Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Podbitka dachowa – co warto wiedzieć?

Kiedy należy zamontować podbitkę dachową? Jakie pełni funkcje? Który materiał i kolor wybrać? Ekspert Galeco radzi.

Podbitka dachowa, nazywana też dekoracyjną podsufitką, to przydatny element dachu, który chroni strefę okapową przed warunkami atmosferycznymi i inwazją zwierząt, a przy okazji poprawia ogólną estetykę budynku. Jej montaż nie jest obowiązkowy, niekiedy celowo zostawia się odsłonięte drewniane krokwie (pod warunkiem, że są estetyczne i odpowiednio zaimpregnowane). Najczęściej jednak zamykamy dolną płaszczyznę okapu i wtedy niezastąpiona jest dobra podbitka.

Jakie funkcje pełni podbitka dachowa?

Poza oczywistą funkcją dekoracyjną, polegającą na przysłonięciu widocznej od spodu więźby, podsufitka zabezpiecza drewniane elementy konstrukcyjne przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak silny wiatr, deszcz, mróz czy intensywne słońce.

Problem związany z konserwacją wyeliminuje montaż podbitki, która osłoni więźbę wraz z krokwiami przed zniszczeniem i pozostawi je w dobrej kondycji na długi okres” – radzi Anna Góral (fot. GALECO)
Odsłonięte fragmenty są w dużym stopniu podatne na zawilgocenie, co w efekcie może prowadzić do pojawienia się na nich pleśni, grzybów oraz innych uszkodzeń. Konieczne wówczas przeglądy techniczne i staranne zabiegi konserwacyjne wymagać będą od nas czasu i sporych nakładów finansowych. Problem związany z konserwacją wyeliminuje montaż podbitki, która osłoni więźbę wraz z krokwiami przed zniszczeniem i pozostawi je w dobrej kondycji na długi okres” – radzi Anna Góral (fot. GALECO)

Niekorzystne warunki atmosferyczne to nie jedyne zagrożenie, na jakie wystawione są dach i okap. Ten ostatni bywa niekiedy idealnym siedliskiem dla owadów i ptaków, które potrafią wykorzystać nawet niewielkie szczeliny i otwory, by uwić sobie w nich gniazda. Ich obecność niekoniecznie spowoduje uszkodzenie konstrukcji budynku, jednak może doprowadzić do zniszczenia tynku lub izolacji, a przede wszystkim bywa uciążliwa dla mieszkańców. „Staranne wykonanie montażu połaci dachowej, systemu rynnowego oraz podbitki jest kluczowe, jeżeli chcemy ustrzec się przed tego typu sytuacjami. Dobry dekarz zabezpieczy wszelkie otwory i szczeliny przed dostępem niechcianych gości” – tłumaczy Anna Góral, ekspert marki Galeco, polskiego producenta systemów odprowadzania wody deszczowej. I zaznacza: „Inwestorzy powinni też wiedzieć, że podbitka stanowi też formę bufora chroniącego przed nadmierną utratą ciepła, bo ogranicza swobodny przepływ powietrza do wnętrza dachu”.

Na jaki materiał postawić?

Inwestorzy najczęściej kierują się przy wyborze estetyką projektu. Dużą uwagę zwracają więc na wygląd podbitki dachowej. Tymczasem wykończenie, choć istotne, nie powinno przysłaniać nam trwałości i funkcjonalności. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, z których każde ma swoje zalety i wady. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem zabudowy okapu była naturalna podsufitka „pod wymiar” z drewna. To nadal pozycja numer jeden wśród zwolenników ponadczasowej estetyki i klasyki. Jej montaż nie jest jednak intuicyjny, elementy trzeba zamówić w zakładzie stolarskim, a poskładanie wymaga specjalistycznych umiejętności. Ponadto, decydując się na ten surowiec, bierzemy na siebie obowiązek okresowego czyszczenia oraz konserwowania drewna. Alternatywą dla tej formy zabudowy okapu jest zyskująca uznanie klientów podbitka z tworzywa sztucznego PVC. „Jej niewątpliwą zaletą jest łatwy i szybki montaż, odporność na warunki atmosferyczne i brak konieczności prac konserwacyjnych. W panelach podsufitki są też fabrycznie przygotowane drobne otwory wentylacyjne, które gwarantują odpowiednią i stałą cyrkulację powietrza, zapobiegając niepożądanemu zawilgoceniu strefy okapowej- argumentuje Anna Góral. Okap można również zabudować za pomocą blachy, której używa się do obórki blacharskiej podczas prac dekarskich na dachu. Zadanie to należy powierzyć specjaliście, który w umiejętny sposób zabezpieczy wszystkie elementy dachowe.

Jaki wybrać kolor?

Podsufitkę najlepiej jest dobierać kolorystycznie do innych elementów wykończeniowych, np. dachu, orynnowania czy stolarki otworowej. Umiejętnie wyselekcjonowana barwa może podkreślić wygląd i styl budynku. W przypadku podbitki drewnianej do wyboru mamy szeroką gamę farb, bejc i lakierów do drewna. Inwestorzy, którzy zdecydowali się na zabudowanie okapu materiałem z tworzywa sztucznego, mają równie szeroki wybór, gdyż producenci co roku prześcigają się w nowych rozwiązaniach, starając dopasować swoją ofertę do aktualnych trendów oraz oczekiwań klientów.

Szeroki wachlarz kolorystyczny ułatwia dopasowanie podbitki do dachu i innych elementów budynku, łącząc je w harmonijną i spójną całość (fot. GALECO)
Szeroki wachlarz kolorystyczny ułatwia dopasowanie podbitki do dachu i innych elementów budynku, łącząc je w harmonijną i spójną całość (fot. GALECO)

„Poza kolorem ważny jest jeszcze sam układ listew podbitki. Można montować je zarówno równolegle, prostopadle, jak i ukośnie do ściany budynku, tworząc w ten sposób ciekawe wizualnie zestawienia. Najczęściej jednak stosuje się schemat prostopadły, przy którym wykorzystuje się krótsze panele. Jest on nie tylko łatwiejszy w montażu, ale daje także możliwość optycznego zatuszowania ewentualnych niedoskonałości” – objaśnia ekspert marki Galeco.

 


Źródło: materiały prasowe Galeco.

Data publikacji: 18 marca 2021

Zobacz także

Rury spustowe prowadzone na elewacji montuje się i demontuje kilkukrotnie podczas budowy domu (fot. KMR)SYSTEMY RYNNOWE

(De)montaż rur spustowych

Czy wiesz, że rury spustowe często są kilkukrotnie demontowane z obejm, zanim budynek będzie gotowy? Zobacz, kiedy i dlaczego należy je zdejmować, a potem montować ponownie.
W bezokapowym systemie orynnowania szczelne połączenia rynien determinują bezawaryjność całego ciągu. Zobacz, jak zrobić to poprawnie (fot. GALECO)BUDOWLANE DETALE

Szczelne połączenie rynien w systemie bezokapowym

Szczelność jest priorytetem każdego systemu rynnowego, ale w rozwiązaniu bezokapowym bezpieczeństwo w tej kwestii jest szczególnie istotne. Tylko dobrej jakości materiały i prawidłowy montaż orynnowania trwale zagwarantują mu bezawaryjność.
Koramic V11 to nowa dachówka ceramiczna w ofercie Wienerberger, zaprojektowana przez Studio F.A. Porsche (fot. WIENERBERGER)DACH IDEALNY

Niepowtarzalna Koramic V11

Koramic V11 to najnowsza dachówka ceramiczna w ofercie firmy Wienerberger, zaprojektowana przez Studio F.A. Porsche.