Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Uniwersalna blacha trapezowa

Lekka, trwała, stosunkowo tania i łatwa w montażu, dostępna w różnych profilowaniach i wykończeniu, a do tego nadaje się i na dachy, i na elewacje. Blacha trapezowa coraz śmielej wkracza w nowoczesne projekty.

Przez lata traktowana nieco po macoszemu, blacha trapezowa kojarzona była głównie z wiatami, przystankami autobusowymi, zadaszeniami wejść na klatki schodowe czy magazynów. Na masową skalę używano jej na dachy i elewacje dużych hal produkcyjnych, wiat oraz wielkopołaciowych budynków – również w formie płyt warstwowych wypełnianych pianą poliuretanową. To wszystko sprawiło, że do blachy o profilu trapezowym przylgnęła łatka „materiału nie do domu”. Niesłusznie. Blacha trapezowa ma wiele zalet, które najwyższy czas docenić również w budownictwie indywidualnym.  

Materiał od podszewki

Rdzeń blach trapezowych wykonany jest z pokrytej cynkiem lub alucynkiem stali grubości 0,5-1 mm albo z aluminium grubości zazwyczaj 0,6 mm (blacha aluminiowa z założenia nie rdzewieje i nie utlenia się).

 (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Blachy aluminiowe z zewnątrz powleka się kolorowymi warstwami ochronno-dekoracyjnymi. Blachy stalowe mogą zachować swoją surową, naturalną formę (bez kolorowego zewnętrznego wykończenia), bo powłoki metaliczne skutecznie chronią je przed korozją, ale mogą też być wykończone powłokami ochronno-dekoracyjnymi. Duży wybór kolorów i elementów uzupełniających zapewnia swobodę projektową, a wysoka jakość materiałów gwarantuje trwałość i żywotność pokrycia przez długie lata. Najtrwalsze są blachy wykończone powłokami poliuretanowymi (30 lat gwarancji) lub tzw. powłokami hybrydowymi, również zawierającymi poliuretan (20 lat). Najtańsze z kolei są wykończenia poliestrowe.  


(fot. BLACHY PRUSZYŃSKI) 

„Renomowani producenci blachy trapezowej kładą duży nacisk na jakość swoich wyrobów. Dzięki czemu materiał ten odznacza się bardzo dużą trwałością, sztywnością konstrukcji, jest odporny na wysokie i niskie temperatury, warunki pogodowe (nawet ekstremalne) oraz uszkodzenia mechaniczne” – przekonuje ekspert z firmy Blachy Pruszyński. „Inwestorzy cenią sobie ten materiał również za to, że jest stosunkowo tani (możemy więc obniżyć i tak już wysokie koszty budowy domu), a montaż jest bardzo łatwy i nie zajmuje wiele czasu. Co ważne, szeroka gama kolorów i profilowań sprawiają, że bez problemu dobierzemy odpowiedni materiał pokryciowy i elewacyjny do wizji budynku”.

Blachy trapezowe często używane są jako podkonstrukcje lub elementy nośne w warstwowych przekryciach dachowych i elewacyjnych. Mało kto wie, że w celu poprawienia właściwości akustycznych obiektu, możliwa jest wówczas perforacja profili trapezowych.

Jego wysokość profil

Blacha blasze nierówna – zakres jej zastosowania uzależniony jest od sztywności i wytrzymałości. Na to z kolei największy wpływ ma format profilu – a zwłaszcza wysokość przetłoczenia. Do wykonywania największych konstrukcji, przekryć o znacznych rozpiętościach, wielkoformatowych elewacji i stropów, wykorzystuje się najwyższe profile 135-200 mm. Blachy tłoczone w trapezy o wysokości 50-200 mm sprawdzają się przy budowie dużych obiektów przemysłowych, handlowych i usługowych. Z kolei do domów jednorodzinnych czy garaży najlepiej nadają się blachy trapezow o niskim profilu – 6-60 mm na powierzchnie elewacyjne i 14-60 mm na dachy. Co ciekawe, blachy trapezowe można stosować już przy niewielkich nachyleniach połaci, nawet 50. Większość rozwiązań sprawdza się też jako mało konwencjonalne wykończenie ogrodzeń i bram.


Opracowanie na podstawie materiałów prasowych firmy BLACHY PRUSZYŃSKI.

Data publikacji: 2 kwietnia 2020

Zobacz także

Długie arkusze blachodachówki trzeba ostrożnie przenosić (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)DACH

Jak składować blachodachówkę?

Budowlany harmonogram jest wrażliwy na aurę i nieprzewidziane zmiany terminów ekip wykonawczych. Jeśli zdarzy się, że blachodachówka będzie musiała chwilę zaczekać na montaż, pamiętajmy o jej odpowiednim składowaniu, inaczej możemy doprowadzić do uszkodzenia produktu - i do tego utracimy na niego gwarancję.
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Karpiówka w jakości KERALIS

Firma CREATON Polska poszerzyła ofertę o barwioną w masie ceramiczną dachówkę karpiówkę KLASSIK KERA BIBER.
Znane pokrycia panelowe pod nową marką (fot. Grupa BMI)AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowa marka AeroDek

Pod nazwą i znakiem graficznym AeroDek Grupa BMI scaliła popularne dachowe pokrycia panelowe oferowane dotychczas przez BMI Icopal i BMI Braas.