Podczas betonowania ław fundamentowych rozgarniamy i wibrujemy beton, a następnie wyrównujemy go powierzchniowo. W ciągu najbliższych godzin beton intensywnie wiąże i w naturalny sposób „opada”, co powoduje powstanie nad zbrojeniem spękań lub rys. Jeśli je zostawimy, ułatwimy penetrację powietrza i wilgoci, co wprawdzie nie wywoła natychmiastowej destrukcji, ale na dłuższą metę nigdy nie jest korzystne dla elementów żelbetowych. A skoro można zapobiec potencjalnym problemom, to czemu tego nie zrobić?
Prostym sposobem na zamknięcie rys jest wygładzenie betonu stalową pacą. Robi się to, kiedy mieszanka jest jeszcze świeża, ale już wstępnie związana – do kilku godzin od wybetonowania. Najlepiej, jeśli jest z wierzchu wilgotna. Przesuwając pacę po powierzchni betonu ładnie zasklepimy wszystkie rysy.
Proces wygładzania nie jest kłopotliwy i nie zajmuje dużo czasu, a daje pożądany efekt powierzchniowego uszczelnienia ławy fundamentowej (fot. Adam Penger)
To szczególnie istotne podczas upałów, kiedy beton szybko wysycha. Powierzchniowe wygładzenie zamyka nie tylko szczeliny, ale też pory, wspomagając utrzymanie właściwego poziomu wilgoci (oczywiście nie zwalnia to nas z obowiązku polewania betonu).
Konsultacje: Adam Penger.
Data publikacji: 17 kwietnia 2023
...czyli jak wykonawcy radzą sobie z wyzwaniami budowlanymi. Jakie mają pomysły na usprawnienie prac, jakich narzędzi używają, jak rozwiązują mniej i bardziej popularne na każdym etapie budowy problemy. Strona dla początkujących wykonawców, inwestorów samodzielnie angażujących się w prace budowlane, a także dla kierowników budowy, którzy często podpytują o takie praktyczne ciekawostki.