Regał do garażu pomoże uporządkować przestrzeń, co przełoży się znacząco na komfort korzystania z pomieszczenia. Dzięki niemu można bez problemu znaleźć odpowiednie materiały i narzędzia potrzebne w danym momencie. Jak dopasować odpowiedni model do garażu i jak zamontować go tak, aby całość prezentowała się dobrze i zapewniała bezpieczeństwo użytkowania? Podpowiadamy!
Odpowiedni regał do garażu powinien być właściwie dobrany pod względem rozmiarów – szerokości, wysokości i głębokości oraz oczywiście materiału i maksymalnego obciążenia półki. W garażu panują specyficzne warunki – podwyższona wilgotność i niska temperatura wpływają negatywnie na źle zabezpieczone lub nieprzystosowane odpowiednio tworzywa. Dlatego najlepiej jest zdecydować się na solidny model wykonany z metalu, który dodatkowo jest zabezpieczony warstwami ochronnymi przeciwdziałającymi korozji i uszkodzeniom.
Kwestią mniej istotną, ale na którą mimo wszystko warto zwrócić uwagę, jest kolor regału do garażu. To miejsce, w którym można spokojnie postawić na bardziej wyraziste barwy np. czerwień. Natomiast możliwości jest mnóstwo – od klasycznych szarości, po czerń, która świetnie komponuje się z surowością garażu.
Przed zakupem należy odpowiednio zmierzyć daną przestrzeń, aby upewnić się, że mebel idealnie się w nią wpasuje. Nie powinien utrudniać przemieszczania się po garażu, więc jeśli pomieszczenie jest niewielkie, warto sprawdzić dokładnie przede wszystkim głębokość mebla. Dodatkowo istotną kwestią jest jego kształt – można wybierać spośród klasycznych, prostokątnych modeli, ale dostępne są też warianty narożnikowe lub z węższymi półkami od góry, co pozwala stworzyć przestrzeń do pracy na jednej z szerokich półek.
Po dokładnym zmierzeniu przestrzeni należy dobrać odpowiedni regał do garażu. Przeciętny garaż jest wysoki na co najmniej 2,2 m. Wymiary te regulują nawet przepisy! Pomieszczenie to nie może być niższe, a w rzeczywistości najlepiej, żeby było nawet wyższe niż ta wartość. To umożliwia również dobranie do pomieszczenia całkiem okazałego regału, który pomieści wszystkie najważniejsze przedmioty jak skrzynki narzędziowe, elektronarzędzia, różnego rodzaju ciecze jak oleje silnikowe czy płyny chłodnicze oraz środki czyszczące. Na regale można umieścić również zapasowe opony oraz inne elementy, które nie mają swojego miejsca w domu np. sprzęt ogrodniczy czy materiały budowlane. Dlatego też oprócz rozmiaru regału do garażu, ważna jest również jego nośność.
Maksymalne obciążenie na półkę może różnić się w zależności od danego modelu. Metalowa konstrukcja jest dość stabilna, ale nie każdy model jest w stanie sprostać dużym obciążeniom. Warto zatem zastanowić się, co dokładnie będzie przechowywane na danym regale i w ten sposób dobrać nośność, która może sięgać nawet 400, 500 czy 900 kg na półkę.
Istotną kwestią jest odpowiednie rozmieszczenie ciężaru na regale. Najcięższe przedmioty powinny znaleźć się na najniższej półce, dzięki czemu środek ciężkości będzie znajdował się nisko. Co prawda, regały metalowe i tak należy przykręcić do ściany, natomiast odpowiednie rozłożenie ciężkości dodatkowo zabezpieczy mebel przed ewentualnym przewróceniem (np. przy nieodpowiednim montażu do ściany). Nie należy obciążać przesadnie tylko jednej strony półki. Przedmioty powinny zostać rozłożone na niej równomiernie, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia płyty. Nie można również przekraczać maksymalnej nośności regału. Modele do garażu często mają możliwość przykręcenia dodatkowych półek, ale trzeba uważać, aby nie przeciążyć całej konstrukcji.
Montaż regału do garażu zależy od jego rodzaju. Inaczej będzie wyglądała instalacja modelu wciskanego, a inaczej skręcanego.
Regał garażowy wciskany – instrukcja krok po kroku
1. Przygotuj przestrzeń – w pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić podłogę i przygotować wolną przestrzeń do składania regału. Mebel warto umieścić początkowo w pozycji leżącej, aby ułatwić sobie późniejsze zamontowanie stopek, ale nie jest to konieczne w przypadku regału do garażu na wcisk.
2. Złóż ramę – składanie konstrukcji należy rozpocząć od wciśnięcia ram półek krótkich z wyprofilowanymi otworami do haczyków umieszczonych na dwóch nogach regału. Dla wzmocnienia ramy warto dobić połączenia gumowym młotkiem. Następnie w ten sam sposób należy postąpić z dwoma kolejnymi nogami oraz z dłuższymi bokami półek, które połączą stelaż w całość.
3. Podwyższ konstrukcję – aby połączyć ze sobą dwie części nóg regału, wystarczy umieścić je w specjalnych kątownikach, które również montuje się na wcisk.
4. Dodaj wsporniki – w większości zestawów dostępne są też specjalne wsporniki, które umieszcza się na środku konstrukcji w wyprofilowanych przetłoczeniach, a następnie ich końce zagina się najlepiej przy pomocy metalowego narzędzia np. wkrętaka.
5. Zamontuj stopki regału – plastikowe stopki chronią podłogę przed zarysowaniem. Po złożeniu konstrukcji wystarczy wcisnąć je w końce nóg regału.
6. Dodaj półki – regał można postawić przy ścianie, a dołączone do zestawu półki wystarczy ułożyć w odpowiednio przygotowanych miejscach.
Regał garażowy skręcany – instrukcja krok po kroku
1. Przygotuj przestrzeń – ponownie, odpowiednie przygotowanie powierzchni, na której będzie skręcany regał metalowy, jest sporym ułatwieniem podczas montażu. To tym bardziej istotne, że modele skręcane zawsze składa się na płaskiej powierzchni.
2. Złóż ramę – tym razem, aby konstrukcja była odpowiednio wysoka, trzeba połączyć dwie części nóg przy użyciu specjalnych śrub dołączonych do zestawu.
3. Przymocuj półki – półki umieszcza się na łączeniu nóg i ponownie – należy je przykręcić śrubami, wykorzystując otwory montażowe.
4. Przykręć kątowniki – z tyłu półek oraz po ich bocznych stronach należy przykręcić specjalne kątowniki, do których montuje się pozostałe dwie nogi.
5. Zamontuj stopki regału – na koniec tak jak w przypadku regału do garażu wciskanego, montuje się stopki na końcach nóg regału. Mebel można ustawić pod ścianą.
Niezależnie czy regał do garażu jest skręcany, czy wciskany, najbezpieczniej jest przymocować go do ściany. W tym celu należy postawić go w docelowym miejscu i sprawdzić kąt ściany za pomocą prostownicy. Następnie wystarczy wywiercić cztery otwory w ścianie – 2 w połowie wysokości regału i 2 na wysokości 15 cm od góry regału. Na koniec należy przykręcić regał za pomocą wkrętów wkładanych w otwory montażowe.
Stosując powyższe wskazówki, można z łatwością wybrać idealny regał do garażu. Wystarczy zwrócić uwagę na możliwości pomieszczenia, swoje potrzeby oraz zapoznać się z instrukcją montażu. Osoby, które chcą jak najbardziej ułatwić sobie montaż tego elementu, powinny wybrać model wciskany. Jeśli natomiast składanie mebli nie stanowi większego problemu, można również wybierać spośród regałów skręcanych.
Źródło: materiały prasowe Leroy Merlin, na zlecenie agencji.
Data publikacji: 20 grudnia 2024