Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Gotowe nadproża z betonu komórkowego

Prefabrykowane nadproża z betonu komórkowego to gotowe zbrojone belki, które stanowią samonośne przekrycie otworu. Są ciepłe, wygodne w montażu i nie wymagają prac mokrych ani przerw technologicznych.

Nie wymagają dozbrajania, betonowania ani nadmurowywania. Pręty są zabezpieczone antykorozyjnie i w całości schowane w przekroju belki. Gotowe nadproża mają taką samą wysokość, co bloczki ścienne, montuje się je na tej samej zaprawie klejowej, dzięki czemu wizualnie mur pozostaje jednorodny. Jedyną różnicą są wytrzymałość i izolacyjność termiczna. Belki są wykonane z betonu komórkowego odmiany 600 (podczas gdy bloczki zazwyczaj 400-500), a ich współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,14 W/(m.​K) - najcieplejsze boczki mają zbliżoną wartość λ = 0,11 W/(m.​K). Ściana o grubości 24 cm w przekroju przez nadproże ma wówczas współczynnik przenikania ciepła U = 0,53 W/(m​2.​K). Dla porównania - tradycyjny żelbet ma przybliżony współczynnik λ = 1,80 W/(m.​K), zatem w miejscu nadproża ściana ma U = 3,30 W/(m2.​K).

Wymiary belek

Różnią się w zależności od systemu. Przykładowo Prefabet Łagisza oferuje belki nadprożowe Termobet BN o wysokości 24 cm, szerokości 12 i 15 cm. Solbet ma belki NS R30 o takiej samej wysokości 24 cm, ale szerokości 12 i 18 cm. Termalica produkuje belki TNN o wysokości 25 cm i szerokości 12, 15 i 20 cm, Xella natomiast - belki Ytong YN o wysokości 20 cm oraz szerokości 20, 24, 30 i 36,5 cm. Szerokości belek są dobrane tak, aby dało się je zestawić w moduł odpowiadający grubości muru. W zależności od grubości ściany belki można bowiem układać pojedynczo albo łączyć dwie lub trzy w jeden zestaw. I tak na murach o grubości 40 cm (Ytong) trzeba zestawić dwie belki po 20 cm (i takie oferuje dany system), natomiast w systemie ścian grubości 42 cm (Solbet) przewidziano dwie belki po 12 cm i jedną 18 cm.

Rozpiętość otworu

Maksymalną rozpiętość przekrywanego otworu defiiniuje długość belki. Tutaj znowu producenci oferują elementy o różnych wymiarach - od 120 do 230 cm. Ta długość nie jest jednak równoznaczna ze światłem otworu. Trzeba pomniejszyć ją o wymaganą głębokość podparcia. W przypadku belek o długości do 160 cm (włącznie) jest to po 20 cm z każej strony otworu. Belki dłuższe niż 160 cm wymagają podparcia głębszego - po 25 cm. To ważne dla stateczności, Solbet oznacza nawet na swoich elementach wymaganą minimalną głębokość podparcia. Po jej uwzględnieniu otrzymujemy maksymalną rozpiętość otworu - prawie we wszystkich systemach jest to 180 cm, tylko przy belkach Ytong - 175 cm.

Montaż nadproża

To główne znajduje się w dolnej części belki. To ta strefa jest bowiem odpowiedzialna za przenoszenie naprężeń rozciągających. Nadproża koniecznie muszą być ułożone w dobrą stronę - tak, żeby zbrojenie główne na pewno znalazło się na dole. Odwrócenie kierunku montażu może mieć katastrofalne skutki, bo takie nadproże przestaje mieć odpowiednią nośność! Producenci, w trosce o dobro inwestora, ułatwiają sprawę wykonawcom i najczęściej bardzo czytelnie oznaczają swoje elementy.

 

Data publikacji: 18 stycznia 2017

Zobacz także

Dobrze wymurowana klinkierowa elewacja jest praktycznie niezniszczalna (fot. LHL Klinkier)CERAMIKA

Rewelacja - klinkierowa elewacja

Stylowy wygląd, duża wytrzymałość, trwałość - elewacja z klinkieru to rozsądny i bardzo efektowny wybór, ale żeby spełniła oczekiwania, trzeba ją poprawnie wykonać.
Dokłądne przygotowanie bazowej warstwy ściany decyduje o poprawności i łatwości dalszego przebiegu prac murarskich (fot. red.)POROTHERM NA BUDOWIE

Ustawianie pierwszej warstwy muru

Nawet jeśli ściany ceramiczne murujemy na zaprawę cienkowarstwową, pierwsza warstwa pustaków Porotherm powinna spoczywać na grubej warstwie zaprawy cementowej. Ważne jest idealne wypoziomowanie!
Pustaki Porotherm muruje się na pióro-wpust, bez wypełniania zaprawą spoin pionowych (fot. red.)POROTHERM NA BUDOWIE

Łączenie pustaków na pióro-wpust

Czy pustaki ceramiczne Porotherm układa się bez wypełniania zaprawą spoin pionowych? Cykl "Porotherm na budowie" - odcinek 3.