Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Czy ścianę trójwarstwową można murować na cienkie spoiny?

Chciałbym wymurować ściany domu z betonu komórkowego, ale w technologii trójwarstwowej: bloczki 24 cm, styropian i bloczki 12 cm. Czy mogę murować na cienkie spoiny?

[R. D.]


Odpowiedź redakcji, konsultacje: Robert Janiak (H+H), Tomasz Rybarczyk (SOLBET), Anna Małek (NOVA):

Nie ma problemu z murowaniem obu warstw na cienkie spoiny (czyli na zaprawę klejową), to jak najbardziej możliwe. Ponieważ jednak standardowe kotwy elewacyjne mają średnicę ok. 4 mm (3,8-5 mm), mamy tutaj dwie możliwości:

  • używamy standardowych kotew, a pod każdą żłobimy lub szlifujemy delikatne wgłębienie, żeby zmieściła się w grubości spoiny,
  • stosujemy specjalne cienkie kotwy z blachy aluminiowej. Dostępne są w ofercie firmy NOVA, nazwa handlowa PRIK. Takie kotwy mieszczą się w spoinach bez konieczności pogłębiania. Trzeba je zamówić (można bezpośrednio albo w hurtowni budowlanej), czas oczekiwania 1-2 tygodnie. Kotwy mają różne długości, prawdopodobnie wystarczą najkrótsze 25 cm.

Oba typy kotew umieszczamy w ścianach w miarę murowania, w liczbie ok. 5 szt/m2, w rozstawie co 50 cm w poziomie (czyli w przypadku bloczków z betonu komórkowego co każdy element) i co 40-50 cm w pionie (czyli w co drugiej spoinie wspornej).

Poza samymi kotwami, ważne jest oczywiście odpowiednie przygotowanie fundamentu (musi zapewniać podparcie warstwy elewacyjnej co najmniej 8-10 cm) i otynkowanie później elewacji. Proszę też upewnić się co do tych 6 cm styropianu, czy na pewno tak jest w projekcie (w kontekście nie tylko współczynnika U, ale i kondensacji). W razie wątpliwości musi Pan zwrócić się z tym do swojego projektanta albo kierownika budowy.

 

Data publikacji: 15 marca 2021

Brak komentarzy, bądź pierwszy - skomentuj powyższy tekst.