Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Podklejenie fartucha pod oknem dachowym

Aby uniknąć podwiewania deszczu i śniegu pod fartuch kołnierza uszczelniającego okno dachowe, powinno się przykleić go taśmą butylową do pokrycia.

Kołnierz uszczelniający to nieodzowny element zestawu montażowego do okien dachowych. Od dołu kołnierz wykończony jest tzw. fartuchem, czyli ołowianym lub aluminiowo-tworzywowym pasem, który wykłada się na pokrycie. Materiał jest sztywny, więc pomimo formowania odstaje od podłoża. W powstałe pod nim szczeliny może być nawiewany deszcz lub śnieg, co w niesprzyjających warunkach może doprowadzić do zawilgocenia dołu okna. Dlatego zawsze powinno się podkleić fartuch do pokrycia. Od niedawna producenci oferują kołnierze z fartuchem samoprzylepnym - od spodu ma on wówczas zabezpieczony folią pas kleju butylowego. Ale nie jest to regułą. Jeśli warstwy klejowej nie ma, fartuch powinniśmy przykleić dwustronną taśmą butylową. Warto zawczasu podpytać dekarzy, czy to uwzględnili.  

Fartuch warto podkleić nawet w istniejącym dachu - to, że przez lata nic się nie działo, nie znaczy, że tak będzie zawsze, a pamiętajmy, że dach lubi zaskakiwać w najmniej sprzyjającyh okolicznościach (fot. red.)
Fartuch warto podkleić nawet w istniejącym dachu - to, że przez lata nic się nie działo, nie znaczy, że tak będzie zawsze, a pamiętajmy, że dach lubi zaskakiwać w najmniej sprzyjającyh okolicznościach (fot. red.)

Aby butylowe złącze było szczelne, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Temperatura powietrza i podłoża nie powinna być niższa niż 50C i nie wyższa niż 500C (to szczególnie istotne w przypadku pokryć z blachy, które latem mocno się nagrzewają). Pokrycie musi być wolne o brudu, kurzu i tłustych zanieczyszczeń. Po przyklejeniu fartucha należy docisnąć go mocno dłonią albo ciężkim wałkiem. 


>>> ZOBACZ WIĘCEJ O WARUNKACH PRACY Z BUTYLEM

 

 

 


Konsultacje: AIB.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 9 kwietnia 2020

Zobacz także

Blacha trapezowa nadaje się na dachy, elewacje, ogrodzenia i bramy - i jest dotępna w różnorodnych profilach i powłokach (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)ot.INSPIRACJE

Uniwersalna blacha trapezowa

Lekka, trwała, stosunkowo tania i łatwa w montażu, dostępna w różnych profilowaniach i wykończeniu, a do tego nadaje się i na dachy, i na elewacje. Blacha trapezowa coraz śmielej wkracza w nowoczesne projekty.
Długie arkusze blachodachówki trzeba ostrożnie przenosić (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)DACH

Jak składować blachodachówkę?

Budowlany harmonogram jest wrażliwy na aurę i nieprzewidziane zmiany terminów ekip wykonawczych. Jeśli zdarzy się, że blachodachówka będzie musiała chwilę zaczekać na montaż, pamiętajmy o jej odpowiednim składowaniu, inaczej możemy doprowadzić do uszkodzenia produktu - i do tego utracimy na niego gwarancję.
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Karpiówka w jakości KERALIS

Firma CREATON Polska poszerzyła ofertę o barwioną w masie ceramiczną dachówkę karpiówkę KLASSIK KERA BIBER.