Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Dachówki barwione w masie

Masa ceramiczna zazwyczaj jest czerwona. Wierzchnie powłoki, czyli angoba albo szkliwo, mogą mieć różne kolory. Co zrobić, aby po przecięciu dachówki jej czerwony przekrój nie odcinał się na tle pokrycia?

Z owym niekorzystnym kontrastem mamy do czynienia wszędzie tam, gdzie przycina się dachówki, czyli przy oknach dachowych, kominach, w koszach. Czerwona powierzchnia najmocniej odcina się na pokryciach w ciemnym kolorze, które stanowią wręcz idealne (choć przecież niepożądane) tło dla przekroju. Aby tak nie było, warto wybierać dachówki barwione w masie, których ceramiczny rdzeń ma mniej jaskrawy odcień.

Nie dość, że na ciemnym pokryciu odcina się linia przekroju, to jeszcze przez jakiś czas szpecić je może czerwony pył, jeśli dekarze cięli elementy na dachu (fot. KMR)
Czerwony pył w koszu dachowym z czasem zmyje deszcz, ale w zależności od układu dachu i lokalnych warunków może to potrwać kilka dni lub miesięcy - dobrze jest omówić temat z dekarzami, a najlepiej ustalić, że zmyją dach (fot. KMR)

Dachówki barwione w masie

Ceramikę przyciemnia się jeszcze na wczesnym etapie produkcji, podczas rozdrabniania gliny i mieszania masy, dodając do niej manganu - w śladowych ilościach, nie więcej, niż 1%. Dozowanie jest bardzo ważne, bo nadmiar manganu powoduje, że ceramika twardnieje i masa źle się wypala, a gotowy produkt jest bardziej kruchy. Podczas wypału korpus dachówki uzyskuje jednolity kolor, zbliżony do wierzchniego wykończenia. 

Odcień korpusu dachówki nie jest identyczny z wierzchnią angobą, ale nie ma takiej potrzeby. Barwienie jest wystarczające, aby wyeliminować kontrast na dachu (fot. KMR)
Odcień korpusu dachówki nie jest identyczny z wierzchnią angobą, ale nie ma takiej potrzeby. Barwienie jest wystarczające, aby wyeliminować kontrast na dachu (fot. KMR) 

Oczywiście mangan nie jest farbą, która działa niezależnie od warunków - tutaj kolor jest płynny. Końcowy efekt zależy od zawartych w złożu, a później użytych w procesie produkcji soli i minerałów, które wpływają na proces barwienia. Dobrze widać to na przykładzie cegieł, które bywają bladoczerwone, jaskrawe, żółte albo prawie brązowe. Ceramika, z której wypala się dachówki, też powstaje z tych samych złóż i też różni się odcieniem. Nie ma to żadnego znaczenia użytkowego.

Angoba na zimno

Można je nabyć nawet w marketach budowlanych, ale najlepiej kupować u producenta dachówek albo u tego samego dystrybutora, u którego zamawiamy materiał na dach. Ma się wtedy pewność, że wybieramy produkt dobry i o sprawdzonej trwałości. Angoby na zimno najczęściej dostępne są w kolorze szarym. Ma to swoje uzasadnienie - szarość dominuje w trendach architektonicznych, szare dachy z płaskich dachówek są obecnie najmodniejsze. Kolory takie jak zielony czy niebieski są raczej niszowe i o angoby dla nich trzeba się starać na zamówienie. Z kolei w przypadku pokryć czerwonych czy brązowych ich użycie nie jest potrzebne. Angoby nakłada się pędzelkiem, jak farbę, malując przekrój dachówki już po ułożeniu na dachu. Można zrobić to samodzielnie nawet po jakimś czasie od zamieszkania.


>>> ZOBACZ TEŻ DACHÓWKI CIĘTE POD KOLOR


Konsultacje: Piotr Staros, BMI Braas.

Data publikacji: 1 czerwca 2018

Zobacz także

fot. EXTRADOM.PLDACH

Dach dwuspadowy vs kopertowy

Czym, poza ogólnym wyglądem, różnią się te dwie popularne konstrukcje i jak wpływa to na budowę oraz późniejszą eksploatację domu? Najlepiej sprawdź to jeszcze zanim wybierzesz projekt.
PYTANIA I DYLEMATY

Kąt nachylenia a ilość materiału

Przy jakim kącie nachylenia dachu dwuspadowego będzie mniejsze zużycie materiału pokryciowego: 30, 35 czy 40 stopni?
Gonty bitumiczne są łatwe w montazu i pasują na każdy dach (fot. STEMA)MATERIAŁY POKRYCIOWE

A może gonty bitumiczne?

Rozmaite wzory i kolory, giętka i elastyczna struktura, bardzo łatwy montaż – gonty pasują do różnych stylów architektonicznych i sprawdzają się na dachach o dowolnej geometrii.