Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Okna MS. Piękno tkwi w szczegółach.

Wiecie, kiedy dostrzegamy detale? Kiedy nas irytują. Są niedopracowane. Okna stanowią silny akcent wizualny domu – i z zewnątrz, i od środka. Powinny być nie tylko trwałe, szczelne i ciepłe, ale również po prostu piękne.

Producenci stolarki otworowej prześcigają się w innowacjach, udoskonaleniach technicznych, rozwijają detale z zakresu bezpieczeństwa czy komfortu obsługi i inteligentne systemy sterowania. I to wszystko jest bardzo ważne. Ale kiedy już z oknami „zamieszkamy”, to na pierwszy, a przynajmniej równorzędny plan wysuwa się to, jak wyglądają. Jeśli patrząc na okno nie zauważamy detali łączenia profili, albo zastanawiamy się, czy aby na pewno patrzymy na PVC, a nie drewno, bo do złudzenia je przypomina - to znaczy, że wszystko zostało perfekcyjnie zaprojektowane i wykonane.

Feeria wzorów

Jeszcze kilkanaście lat temu szczytem marzeń były okna w mało przypominających naturalne okleinach drewnopodobnych albo przynajmniej te „lepsze” białe, które nie żółkną. Dzisiaj u renomowanych producentów nie ma mowy o żadnym żółknięciu czy blaknięciu, co więcej, rozwinięta technologia pozwala na istne szaleństwo w dziedzinie wzornictwa. Od jednokolorowych, eleganckich i minimalistycznych ram w klasycznej bieli czy antracycie, poprzez kolorowe ekstruzje, po najnowsze strukturalne okleiny, do złudzenia przypominające drewno albo metal, możemy bez żadnych kompromisów wybrać okna dokładnie w stylu, którego szukamy.

Ciemne okna ładnie kontrastują z jasną elewacją, jednocześnie komponując się z dachem i systemem odwodnienia (na zdjęciu okna tarasowe MSline+ w okleinie Anthracitgrau)
Ciemne okna ładnie kontrastują z jasną elewacją, jednocześnie komponując się z dachem i systemem odwodnienia (na zdjęciu okna tarasowe MSline+ w okleinie Anthracitgrau)

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych dodatków do PVC oraz zaawansowanej technologii najpierw produkcji samych profili, a później ich łączenia w ramy okienne, okna plastikowe zachowują niezmienne parametry przez długi czas eksploatacji. Ich kolory są trwałe, a odkształcenia wywołane nagrzewaniem się ciemnych ram pod wpływem słońca zredukowane do minimum.

Perfekcyjne łączenie profili

Mowa przede wszystkim o bezwypływkowym łączeniu narożników okien PVC. Większość okien z PVC ma profile łączone skośnie – pod kątem 45 stopni. Podczas klasycznego zgrzewania (tzw. zgrzew V), wskutek dociśnięcia do siebie rozgrzanego PVC, powstaje pewien naddatek materiału, który trzeba później usunąć przez frezowanie. W narożniku pozostaje wówczas delikatne wgłębienie. Defekt ten najbardziej widoczny jest w oknach okleinowanych, bo wzdłuż takiego zgrzewu nie ma okleiny. Przy bezwypływkowym zgrzewaniu naroży (V-perfect), które odbywa się przy udziale zaawansowanych technologicznie robotów, następuje precyzyjne spojenie profili nie wymagające frezowania. Ponadto w narożniku zagniatana jest cieniutka folia okleiny, dzięki czemu na gotowej ramie pozostaje tylko cieniutki, niemal niewidoczny rowek.

Narożniki zgrzane w technologii V-perfect tworzą delikatną, idealnie równą linię na zamkniętym skrzydle i ramie okna (fot. MS)
Narożniki zgrzane w technologii V-perfect tworzą delikatną, idealnie równą linię na zamkniętym skrzydle i ramie okna (fot. MS)

>>> ZOBACZ WIĘCEJ o technologii V-perfect

Narożniki okien mogą też być łączone pod kątem prostym. Takie rozwiązanie szczególnie efektownie prezentuje się w oknach typu ALU LOOK, z okleiną przypominającą okładziny aluminiowe, zwłaszcza w zestawieniu z prostymi, kanciastymi krawędziami profili i listew przyszybowych. Propozycja prostego łączenia sprawdza się też w oknach z trójwymiarową, bardzo realistyczną okleiną Woodec, nadając im wygląd typowy dla stolarki drewnianej.

Proste łączenie profili w narożnikach to wśród producentów stolarki PVC dość nowy trend, który jednak szybko zyskał uznanie inwestorów – takie okna wyglądają bardzo elegancko (na zdjęciu po lewej okleina Woodec TurnerOak 90, po prawej okno ALU LOOK Jet Black mat CC+)
Proste łączenie profili w narożnikach to wśród producentów stolarki PVC dość nowy trend, który jednak szybko zyskał uznanie inwestorów – takie okna wyglądają bardzo elegancko (na zdjęciu po lewej okleina Woodec TurnerOak 90, po prawej okno ALU LOOK Jet Black mat CC+)

Ukryte zawiasy

Ukryte zawiasy nie są widoczne, kiedy okno jest zamknięte – umocowane są w specjalnej przestrzeni między skrzydłem a ramą. Takie okno łatwiej jest utrzymać w czystości, nie trzeba też martwić się doborem kolorystycznym lub wymianą osłon na zawiasy. Ukryte zawiasy, poza walorami estetycznymi, mają też szereg zalet użytkowych, jak lepsza termika, szczelność akustyczna i odporność na włamanie, a także łatwiejszy montaż.

Zawiasy ukryte są w luzie wrębowym między skrzydłem a ramą i nie widać ich, kiedy okno jest zamknięte (fot. MS)
Zawiasy ukryte są w luzie wrębowym między skrzydłem a ramą i nie widać ich, kiedy okno jest zamknięte (fot. MS)

Dopasowane klamki

To już wisienka na torcie, choć pod względem funkcjonalnym jeden z ważniejszych elementów skrzydła okiennego. Klamki mogą być proste i kanciaste albo mieć miękkie linie, swoim wykończeniem mogą pasować do koloru ramy lub przeciwnie, odcinać się od niej, mogą wreszcie stanowić specjalnie podkreślany akcent dekoracyjny okna bądź stapiać się z nim w sposób niezauważalny. W zależności od tego, jaki styl lubimy, mamy do wyboru całą gamę różnych modeli w ponadczasowych kolorach, m.in. białym, antracytowym, złotym czy tytanowym. Warto wiedzieć, że dostępne w ofercie MS klamki okienne Hoppe są ponadto wyposażone w bezpieczny system antywłamaniowy Secustic.


W sprawie uzyskania szczegółowych informacji na temat indywidualnych rozwiązań
prosimy o kontakt z doradcami w autoryzowanych salonach sprzedaży MS:

zobacz autoryzowane salony sprzedaży MS
>>> zobacz autoryzowane salony sprzedaży MS


 

Data publikacji: 30 listopada 2021

Zobacz także

Duże, wkomponowane w elewację przeszklenia są nieodłącznym elementem nowoczesnej architektury – a ich znakomite uzupełnienie stanowią dobrze dobrane rolety zewnętrzne. Zobacz, kiedy które wybrać i na co zwrócić uwagę (fot. MS)OKNA, DRZWI

Które rolety wybrać?

Nowoczesne rolety zewnętrzne zaciemniają wnętrze na życzenie, chronią przed upałem, wiatrem i utrudniają włamanie, zapewniają ciszę i poczucie prywatności. Zobacz, dlaczego warto postawić na zestaw „okno + roleta” i na jakie detale techniczne zwrócić uwagę.
Nowoczesne, funkcjonalne i dopracowane w każdym szczególe drzwi MS Patio HS 82 - zobacz, czym imponują (fot. MS)INSPIRACJE OKIENNE

Patio. Serce domu.

Czy wiecie, że drzwi tarasowych używamy w domu częściej niż wejściowych? Dobór sprawdzonego rozwiązania jest więc kwestią bezdyskusyjną. Wielkie ruchome skrzydła muszą być niezawodne, a do tego szczelne – i jeszcze nam się podobać! MS Patio HST 82 takie bonusy ma w standardzie. Zobacz, czym jeszcze imponuje.
Nowoczesne okna z PVC są funkcjonalne, ładne i bezproblemowe w eksploatacji (fot. ALUPLAST)INSPIRACJE OKIENNE

Piękne i funkcjonalne okna z PVC

Nowoczesne okna tworzywowe cechują znakomite parametry cieplne, łatwość pielęgnacji i perfekcyjnie dopracowana estetyka. Jakie trendy królują na salonach stolarki?