Ceglana elewacja pasuje do każdego stylu architektonicznego. Daje wiele możliwości aranżacyjnych, pozwala w łatwy sposób zestawiać kolory i faktury, jest też bardzo trwała i niepodatna na biologiczną degradację.
Produkty elewacyjne H+H Silikaty S to system, w którym mamy do wyboru elementy o jednakowym module, ale zróżnicowane pod względem koloru, grubości i faktury
(fot. H+H)
W grupie produktów elewacyjnych H+H znajdziemy: cegły elewacyjne, kształtki elewacyjne i narożne o zróżnicowanych grubościach oraz płytki elewacyjne. Dostępne są elementy białe, grafitowe, żółte, czerwone i zielone, wszystkie w wersji gładkiej lub o strukturze łupanej. Możemy zestawiać je w dowolnych konfiguracjach, bo dzięki zastosowaniu jednego modułu zawsze będą do siebie pasować i tworzyć spójną całość. Umiejętnie zaprojektowane połączenia kolorystyczne oraz zróżnicowana faktura poszczególnych fragmentów budynku pozwala akcentować wybrane partie elewacji i uzyskiwać odmienne efekty światłocieniowe, zaś dobór trzech grubości kształtek łupanych umożliwi stworzenie dekoracyjnych uskoków poziomych lub pionowych (tzw. lizen). Silikaty sprawdzą się również jako wykończenie ścian od środka – stosując najcieńsze elementy z serii H+H Silikaty uzyskamy imitację ceglanego muru.
Decydując się na ceglaną elewację z silikatów eliminujemy konieczność przeprowadzenia zewnętrznych prac ociepleniowych. Elewacja stanowi część ściany trójwarstwowej – ocieplenie znajduje się wewnątrz przekroju. Wybierając to rozwiązanie warto też pamiętać o bezpieczeństwie pożarowym - cegły silikatowe zaliczane są do produktów niepalnych o najwyższej euroklasie reakcji na ogień A1. Nie bez znaczenia są również niska nasiąkliwość (poniżej 15%), odporność na porastanie, zielenienie i rozwój mikroorganizmów oraz wysoka wytrzymałość mechaniczna i trwałość. Elewacja z silikatów nie wymaga remontów i odnawiania.
Opracowanie na podstawie materiałów prasowych H+H.
Data publikacji: 30 września 2020
Utarty slogan mówi, że ściany powinny być mocne i ciepłe. Mocne nie oznaczają jednak, że wymurowane z superwytrzymałego budulca. Nawet najniższa wytrzymałość na ściskanie elementów ściennych, czyli 2,5-3 MPa, przy odpowiedniej grubości muru wystarcza dla zapewnienia wymaganej nośności. Co zaś do parametrów cieplnych... W dobie domów energooszczędnych większość ścian ma zewnętrzne oieplenie. Izolacyjność elementów murowych ma więc znaczenie tylko w ścianach jednowarstwowych. Tym, na co na pewno warto zwrócić uwagę, jest łatwość murowania, czystość, ograniczenie zużycia zaprawy, dostępność rozmaitych kształtek systemowych, oraz wygoda użytkowa.