Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Szczotkowanie ścian fundamentowych

Szczotka to narzędzie wielu zastosowań - jest niezastąpiona przy wyrównywaniu powierzchni ścian fundamentowych pod powłoki izolacyjne.

Powłoki hydroizolacyjne nie lubią nierówności. Aby na murowanych ścianach fundamentowych nie występowały wgłębienia ani wystające kawałki stwardniałej w spoinach zaprawy, trzeba je wygładzić. W bardzo prosty sposób można to zrobić za pomocą zwykłej szczotki. Wystarczy "przeciągnąć" nią ściany. Robi się to, kiedy zaprawa jest jeszcze miękka, ale już wstępnie związana. Jeśli zaczniemy za wcześnie, wyrwiemy zaprawę ze spoin. Zbyt długie czekanie sprawi, że zaprawa będzie za twarda. Pamiętajmy, że szczotkę prowadzimy po przekątnej, a nie wzdłuż spoin!

Zobacz szczotkowanie ścian fundamentowych "na żywo":

 

 

Data publikacji: 20 kwietnia 2023

Zobacz także

Zaciągając powierzchnię świeżej, lekko związanej ławy fundamentowej stalową pacą, zamykamy rysy i pory (fot. Adam Penger)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Zamykanie rys ławy fundamentowej

Wiążący beton ma prawo ulec nad strzemionami powierzchniowemu zarysowaniu, ale takie spękania łatwo jest zamknąć – wystarczy w odpowiednim momencie zatrzeć powierzchnię pacą.
Zamiast papy, jako izolację poziomą pod ścianami parteru można stosować specjalną folię do fundamentów (fot. red.)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Folia zamiast papy?

Poziomą przekładką pod ścianami parteru może być papa, ale nadaje się do tego również specjalna folia fundamentowa. Podobno pracuje się z nią wygodniej. Tak przynajmniej twierdzi wykonawca - pan Tomasz.
Podsypkę piaskową pod podłogę na gruncie należy zagęścić mechanicznie (fot. Adam Penger)FUNDAMENTY

Podłoga - zagęszczanie gruntu

Jak zagęścić piasek pod podłogę na gruncie?