Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Dom w koncepcji e4

Filozofia e4 opiera się na holistycznym myśleniu o domu jako inwestycji godzącej cztery ważne obszary: energooszczędność, ekologię, emocje - w tym zdrowie i estetykę - oraz ekonomię. Wśród rozwiązań ściennych wpisujących się w ów trend do wyboru mamy ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych w technologii jedno, dwu- i trójwarstwowej. Firma Wienerberger przygotowała zestawienie ich parametrów i cen. Zobacz, z czego budować ciepłą i zdrową ścianę Porotherm zgodnie z WT 2021 i ile to kosztuje.

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym stała się standardem. Musimy zadbać nie tylko o właściwe parametry poszczególnych elementów domu, ale i o efektywność energetyczną całej bryły. Do tego pakietu kryteriów świadczących o odpowiedzialności konsumentów względem środowiska Wienerberger w swojej koncepcji domu ceramicznego e4, dodaje jeszcze naturalność produktów i rozwiązań (ekologia) a także aspekty estetyczne i, co najważniejsze, zdrowotne oraz emocjonalne. Na nic nam bowiem oszczędzanie energii, jeśli w domowym powietrzu panoszą się pleśnie i grzyby, a mieszkańcy chorują. Jak zatem zbudować współczesny dom e4, czyli godzący cztery obszary ważne z punktu widzenia człowieka i środowiska w jednej realizacji?

Wymuszają to na nas już przepisy

Obecne Wymagania Techniczne dotyczące domów jednorodzinnych wyraźnie wskazują, jakie mają być parametry cieplne poszczególnych przegród zewnętrznych domu oraz określają, jakie może być maksymalne roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię (zwaną energią pierwotną EP) w domu. Dla ścian zewnętrznych podstawowy parametr to współczynnik przenikania ciepła U, który w uproszczeniu określa, jaka ilość ciepła może uciekać przez ścianę. Od początku 2021 roku nie może być on wyższy (gorszy) niż 0,20 W/(m2K) natomiast całkowite roczne zużycie energii nieodnawialnej w domu jednorodzinnym nie może być wyższe niż 70 kWh/(m2rok).

Wymagania Techniczne nie wspominają jednak o innych istotnych aspektach mieszkania w domu, które tak bardzo dały się nam odczuć w czasie pandemii. To wtedy szczególnie mocno poczuliśmy, czym jest źle zaprojektowana przestrzeń, ciągły problem z osiągnięciem optymalnej temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, a w totalnym lockdownie swoboda i możliwość „złapania oddechu” we własnym domu.

Aby pogodzić zdrowy mikroklimat w domu z przepisami, Wienerberger radzi wybrać do budowy ścian właściwy produkt: „ciepły”, pozbawiony całkowicie wilgoci i drobnoustrojów, mający właściwości paroprzepuszczalne, a przy tym taki, który umożliwia murowanie w najnowszych, „suchych” technologiach. Takim produktem w portfolio firmy jest ceramika poryzowana Porotherm, murowana na cienkowarstwową zaprawę Porotherm Dryfix.

Ceramika murowana
Ceramika murowana "na sucho" to najsuchszy z dostępnych materiałów murowych, jej wilgotność technologiczna nie przekracza 1%, podczas gdy dla niektórych innych materiałów zawartość wody może być na poziomie nawet 30% (fot. WIENERBERGER)

W komplementarnym systemie Porotherm mamy możliwość uzyskania podobnego efektu na kilka sposobów. Jak zatem wybudować ścianę w trzech różnych wariantach - jedno-, dwu- i trójwarstwową - i ile to kosztuje?

Termo Expert, czyli najtrwalsza ściana jednowarstwowa

W ścianie jednowarstwowej Porotherm pustaki ceramiczne wykańcza się z zewnątrz tylko tynkiem, bez warstwy ocieplenia (fot. WIENERBERGER)

Ściana jednowarstwowa składa się z jednej tylko warstwy ciepłego materiału, pełniącego funkcję nośną i termoizolacyjną jednocześnie. Jest to bardzo prosta i łatwa w wykonaniu konstrukcja, ale ponieważ nie pokrywa się jej dodatkową warstwą termoizolacji, pod którą można ukryć niedoróbki i ewentualne mostki termiczne, musi być wykonana poprawnie. Mostki termiczne to miejsca zwiększonej ucieczki ciepła przez ścianę, dlatego tak ważne jest, by zwrócić szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą się tworzyć.

Podstawową zaletą ściany jednowarstwowej (i pewną przewagą nad dwuwarstwową) jest szybkość i prostota wykonawcza (brak zewnętrznego ocieplenia) oraz wysoka trwałość – nie mamy tu do czynienia z miękką warstwą ocieplenia z zewnątrz, która łatwiej ulega uszkodzeniom mechanicznym. Atutem jest też pełna paroprzepuszczalność ze względu na niski opór dyfuzyjny samej ceramiki i stanowiącej jej wypełnienie naturalnej wełny skalnej.

Do budowy ściany jednowarstwowej należy wybrać produkty, które spełniają wysokie wymagania ochrony cieplnej, np. pustaki wypełniane wełną mineralną Porotherm D 42,5 T Dryfix lub Porotherm D 36,5 T Dryfix o współczynnikach U odpowiednio 0,17 i 0,20 W/(m2K). Alternatywnym rozwiązaniem jest ściana z pustaków ceramicznych Porotherm 44 EKO+ Dryfix, która także ma współczynnik U=0,20 W/(m2K).

Od lewej: pustak Porotherm D 36,5 T Dryfix, Porotherm D 42,5 T Dryfix i Porotherm 44 EKO+ Dryfix (fot. WIENERBERGER)
Od lewej: pustak Porotherm D 36,5 T Dryfix, Porotherm D 42,5 T Dryfix i Porotherm 44 EKO+ Dryfix (fot. WIENERBERGER)

  • Ile kosztuje takie rozwiązanie?

Koszt wykonania 1 m2 ściany z pustaków Porotherm D 42,5 T Dryfix to ok. 340 zł, z pustaków Porotherm D 36,5 T Dryfix ok. 310 zł, a nie mających wełnianego wypełnienia pustaków Porotherm 44 EKO+ Dryfix - ok. 260 zł. Należy dodać, że jest to pełny koszt ściany wraz z zaprawą dodawaną gratis, kosztami transportu i wykonawstwa a także dociepleniem które otrzymujemy w tym przypadku w pakiecie z pustakami.

Dla tradycjonalistów – sprawdzona ściana dwuwarstwowa

W ścianie dwuwarstwowej pustaki ceramiczne Porotherm ociepla się z zewnątrz materiałem termoizolacyjnym i wykańcza tynkiem w systemie ETICS (fot. WIENERBERGER)Dobre wyniki termoizolacyjności U = 0,16 W/(m2K) możemy uzyskać budując ścianę ocieplaną z zewnątrz. Jest to z pewnością rozwiązanie najbardziej w Polsce popularne, niemniej nie jest tak trwałe, jak ściana jednowarstwowa. Ocieplenie jest montowane na zewnątrz, już po wymurowaniu ścian. To dodatkowa warstwa, a więc potrzeba więcej czasu i wzrastają koszty pracy.

By zbudować ścianę dwuwarstwową z pustaków Porotherm, warto zadbać zarówno o dobór technologii – rekomendowana to murowanie na sucho zaprawą Porotherm Dryfix.

  • Ile kosztuje ściana dwuwarstwowa?  

Zakładając ocieplenie o grubości 18 cm i uwzględniając koszty materiałów, robocizny, transportu i montażu dodatkowej warstwy docieplającej, 1m2 ściany z pustaków Porotherm 25 Dryfix ocieplonych wełną mineralną to koszt rzędu 270 zł, a dla pustaków Porotherm 25 E3 500 Dryfix ok. 260 zł. Druga propozycja to nowość w ofercie, która ze względu na większe rozmiary dodatkowo ułatwia i przyspiesza wykonanie ścian.

Dla wielbicieli elewacji z klinkieru – ściana trójwarstwowa

Ściana trójwarstwowa: mur konstrukcyjny z pustaków ceramicznych Porotherm, ocieplenie z wełny mineralnej, pustak powietrzna i warstwa elewacyjna z klinkieru (fot. WIENERBERGER)Ściana trójwarstwowa, zwana również szczelinową, to rozwiązanie dla tych, który wybrali elewację ceglaną. To z pewnością bardzo estetyczna i trwała konstrukcja. Wypalane w wysokich temperaturach cegły klinkierowe mają najwyższa trwałość, nie wymagają renowacji czy malowania, a efekty wizualne są naprawdę imponujące. Także parametry termoizolacyjne takich ścian są wysokie, bo poza warstwą zewnętrzną mamy pod spodem „ciepłą” ścianę konstrukcyjną i ocieplenie z wełny mineralnej. Na kompletny współczynnik U ściany trójwarstwowej sumują się opory cieplne warstwy konstrukcyjnej, docieplenia, pustki powietrznej (tzw. szczeliny) i warstwy elewacyjnej. Dla ściany z pustaków Porotherm 25 Dryfix, wełny mineralnej gr. 18 cm i cegły elewacyjnej Terca Dresden, U wynosi ok. 0,15 W/(m2K).

  • Ile to kosztuje?

W cenę ściany trójwarstwowej, poza warstwą konstrukcyjną, należy wliczyć koszty elewacji (cegieł i zaprawy oraz elementów mocujących, czyli kotew i konsoli) wraz z robocizną. Ekipa musi być sprawdzona, bo efekt zależy od precyzji i profesjonalizmu wykonawcy, a to na efekcie wizualnym zależy szczególnie klientom decydującym się na ścianę trójwarstwową. Ponieważ liczba oferowanych rozwiązań jest niemal nieograniczona, trudno jest jednoznacznie określić ceny ściany trójwarstwowej. Wahają się one w zależności od wybranej cegły elewacyjnej i na przykład rozwiązanie z cegłą elewacyjną Dresden to koszt rzędu 600 zł za m2, a z cegieł Fortuna – ok. 660 zł za m2.

Po lewej - cegła elewacyjna Dresden, po prawej - Fortuna (fot. WIENERBERGER)
Po lewej - cegła elewacyjna Dresden, po prawej - Fortuna (fot. WIENERBERGER)

Alternatywą ostatnich lat dla ceglanych elewacji jest wykończenie dachówką. To stosowane chętnie w Belgii czy Holandii rozwiązanie jest coraz bardziej popularne również  Polsce. Dachówki montuje się na ruszcie, podobnie jak inne fasady wentylowane. Ze względu na właściwości ceramiki parametry trwałości takiej ściany są podobne do ściany z cegłą elewacyjną. Koszt 1 mściany pokrytej dachówką Orea 9 w kolorze antracytowym to około 400 zł.

Koszt 1 m2 ściany pokrytej dachówką Orea 9 w kolorze antracytowym to około 400 zł (fot. WIENERBERGER)

Portfolio Wienerberger to szereg możliwości, by wykonać wysokiej jakości ściany w domu z produktów sprawdzonej marki. Mamy zarówno pełny wybór konstrukcji i technologii, jak i wachlarz rozwiązań pozwalających zrealizować marzenia związane z wyglądem domu. Wszystkie wyroby spełniają wśrubowane wymagania termoizolacyjności stawiane przez obecne przepisy, często znacznie je przekraczając, a jednocześnie oferują nam trwałość, estetykę i spokój na lata.

Wybierając idealne dla siebie rozwiązanie należy też pamiętać, że po pierwsze - ściany są elementem, który musi być przemyślany, przeliczony i uwzględniony w projekcie, po drugie - murów nie da się wymienić, nie burząc budynku, a po trzecie –w całym budżecie budowy domu koszt ścian to zaledwie kilka procent. Wg portalu kb.pl* budowa średniej wielkości domu o powierzchni 140 m2, o prostej bryle i z dwuspadowym dachem, to w stanie deweloperskim koszt ok. 358 tys. zł. Koszty ścian wraz z wykonawstwem stanowią w nim ok. 8,8% a same materiały na ściany zalewie ok. 4,2%. Warto zatem przemyśleć wszystkie aspekty każdego typu ściany oraz „zważyć” potencjalne oszczędności w budżecie całej budowy.

 


*art. pt. Koszt budowy domu 2021 - wyliczenia krok po kroku z 9.08.2021

Źródło: materiały prasowe Wienerberger Ceramika Budowlana.

Data publikacji: 20 sierpnia 2021

Zobacz także

AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Terca Kosmo Nova

Tradycyjny format w nowym wydaniu - firma Wienerberger wprowadza popularną cegłę Kosmo w wersji Nova.
Bruzdy pod instalację elektryczną powinny być jak najpłytsze, a otwory pod puszki dopasowane do rozmiarów osprzętu (fot. H+H)BUDOWLANE DETALE

Bruzdy instalacyjne w ścianach z betonu komórkowego

Proces bruzdowania ścian z jednorodnego betonu komórkowego nie jest trudny. Zobacz, czym najlepiej wykonywać kanały, jaką mogą mieć głębokość i jak później estetycznie wykończyć ścianę.
Do połączenia ścian nośnych zaleca się stosowanie kotew ze stali nierdzewnej (fot. red.)BUDOWLANE DETALE

Kotwienie wewnętrznej ściany nośnej

Do połączenia ścian nośnych zaleca się stosowanie kotew ze stali nierdzewnej – dwa łączniki w co drugiej spoinie.