Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Izolacja nakrokwiowa - dobry przełom

Ocieplenie umieszczane po zewnętrznej stronie przegrody uważa się za najbardziej efektywne. Sprzyja i konstrukcji, i mieszkańcom. Nadaje się nawet na dachy płaskie. W przypadku dachu długo trzeba było czekać na materiały, które poradzą sobie z ekstremalnie trudnymi warunkami. Od kilku lat ten rynek coraz prężniej się rozwija.  

Dawniej dach musiał być przede wszystkim szczelny. Największym zagrożeniem dla mieszkańców był zacinający deszcz i wiatr zrywający pokrycie. Z czasem coraz większy nacisk kładziono na ich termoizolacyjność. Nie było jednak materiałów zdolnych sprostać wymaganiom pod względem wytrzymałości, odporności na wodę, na promieniowanie UV, trudno było połączyć funkcję izolacji i poszycia. W tej chwili nie jest to problemem. Nowoczesne izolacje są sztywne, mocne, nienasiąkliwe, dostępne w różnych grubościach i z różnych materiałów - polistyren, poliuretan, a nawet płyty z wełny szklanej. Niezależnie od materiału, na który się zdecydujemy - najważniejsza jest istota samej izolacji nakrokwiowej. To, dlaczego jest ona rozwiązaniem korzystnym.

Plus dla konstrukcji więźby

Zewnętrzna izolacja chroni drewno przed przemarzaniem i przed wahaniami temperatury, co zmniejsza negatywne skutki jego odkształceń. Przede wszystkim likwiduje mostki na całej połaci i eliminuje ryzyko kondensacji pary wodnej w przekroju krokwi, ale nie tylko. Drewniane konstrukcje pracują nieustająco, wichrują się, rozszerzają i kurczą. Im bardziej stabilne warunki im się zapewni, tym proces ten będzie delikatniejszy w skutkach. Korzyścią dodaną z zastosowania izolacji nakrokwiowej jest to, że usztywnia dach. Można przy tym układać ją nawet na dachach o bardzo małym spadku.

Korzyść użytkowa

Tym, co pierwsze nasuwa się na myśl, jest oszczędność przestrzeni pod skosami poddasza. Dzięki zastosowaniu izolacji nad krokwiami - nie trzeba już osłaniać ich od spodu. Wystarczy umieścić ocieplenie między belkami. To pozwala nawet odsłonić część więźby, co jest nieocenione w domach, w których króluje drewno, a przynajmniej zabudować ją na ruszcie o minimalnej wysokości. Zyskuje się wtedy kilka centymetrów - na przykład na szafkę, która "prawie się mieściła". 

Istotną zaletą izolacji nakrokwiowej jest możliwość grzania domu już na etapie stanu surowego, co przyśpiesza jego wysychanie. Wilgoć technologiczna pochodząca z odparowujących podkładów podłogowych, elementów żelbetowych czy tynków, nie wpływa na parametry izolacji. W przeciwieństwie do tradycyjnej wełny, której nie wolno narażać na kontakt z wilgocią. Z tego samego powodu polecałabym izolacę nakrokwiową w domach, w których wykończony jest tylko parter, a prace na poddaszu planuje się dopiero za jakiś czas. Istniejąca izolacja nakrokwiowa stanowi ochronę przed ucieczką ciepła (które przecież wędruje w górę), więc w domu można grzać bez narażania się na gigantyczne straty energii, a prace mokre na poddaszu można wykonać w dowolnym czasie. Teoretycznie można ocieplić dach tradycyjnie i osłonić wełnę paroizolacją, ale to już zalążek prac wykończeniowych, które przecież miały być odroczone.

Ważne - wymaga docieplenia międzykrokwiowego

Izolacja nakrokwiowa nie jest samowystarczalna - jest za cienka, żeby zapewnić połaci wymagany przez normę współczynnik przenikania ciepła U ≤ 0,18 W/(m2.​K), a za chwilę nawet 0,15. Nie ma sensu jej pogrubiać, bo to utrudniałoby i podrażało wykonanie obróbek na dachu. Najprościej połączyć izolację nakrokwiową z tradycyjnym ociepleniem układanym między krokwiami, niekoniecznie na pełną wysokość - wystarczy kilka centymetrów. Szczelna osłona zewnętrzna likwiduje wówczas liniowe mostki termiczne wzdłuż krokwi, a dodatkowe ocieplenie pod dachem dopełnia wymagań izolacyjności.

Ze specyfikacją techniczną i zdjęciami produktów oraz filmami instruktażowymi można zapoznać się na stronach producentów:

  • BRAAS - płyty PUR/PIR Divodamm Top
  • UNIDEX - płyty z uszlachetnionego EPS - Unidek
  • ISOVER - system Renover, płyty z wełny szklanej - Taurus (można też obejrzeć film z montażu)
  • RECTICEL - system Powerroof - płyty PIR
  • BALEX METAL - system Thermano - płyty PIR
  • ROCKWOOL​ - wełna skalna SUPERROCK lub TOPROCK SUPER

 

Data publikacji: 23 lutego 2017

Zobacz także

Odpowiednie przygotowanie składników jest istotnym czynnikiem decydującym o jakości gotowego ocieplenia pianą natryskową PUR (fot. IzolPoznań)DACH

Ocieplanie pianą. Ważny dobry początek.

Piana PUR nie jest produktem gotowym. Jej cechy kreuje aplikator – i robi to nie tylko podczas samego procesu nakładania, ale także wcześniej, jeszcze zanim uruchomi pistolet natryskowy. To między innymi czas i sposób przygotowania składników „robią” finalny efekt, a przy okazji… obnażają różnice w jakości fachowców.
Zanim ekipa mająca wykonać ocieplanie poddasza pianą rozpocznie natrysk, najpierw powinna rozeznać się w sytuacji na naszym poddaszu i poczynić szereg prac przygotowawczych (fot. IzolPoznań)DACH

Ocieplanie pianą – jak przygotować poddasze?

Izolacje natryskowe są coraz popularniejszą formą wykonywania ocieplenia poddasza. Kluczowa jest tu jednak dobra ekipa – a ta nie wchodzi na budynek „z marszu”. Zobacz, o co powinni zadbać fachowcy jeszcze przed założeniem kombinezonów roboczych.
Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?SZCZYPTA TEORII

Nowe wartości U i Ep

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?