Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Dom z ceramiki a rachunki za ogrzewanie

W jaki sposób nowoczesne technologie budowy domu z ceramiki mogą wpływać na koszty energii podczas eksploatacji?

Budownictwo energooszczędne opiera się na paru filarach. Najważniejsze z nich to: odpowiedni do lokalnych warunków projekt, zwarta bryła budynku, właściwie dobrana i zamontowana stolarka otworowa, a także wybór określonych technologii i materiałów budowlanych. Na to ostatnie, w dobie gwałtownego wzrostu kosztów energii, duży wpływ ma kwestia możliwości uniezależnienia od rosnących rachunków za ogrzewanie w przyszłości. Producenci mają na to swoje recepty – dziś o ścianach z ceramiki poryzowanej opowiada Patryk Rytel, konsultant techniczny w firmie Wienerberger. 

Nowoczesne pustaki ceramiczne na ściany domu

Szukając rozwiązań „przyszłościowych”, powinniśmy wybierać materiały ekologiczne, trwałe, o jak najlepszych parametrach termicznych – w tym nie tylko wysokim oporze cieplnym, ale też akumulacyjności i stateczności cieplnej. Poryzowany pustak ceramiczny spełnia wszystkie te kryteria. Pustaki ścienne Porotherm D 42,5 T Dryfix, wypełnione ociepleniem z naturalnej wełny mineralnej, to wciąż jedne z najbardziej innowacyjnych rozwiązań dla domów energooszczędnych. Wykonane z nich ściany mają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła - U=0,17 W/(m2K), wpisując się w wymagania zaostrzonych w 2021 roku przepisów, a nawet je przewyższając.

Pustaki ścienne Porotherm D 42,5 T Dryfix, wypełnione ociepleniem z naturalnej wełny mineralnej, to wciąż jedne z najbardziej innowacyjnych rozwiązań dla domów energooszczędnych

Cienkie spoiny – sucha i „ciepła” technologia murowania

Zaprawa Porotherm Dryfix to mieszanka poliuretanowa, aplikowana pistoletem podobnie jak tradycyjne pianki montażowe. Do jej przygotowania nie potrzeba prądu ani wody, to produkt gotowy do użycia. Zaprawa w pianie oznacza kompletnie suchą i ciepłą ścianę – między pustakami łączonymi w technologii cienkowarstwowej praktycznie nie występują mostki termiczne (ucieczka ciepła przez spoiny jest zredukowana do minimum). Co równie istotne, już 24 godziny po wymurowaniu ściany osiągają deklarowany współczynnik U, bez potrzeby inwestowania czasu i energii w ich osuszanie w pierwszych latach po budowie.

Dopasowana budowa systemowa

W uzyskaniu i utrzymaniu deklarowanych parametrów termicznych budynku, a potem zdrowego, komfortowego domu, pomagają systemowe rozwiązania marki Porotherm: pustaki uzupełniające, gotowe belki nadprożowe, system stropów, specjalistyczne zaprawy i narzędzia. To również gwarancja właściwego dopasowania wszystkich elementów i mniejsze ryzyko błędów wykonawczych. 

Budownictwo zrównoważone

Firma Wienerberger od lat inwestuje w założenia zrównoważonej koncepcji projektowania i budowy domu e4. Jednym z jej założeń jest stosowanie naturalnych i energooszczędnych rozwiązań, ale jest to inicjatywa znacznie szersza. Opiera się na kompleksowym podejściu do budynku, uwzględniającym złożoność i zmiany zachodzące z upływem czasu, w tym aspekty takie jak: energia, ekonomia, zdrowie przyszłych mieszkańców i wpływ na środowisko. Istotnym czynnikiem jest zapewnienie inwestorowi możliwości korzystania z odnawialnych i czystych źródeł energii. To ekologiczne, ale też bardzo pragmatyczne podejście, bo pozwala uniezależnić się od paliw kopalnianych oraz w dłuższej perspektywie − rosnących rachunków. Pod tym kątem projektowane są między innymi odpowiednie rozwiązania pokryć dachowych marki Koramic – specjalne dachówki przejściowe, dopasowane kolorem i wzorem do najpopularniejszych modeli dachówek podstawowych – Alegra 9 oraz Orea 9 - umożliwiają bezproblemowy montaż paneli fotowoltaicznych. 


Tekst: Patryk Rytel, konsultant techniczny w firmie Wienerberger.


Źródło: materiały prasowe Wienerberger.

Data publikacji: 23 lutego 2023

Zobacz także

Który materiał wybrać na ściany domu - beton komórkowy, ceramikę czy silikaty? (fot. SOLBET)ŚCIANY

Z czego stawiać dom?

Beton komórkowy, ceramika czy silikaty? Zobacz, jakimi właściwościami wyróżniają się popularne elementy murowe oraz które cechy - i dlaczego - warto brać pod uwagę przy wyborze materiału na ściany domu.
Zimowa aura nie jest przeszkodą w prowadzeniu prac murarskich, pod warunkiem, że zastosujemy się do odpowiednich wytycznych (fot.BIAŁE MUROWANIE)ZASADY MUROWANIA

Jak prowadzić prace murarskie w warunkach zimowych?

Budowa domu w okresie zimowym zawsze będzie obarczona pewnymi utrudnieniami i spadkiem efektywności. Jednak sama niska temperatura nie oznacza jeszcze konieczności zatrzymania realizacji inwestycji. Kiedy i jak murować w chłodne dni?
Gotowe systemy szalunkowe świetnie nadają się na formy pod żelbetowe słupy. Zobacz, jak sprawnie przygotować szalunek filara pod bramę garażową (fot. red.)BUDOWLANE DETALE

Szalowanie słupa. Z wizytą na budowie

Jak przygotować szalunek pod żelbetowy filar lub fragment ściany z wykorzystaniem systemowych płyt? Na ile wystarczają szalunki i jak o nie dbać? Zobacz migawki z placu budowy.