Szalunki ław fundamentowych przygotowuje się w wykopie tak, żeby ich górna powierzchnia znajdowała się na odpowiednim, odmierzonym od „0” poziomie. Zbrojenie skręca się z prętów głównych i strzemion poza wykopem, zgodnie z wymiarami w projekcie. Później tylko wstawia się gotowy przestrzenny rdzeń w szalunki. O zachowaniu właściwych grubości otuliny decyduje poziom warstwy chudziaka – musimy wykonać go tak, żeby po wstawieniu elementów dystansowych i ułożeniu na nich zbrojenia ław nad strzemionami pozostało 3-5 cm.
Jeśli pod ławami fundamentowymi przygotowujemy najpierw warstwę chudego betonu, to jego górny poziom trzeba odmierzyć od docelowego wierzchu ław – odejmując kolejno grubość otuliny górnej, wysokość strzemion i grubość otuliny dolnej wyznaczonej przez dystanse (fot. red.)
Co jednak w przypadku, kiedy nie robimy chudziaka, tylko całość ław betonujemy na raz – do tego w gotowych szalunkach, których nie możemy dociąć pod wymiar jak deski? Jak wówczas w wykopie unieść zbrojenie na odpowiedni poziom, tak, żeby otulina prętów nie była ani za duża, ani za mała?
Z pomocą przychodzą zwykłe betonowe kostki brukowe. Układamy je punktowo na dnie wykopu, w szalunkach (wystarczy co kilka metrów)*:
1. Najpierw odmierzamy otulinę od górnego poziomu ławy do strzemion – powinno to być ok. 3-5 cm:
2. Następnie „odkładamy” metrówką całkowitą wysokość strzemion (liczoną po obrysie zewnętrznym prętów) w głąb deskowania, mierzymy głębokość, jaka pozostała do dna wykopu i dobieramy odpowiednią grubość kostki (możemy ułożyć dwie, jedna na drugiej, uzyskując od 4 do 12 cm). Jeśli brakuje nam 1-2 cm, możemy delikatnie wbić kostki w dno:
3. Opierając zbrojenie na kostkach mamy zapewnioną właściwą otulinę wszystkich prętów głównych i strzemion:
* Na zdjęciach kostki leżą na zewnątrz gotowej ławy, poglądowo – dla zobrazowania tematu; fot. Adam Penger.
ZOBACZ TEŻ >>> Czy pod ławami fundamentowymi potrzebny jest chudziak?
Data publikacji: 10 maja 2023
...czyli jak wykonawcy radzą sobie z wyzwaniami budowlanymi. Jakie mają pomysły na usprawnienie prac, jakich narzędzi używają, jak rozwiązują mniej i bardziej popularne na każdym etapie budowy problemy. Strona dla początkujących wykonawców, inwestorów samodzielnie angażujących się w prace budowlane, a także dla kierowników budowy, którzy często podpytują o takie praktyczne ciekawostki.