiedy mamy do czynienia z niższą temperaturą i wyższą wilgotnością powietrza.
Wykonanie posadzki (fot. WEBER)
Przykładowo – jastrych wykonywany w technologii mixokret o standardowej, normalnie wiążącej recepturze, w takich warunkach będzie wysychał znacznie dłużej. O ile w warunkach standardowych, czyli w temperaturze wynoszącej około + 20 °C, tradycyjny jastrych wysycha i wiąże w ciągu 3-4 tygodni, to w przypadku gdy mamy do czynienia z obniżonymi temperaturami, ten sam jastrych może wysychać znacznie dłużej, co będzie uniemożliwiało prowadzenie dalszych prac. Dodatkowo, jeżeli na tym samym obiekcie prowadzone są inne prace mokre, na przykład tynkowanie, jastrych nie będzie miał odpowiednich warunków do wysychania ze względu na dużą wilgotność powietrza. Z tego względu stosowanie produktów szybkowiążących w warunkach niższych temperatur pozwala skrócić czas oczekiwania na możliwość montażu pokrycia podłogowego.
Rosnąca popularność szybkowiążących systemów podłogowych sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej tego typu produktów. Jak zatem dokonać właściwego wyboru i co jest istotne?
„Jeśli chodzi o błyskawiczne podkłady podłogowe warto zwrócić uwagę na produkty o właściwościach samopoziomujących, które dodatkowo ułatwiają wykonywanie podłoża. Tu na tle dostępnych rozwiązań wyróżnia się szybkoschnący podkład podłogowy weber.floor 4320. Dzięki dodatkowemu wzmocnieniu w postaci włókien polipropylenowych wykazuje doskonałe właściwości mechaniczne (szczególnie wysoką odporność na zginanie), dlatego nadaje się do stosowania pod każdy rodzaj pokrycia podłogowego pozwalając na stworzenie bardzo gładkiego i doskonale wypoziomowanego podłoża. Dodatkowo może być układany zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Jeśli zaś chodzi o szybkoschnące i szybkowiążące masy szpachlowe, to na docenienie zasługują samopoziomująca, cementowa masa szpachlowa weber.floor 4020 o doskonałej rozlewności i bardzo dobrych właściwościach samorozpływnych, produkowana z wykorzystaniem technologii weber self drying technology, co umożliwia szlifowanie i montaż wykładzin już na drugi dzień po wylaniu. Produktem wartym uwagi jest też błyskawiczna masa szpachlowa weber.floor 4045 przeznaczona do napraw, wygładzania, szpachlowania i wykonywania warstw spadkowych, która umożliwia układanie wykładzin już po 2 godzinach od zakończenia aplikacji”, dodaje Wojciech Tatara, Kierownik Produktu – WEBER Systemy podłogowe.
Źródło: materiały prasowe WEBER.
Opracowanie: Magdalena Madej
Data publikacji: 2 marca 2025
Na tej stronie znajdziecie listę artykułów, które ostatnio pojawiły się w serwisie. Dzięki temu łatwiej być na bieżąco - i nie umkną Wam żadne tematy.
Owocnej lektury!