Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Sprawdź okna przed zimą

Dokładne sprawdzenie i zabezpieczenie stolarki otworowej przed zimą ograniczy straty ciepła, przedłuży żywotność wyrobów i zapewni nam ich bezproblemowe użytkowanie. Jak przygotować okna i drzwi do zimy?

Okres zimowy to szczególnie wymagający czas dla okien i drzwi w naszych domach. Uciążliwe przewiewy zimnego powietrza oraz straty cennej energii cieplnej to nie tylko mniejszy komfort korzystania z budynku, lecz również wyższe rachunki za jego ogrzewanie, co wiąże się z obciążeniem domowego budżetu. Tym problemom możemy zapobiec, jeśli odpowiednio wcześnie skontrolujemy stan okien i drzwi. Prace najlepiej przeprowadzić podczas sprzyjającej bezdeszczowej pogody. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Najpierw umyjmy i obejrzyjmy okna

Dzięki temu pozbędziemy się kurzu i zabrudzeń, które mogą niszczyć uszczelki i negatywnie wpływać na działanie okuć. Do mycia wykorzystajmy łagodne środki czyszczące i miękką szmatkę, tak, aby nie uszkodzić profili okiennych oraz uszczelek. Podczas pracy będziemy mogli również przyjrzeć się stolarce pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych, w tym deformacji uszczelek czy też pęknięć tynku pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą.

Poszukajmy szczelin

Najprostszym sposobem na sprawdzenie szczelności okna jest przesunięcie dłonią wzdłuż krawędzi ramy okiennej - wokół obwodu okna i na styku ramy skrzydła i ościeżnicy. Jeśli czujemy chłodny podmuch, to znak, że stolarka nie jest szczelna. Jeśli uszkodzeniu bądź deformacji uległy uszczelki, najlepiej wymienić je na nowe. Można tu skorzystać z pomocy serwisu okiennego lub wykonać wymianę samodzielnie. Tymczasowym rozwiązaniem, które pomoże uszczelnić okno na zimę, jest zastosowanie samoprzylepnych uszczelek o odpowiedniej grubości i przekroju – bez problemu powinniśmy znaleźć je w sklepach budowlanych. Tylko nie przesadzajmy, bo zbyt grube uszczelki mogą spowodować problemy z domknięciem skrzydła!


Jeśli pomimo zamknięcia skrzydła w jego narożnikach czujemy przewiew, to znak, że czas wymienić uszczelki na nowe (fot. DOBRY MONTAŻ)

Częstym skutkiem błędnego montażu są też ubytki pomiędzy oknem a murem lub pomiędzy ościeżnicą a parapetem wewnętrznym. Dostaje się tamtędy nie tylko chłodne powietrze z zewnątrz, ale także wilgoć. Jak temu zaradzić? Konieczne jest oczyszczenie szpar, a następnie wypełnienie ich pianką montażową (w przypadku większych szczelin) lub specjalną taśmą rozprężną. Czasami niezbędne może okazać się poszerzenie ubytku, tak, by taśma lub piana mogła go wypełnić.

Wyregulujmy okucia

Siła docisku skrzydła okiennego do ramy to jeden z podstawowych czynników decydujących o szczelności okna. Możemy ją ustawić poprzez regulację okuć, a konkretnie zmianę trybu z letniego na zimowy. Śruby regulacyjne umieszczone są na ramie skrzydła. Poruszają się na prowadnicach. Kiedy przyjrzymy im się z bliska, dostrzeżemy, że na każdej z nich nabity jest znacznik, najczęściej w postaci punktu. Na okres zimowy zaleca się ustawienie znacznika w pozycji jak najbliższej uszczelki znajdującej się na ramie. W tym celu do gniazda śruby wprowadzamy końcówkę klucza i ustawiamy znacznik najbliżej uszczelki. Czynność powtarzamy dla każdej ze śrub regulacyjnych (w zależności od typu okna może być ich od 4 do nawet 12). Na końcu trzeba sprawdzić, czy skrzydło bez problemu zamyka się i otwiera.


Regulacja okuć nie jest czynnością skomplikowaną i można bez problemu poradzić sobie z nią samodzielnie (fot. DOBRY MONTAŻ) 

Do regulacji najczęściej używa się klucza sześciokątnego (popularnie zwanego imbusem) o rozmiarze 4 milimetrów. Jak jednak ostrzega Tomasz Syska, Brand Manager PROLINE, Partnera kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ”: "Użycie klucza niskiej jakości, stanowiącego często element zestawu narzędziowego dostarczanego razem z meblami, może stwarzać ryzyko uszkodzenia śruby, bo takie klucze z reguły nie mają odpowiedniej twardości. Najlepiej stosować wysokiej jakości narzędzia, których twardość została dobrana tak, by przy zachowaniu wytrzymałości nie uszkadzać elementów montażowych". Do regulacji można też wykorzystać tzw. bitonasadki z końcówką hex, czyli kwadrat. 

Poza regulacją, okucia należy cyklicznie czyścić i smarować, gdyż to one w dużej mierze odpowiadają za to, jak „pracuje” nasze okno. 

Uszczelnijmy drzwi

W przypadku drzwi zewnętrznych, podobnie jak w przy oknach, rozpocznijmy od ich umycia z wykorzystaniem łagodnych środków czyszczących. Następnie zweryfikujmy szczelność drzwi przy zaryglowanych zamkach. Luzu między skrzydłem a ościeżnicą nie może być zbyt duży, bo przez szpary migrować będzie powietrze. Pamiętajmy więc o sprawdzeniu śrub mocujących, zamka i zawiasów, a także naoliwieniu zapadki i rygla. Jeśli zauważymy, że drzwi są nieszczelne, możemy je wyregulować na zawiasach. Sprawdźmy też i ewentualne ustawmy styk uszczelki z płytą drzwiową, skontrolujmy uszczelki podłogowe przylegające do aluminiowego profilu zamykającego oraz uszczelkę podłogową opadającą. Zużyte uszczelki generują straty ciepła, a niewłaściwie zamontowane lub wyeksploatowane, mogą nawet uniemożliwić otwieranie i zamykanie skrzydła. 

Podczas zimy szczelność okien i drzwi ma szczególne znaczenie. Regularne przeglądy i konserwacją pomogą utrzymać stolarkę otworową w dobrej kondycji.


Opracowanie na podstawie materiałów prasowych kampanii DOBRY MONTAŻ.

Data publikacji: 22 października 2019

Zobacz także

fot. ALUPLASTOKNA, DRZWI

Z ukrytym skrzydłem

System energeto 5000 view, nowość w ofercie firmy aluplast, to filigranowa optyka elewacji przy zachowaniu doskonałych parametrów termoizolacyjnych okien.
fot. DOBROPLASTAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Kup okna online

Firma Dobroplast uruchomiła internetowy sklep, w którym samodzielnie można skonfigurować i kupić okna z dostawą bezpośrednio do domu.
Szyby w technologii wklejania dają więcej możliwości konstrukcyjnych niż te montowane konwencjonalnie na podkładkach (fot. KMR)PROFILE OKIENNE Z PVC

Szyby na podkładkach i wklejane

Czym, poza technologią montażu, różnią się oba typy szklenia okien i jaki ma to związek z profilami okiennymi z PVC?