Nie wymagają dozbrajania, betonowania ani nadmurowywania. Pręty są zabezpieczone antykorozyjnie i w całości schowane w przekroju belki. Gotowe nadproża mają taką samą wysokość, co bloczki ścienne, montuje się je na tej samej zaprawie klejowej, dzięki czemu wizualnie mur pozostaje jednorodny. Jedyną różnicą są wytrzymałość i izolacyjność termiczna. Belki są wykonane z betonu komórkowego odmiany 600 (podczas gdy bloczki zazwyczaj 400-500), a ich współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,14 W/(m.K) - najcieplejsze boczki mają zbliżoną wartość λ = 0,11 W/(m.K). Ściana o grubości 24 cm w przekroju przez nadproże ma wówczas współczynnik przenikania ciepła U = 0,53 W/(m2.K). Dla porównania - tradycyjny żelbet ma przybliżony współczynnik λ = 1,80 W/(m.K), zatem w miejscu nadproża ściana ma U = 3,30 W/(m2.K).
Różnią się w zależności od systemu. Przykładowo Prefabet Łagisza oferuje belki nadprożowe Termobet BN o wysokości 24 cm, szerokości 12 i 15 cm. Solbet ma belki NS R30 o takiej samej wysokości 24 cm, ale szerokości 12 i 18 cm. Termalica produkuje belki TNN o wysokości 25 cm i szerokości 12, 15 i 20 cm, Xella natomiast - belki Ytong YN o wysokości 20 cm oraz szerokości 20, 24, 30 i 36,5 cm. Szerokości belek są dobrane tak, aby dało się je zestawić w moduł odpowiadający grubości muru. W zależności od grubości ściany belki można bowiem układać pojedynczo albo łączyć dwie lub trzy w jeden zestaw. I tak na murach o grubości 40 cm (Ytong) trzeba zestawić dwie belki po 20 cm (i takie oferuje dany system), natomiast w systemie ścian grubości 42 cm (Solbet) przewidziano dwie belki po 12 cm i jedną 18 cm.
Maksymalną rozpiętość przekrywanego otworu defiiniuje długość belki. Tutaj znowu producenci oferują elementy o różnych wymiarach - od 120 do 230 cm. Ta długość nie jest jednak równoznaczna ze światłem otworu. Trzeba pomniejszyć ją o wymaganą głębokość podparcia. W przypadku belek o długości do 160 cm (włącznie) jest to po 20 cm z każej strony otworu. Belki dłuższe niż 160 cm wymagają podparcia głębszego - po 25 cm. To ważne dla stateczności, Solbet oznacza nawet na swoich elementach wymaganą minimalną głębokość podparcia. Po jej uwzględnieniu otrzymujemy maksymalną rozpiętość otworu - prawie we wszystkich systemach jest to 180 cm, tylko przy belkach Ytong - 175 cm.
To główne znajduje się w dolnej części belki. To ta strefa jest bowiem odpowiedzialna za przenoszenie naprężeń rozciągających. Nadproża koniecznie muszą być ułożone w dobrą stronę - tak, żeby zbrojenie główne na pewno znalazło się na dole. Odwrócenie kierunku montażu może mieć katastrofalne skutki, bo takie nadproże przestaje mieć odpowiednią nośność! Producenci, w trosce o dobro inwestora, ułatwiają sprawę wykonawcom i najczęściej bardzo czytelnie oznaczają swoje elementy.
Data publikacji: 18 stycznia 2017
Utarty slogan mówi, że ściany powinny być mocne i ciepłe. Mocne nie oznaczają jednak, że wymurowane z superwytrzymałego budulca. Nawet najniższa wytrzymałość na ściskanie elementów ściennych, czyli 2,5-3 MPa, przy odpowiedniej grubości muru wystarcza dla zapewnienia wymaganej nośności. Co zaś do parametrów cieplnych... W dobie domów energooszczędnych większość ścian ma zewnętrzne oieplenie. Izolacyjność elementów murowych ma więc znaczenie tylko w ścianach jednowarstwowych. Tym, na co na pewno warto zwrócić uwagę, jest łatwość murowania, czystość, ograniczenie zużycia zaprawy, dostępność rozmaitych kształtek systemowych, oraz wygoda użytkowa.