Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jak składować blachodachówkę?

Budowlany harmonogram jest wrażliwy na aurę i nieprzewidziane zmiany terminów ekip wykonawczych. Jeśli zdarzy się, że blachodachówka będzie musiała chwilę zaczekać na montaż, pamiętajmy o jej odpowiednim składowaniu, inaczej możemy doprowadzić do uszkodzenia produktu - i do tego utracimy na niego gwarancję.

Najlepiej jest tak planować terminy prac budowlanych, żeby pokrycie dachowe ułożyć od razu po dostarczeniu go na budowę. Wtedy nie musimy specjalnie przejmować się jego zabezpieczeniem – blachodachówka jest stopniowo montowana, a arkusze nie leżą zbyt długo niewykorzystane. Jeśli jednak prace na dachu się opóźniają, powinniśmy zabezpieczyć wszystkie elementy przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.

Chwilowy przestój – do 3 tygodni

Jeśli prace opóźniają się o kilka – kilkanaście dni, blachodachówkę najlepiej jest złożyć w oryginalnym opakowaniu, bez rozcinania folii zabezpieczającej, która chroni pokrycie przed wilgocią. Powinniśmy znaleźć dla niej zadaszone miejsce, przewiewne oraz suche, na przykład pod plandeką rozpiętą na stelażu (nie powinna leżeć bezpośrednio na blachodachówce), z dala od środków chemicznych, które mogłyby wejść w reakcję z blachą. Ważna jest powierzchnia składowiska – musimy przewidzieć odpowiednio dużo miejsca, bo możemy ułożyć maksymalnie trzy paczki jednak na drugiej (każdą warstwę oddzielamy listwami). Wyższy stos to już ryzyko odkształceń arkuszy, mogących sprawić problemy podczas montażu.


Blachodachówka musi być odseparowana od podłoża (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Paczki z arkuszami najlepiej ułożyć na paletach albo na rozstawionych co ok. 1 m podporach o wysokości około 20 cm (np. deskach leżących na drewnianych klockach albo bloczkach betonowych).

Dłuższa przerwa - powyżej 3 tygodni

Po takim czasie musimy już dać blachodachówce odetchnąć. Należy rozciąć folię produkcyjną, a poszczególne arkusze pokrycia przełożyć cienkimi listwami, żeby zapewnić wokół nich cyrkulację powietrza. Bez właściwej wentylacji mogłoby dojść do kondensacji pary wodnej, a w jej rezultacie do odbarwienia i odparzeń blachy. Takie uszkodzenia, jako wynik złego składowania blachodachówki, nie są objęte gwarancją.

Poprawny rozładunek

Zanim umieścimy blachodachówkę w wyznaczonym miejscu, musimy ją… przenieść. Organizacja rozładunku w dużej mierze zależy od tego, czy zamówiliśmy blachodachówkę panelową, czy w długich arkuszach ciętych na wymiar. Panele są nieduże, lekkie, fabrycznie zapakowane po 10 sztuk na specjalnych styropianowych formach i ofoliowane. Do ich przenoszenia wystarczą dwie osoby. Blachodachówka cięta na wymiar, zwłaszcza ta długości ponad 4 m, wymaga transportu w rękach czterech osób - po dwie z każdej strony. Arkusze należy chwytać w miejscach przetłoczeń, tam, gdzie są najsztywniejsze. Nie należy ich odginać, bo potem pokrycie może być nieszczelne, ani przeciągać jednego po drugim, żeby powłoka się nie porysowała.


Prawidłowy rozładunek i skłądowanie blachodachówki jest jednym z warunków, aby pokrycie zachowało deklarowaną szczelność, estetykę i gwarancję producenta (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

 

 


Opracowanie na podstawie materiałów prasowych firmy Blachy Pruszyński.

Data publikacji: 18 marca 2020

Zobacz także

AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Karpiówka w jakości KERALIS

Firma CREATON Polska poszerzyła ofertę o barwioną w masie ceramiczną dachówkę karpiówkę KLASSIK KERA BIBER.
Znane pokrycia panelowe pod nową marką (fot. Grupa BMI)AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowa marka AeroDek

Pod nazwą i znakiem graficznym AeroDek Grupa BMI scaliła popularne dachowe pokrycia panelowe oferowane dotychczas przez BMI Icopal i BMI Braas.
fot. CREATONAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowy wymiar elegancji

Cementowa, płaska dachówka KAPSTADT dostępna jest teraz również w kolorze czarnym w wersji DURATOP PRO.