Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Dach dwuspadowy vs kopertowy

Czym, poza ogólnym wyglądem, różnią się te dwie popularne konstrukcje i jak wpływa to na budowę oraz późniejszą eksploatację domu?

Jeśli w lokalnych warunkach zabudowy widnieje wymóg dachu spadzistego, albo sami właśnie taki dach chcemy mieć, to z prostszych konstrukcji do wyboru mamy dwie: dwuspadową (zobacz projekty domów z dachem dwuspadowym) i kopertową (zobacz projekty domów z dachem kopertowym). Warto świadomie przeanalizować ich cechy nie tylko pod kątem wyglądu, ale przede wszystkim dylematów, z jakimi być może przyjdzie nam się zmierzyć.

Aranżacja poddasza

To aspekt istotny zwłaszcza w domach o małej powierzchni. Przy dachu kopertowym wszędzie mamy skosy, co ogranicza przestrzeń użytkową. Trudno też ustawić w pokojach większe meble, bo jedynymi wysokimi pionowymi przegrodami są ściany wewnętrzne. Doświetlenie pomieszczeń jest możliwe tylko przez okna dachowe. Ponieważ wnętrze mocno się przez nie nagrzewa, konieczne jest jak najszybsze zainwestowanie w rolety lub markizy przeciwsłoneczne. W przypadku dachu dwuspadowego na obu ścianach szczytowych mamy możliwość wstawienia pionowych okien, mamy też większą swobodę aranżacji wnętrza.

Możliwości architektoniczne

Dach dwuspadowy jest dość nudny, ale dla architektów wdzięczny pod względem możliwości zabawy formą. Połacie mogą być zakończone szerokimi okapami albo ich pozbawione, można przedłużyć je poza ściany szczytowe, zakończyć równo z nimi albo cofnąć za ścianki attykowe. W szczytach można zrobić balkon czy porte-fenetre. Dach kopertowy nie potrzebuje urozmaiceń, sam w sobie jest ozdobą domu. Ma dużą powierzchnię, zajmuje znaczną część bryły budynku, a dzięki temu stwarza wrażenie przytulności. Może być zakończony ostrym czubkiem (połacie trójkątne) albo kalenicą (połacie trapezowe).

Poddasze nieużytkowe lub do adaptacji

W obu przypadkach wprowadzamy się do domu wykończonego tylko w części parterowej. Jeśli wybierzemy dach kopertowy, to mamy mniejszą powierzchnię elewacji wymagającą ocieplenia. Dach tworzy doskonały bufor termiczny nad częścią mieszkalną – można nawet nie ocieplać od razu całych połaci, a tylko strop nad parterem. Nie musimy też już na etapie budowy wstawiać żadnej stolarki otworowej, możemy to zrobić dopiero kiedy zdecydujemy się poddasze zaadaptować. Jeżeli zdecydujemy się na dach dwuspadowy, to musimy od razu ocieplić całe ściany szczytowe, a to oznacza, że trzeba wstawić przynajmniej okna fasadowe. Poza bezpośrednim wydatkiem, tracimy też jakość okien, bo nawet jeśli będziemy o nie dbać, to zanim zaczniemy korzystać z poddasza – ich parametry cieplne i estetyka zdążą ulec pogorszeniu.

Zmiany w projekcie

W przypadku dachu dwuspadowego łatwo jest przeliczać konstrukcję przy zmniejszeniu lub zwiększeniu kąta nachylenia dachu – elementy są powtarzalne. W dachu kopertowym nawet nieznaczne zmiany konstrukcji wymagają ponownego zaprojektowania węzłów i określenia długości wszystkich belek, w tym krótkich krokwi kulawkowych, z których każda jest inna. Może też wystąpić problem z zachowaniem odpowiedniej odległości elementów więźby od komina.

Koszty

Bez wątpienia przy rozpatrywaniu tego samego pokrycia dach dwuspadowy wypada taniej. Roboty ciesielskie są tu znacznie łatwiejsze i trwają krócej, tańsze są też ewentualne gotowe wiązary prefabrykowane. W dachu kopertowym ciesiołka jest trudniejsza, więc robocizna droższa, poza tym potrzeba tu więcej gąsiorów, obróbek, dłuższego systemu rynnowego, a w przypadku blachodachówki w długich arkuszach musimy też liczyć się ze sporymi odpadami, co na prostym dachu dwuspadowym jest ograniczone do minimum.


Tekst: Karolina Matysiak-Rakoczy
Wszystkie materiały są własnością firmy EXTRADOM.PL.
 

 

Data publikacji: 30 maja 2018

Zobacz także

PYTANIA I DYLEMATY

Kąt nachylenia a ilość materiału

Przy jakim kącie nachylenia dachu dwuspadowego będzie mniejsze zużycie materiału pokryciowego: 30, 35 czy 40 stopni?
Gonty bitumiczne są łatwe w montazu i pasują na każdy dach (fot. STEMA)MATERIAŁY POKRYCIOWE

A może gonty bitumiczne?

Rozmaite wzory i kolory, giętka i elastyczna struktura, bardzo łatwy montaż – gonty pasują do różnych stylów architektonicznych i sprawdzają się na dachach o dowolnej geometrii.
Pianka natryskowa to rozwiązanie wygodne i bezmostkowe (fot. PUR DOM)DACH

Poddasze z pianką

Zastanawiasz się, czym ocieplić połacie dachowe? A może pianka natryskowa? Szybko, skutecznie i czysto.