Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Otulina zbrojenia w ławach fundamentowych

Jak zapewnić właściwy poziom zbrojenia i grubość otuliny strzemion w ławach fundamentowych?

Szalunki ław fundamentowych przygotowuje się w wykopie tak, żeby ich górna powierzchnia znajdowała się na odpowiednim, odmierzonym od „0” poziomie. Zbrojenie skręca się z prętów głównych i strzemion poza wykopem, zgodnie z wymiarami w projekcie. Później tylko wstawia się gotowy przestrzenny rdzeń w szalunki. O zachowaniu właściwych grubości otuliny decyduje poziom warstwy chudziaka – musimy wykonać go tak, żeby po wstawieniu elementów dystansowych i ułożeniu na nich zbrojenia ław nad strzemionami pozostało 3-5 cm.

Jeśli pod ławami fundamentowymi przygotowujemy najpierw warstwę chudego betonu, to jego górny poziom trzeba odmierzyć od docelowego wierzchu ław – odejmując kolejno grubość otuliny górnej, wysokość strzemion i grubość otuliny dolnej wyznaczonej przez dystanse (fot. red.)
Jeśli pod ławami fundamentowymi przygotowujemy najpierw warstwę chudego betonu, to jego górny poziom trzeba odmierzyć od docelowego wierzchu ław – odejmując kolejno grubość otuliny górnej, wysokość strzemion i grubość otuliny dolnej wyznaczonej przez dystanse (fot. red.)

Co jednak w przypadku, kiedy nie robimy chudziaka, tylko całość ław betonujemy na raz – do tego w gotowych szalunkach, których nie możemy dociąć pod wymiar jak deski? Jak wówczas w wykopie unieść zbrojenie na odpowiedni poziom, tak, żeby otulina prętów nie była ani za duża, ani za mała?

Z pomocą przychodzą zwykłe betonowe kostki brukowe. Układamy je punktowo na dnie wykopu, w szalunkach (wystarczy co kilka metrów)*:

1. Najpierw odmierzamy otulinę od górnego poziomu ławy do strzemion – powinno to być ok. 3-5 cm:

Zbrojenie ław fundamentowych: Najpierw odmierzamy otulinę od górnego poziomu ławy do strzemion – powinno to być ok. 3-5 cm (fot. Adam Penger)

2. Następnie „odkładamy” metrówką całkowitą wysokość strzemion (liczoną po obrysie zewnętrznym prętów) w głąb deskowania, mierzymy głębokość, jaka pozostała do dna wykopu i dobieramy odpowiednią grubość kostki (możemy ułożyć dwie, jedna na drugiej, uzyskując od 4 do 12 cm). Jeśli brakuje nam 1-2 cm, możemy delikatnie wbić kostki w dno:

Zbrojenie fundamentów: następnie „odkładamy” metrówką całkowitą wysokość strzemion (liczoną po obrysie zewnętrznym prętów) w głąb deskowania (fot. Adam Penger)

3. Opierając zbrojenie na kostkach mamy zapewnioną właściwą otulinę wszystkich prętów głównych i strzemion:

Opierając zbrojenie na kostkach mamy zapewnioną właściwą otulinę wszystkich prętów głównych i strzemion (fot. Adam Penger)

 

* Na zdjęciach kostki leżą na zewnątrz gotowej ławy, poglądowo – dla zobrazowania tematu; fot. Adam Penger.


ZOBACZ TEŻ >>> Czy pod ławami fundamentowymi potrzebny jest chudziak?


 

Data publikacji: 10 maja 2023

Zobacz także

Aby wyrównać powierzchnię ścian fundamentowych pod powłoki izolacyjne, wystarczy WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Szczotkowanie ścian fundamentowych

Szczotka to narzędzie wielu zastosowań - jest niezastąpiona przy wyrównywaniu powierzchni ścian fundamentowych pod powłoki izolacyjne.
Zaciągając powierzchnię świeżej, lekko związanej ławy fundamentowej stalową pacą, zamykamy rysy i pory (fot. Adam Penger)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Zamykanie rys ławy fundamentowej

Wiążący beton ma prawo ulec nad strzemionami powierzchniowemu zarysowaniu, ale takie spękania łatwo jest zamknąć – wystarczy w odpowiednim momencie zatrzeć powierzchnię pacą.
Zamiast papy, jako izolację poziomą pod ścianami parteru można stosować specjalną folię do fundamentów (fot. red.)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Folia zamiast papy?

Poziomą przekładką pod ścianami parteru może być papa, ale nadaje się do tego również specjalna folia fundamentowa. Podobno pracuje się z nią wygodniej. Tak przynajmniej twierdzi wykonawca - pan Tomasz.