Producenci stolarki otworowej prześcigają się w innowacjach, udoskonaleniach technicznych, rozwijają detale z zakresu bezpieczeństwa czy komfortu obsługi i inteligentne systemy sterowania. I to wszystko jest bardzo ważne. Ale kiedy już z oknami „zamieszkamy”, to na pierwszy, a przynajmniej równorzędny plan wysuwa się to, jak wyglądają. Jeśli patrząc na okno nie zauważamy detali łączenia profili, albo zastanawiamy się, czy aby na pewno patrzymy na PVC, a nie drewno, bo do złudzenia je przypomina - to znaczy, że wszystko zostało perfekcyjnie zaprojektowane i wykonane.
Jeszcze kilkanaście lat temu szczytem marzeń były okna w mało przypominających naturalne okleinach drewnopodobnych albo przynajmniej te „lepsze” białe, które nie żółkną. Dzisiaj u renomowanych producentów nie ma mowy o żadnym żółknięciu czy blaknięciu, co więcej, rozwinięta technologia pozwala na istne szaleństwo w dziedzinie wzornictwa. Od jednokolorowych, eleganckich i minimalistycznych ram w klasycznej bieli czy antracycie, poprzez kolorowe ekstruzje, po najnowsze strukturalne okleiny, do złudzenia przypominające drewno albo metal, możemy bez żadnych kompromisów wybrać okna dokładnie w stylu, którego szukamy.
Ciemne okna ładnie kontrastują z jasną elewacją, jednocześnie komponując się z dachem i systemem odwodnienia (na zdjęciu okna tarasowe MSline+ w okleinie Anthracitgrau)
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych dodatków do PVC oraz zaawansowanej technologii najpierw produkcji samych profili, a później ich łączenia w ramy okienne, okna plastikowe zachowują niezmienne parametry przez długi czas eksploatacji. Ich kolory są trwałe, a odkształcenia wywołane nagrzewaniem się ciemnych ram pod wpływem słońca zredukowane do minimum.
Mowa przede wszystkim o bezwypływkowym łączeniu narożników okien PVC. Większość okien z PVC ma profile łączone skośnie – pod kątem 45 stopni. Podczas klasycznego zgrzewania (tzw. zgrzew V), wskutek dociśnięcia do siebie rozgrzanego PVC, powstaje pewien naddatek materiału, który trzeba później usunąć przez frezowanie. W narożniku pozostaje wówczas delikatne wgłębienie. Defekt ten najbardziej widoczny jest w oknach okleinowanych, bo wzdłuż takiego zgrzewu nie ma okleiny. Przy bezwypływkowym zgrzewaniu naroży (V-perfect), które odbywa się przy udziale zaawansowanych technologicznie robotów, następuje precyzyjne spojenie profili nie wymagające frezowania. Ponadto w narożniku zagniatana jest cieniutka folia okleiny, dzięki czemu na gotowej ramie pozostaje tylko cieniutki, niemal niewidoczny rowek.
Narożniki zgrzane w technologii V-perfect tworzą delikatną, idealnie równą linię na zamkniętym skrzydle i ramie okna (fot. MS)
>>> ZOBACZ WIĘCEJ o technologii V-perfect
Narożniki okien mogą też być łączone pod kątem prostym. Takie rozwiązanie szczególnie efektownie prezentuje się w oknach typu ALU LOOK, z okleiną przypominającą okładziny aluminiowe, zwłaszcza w zestawieniu z prostymi, kanciastymi krawędziami profili i listew przyszybowych. Propozycja prostego łączenia sprawdza się też w oknach z trójwymiarową, bardzo realistyczną okleiną Woodec, nadając im wygląd typowy dla stolarki drewnianej.
Proste łączenie profili w narożnikach to wśród producentów stolarki PVC dość nowy trend, który jednak szybko zyskał uznanie inwestorów – takie okna wyglądają bardzo elegancko (na zdjęciu po lewej okleina Woodec TurnerOak 90, po prawej okno ALU LOOK Jet Black mat CC+)
Ukryte zawiasy nie są widoczne, kiedy okno jest zamknięte – umocowane są w specjalnej przestrzeni między skrzydłem a ramą. Takie okno łatwiej jest utrzymać w czystości, nie trzeba też martwić się doborem kolorystycznym lub wymianą osłon na zawiasy. Ukryte zawiasy, poza walorami estetycznymi, mają też szereg zalet użytkowych, jak lepsza termika, szczelność akustyczna i odporność na włamanie, a także łatwiejszy montaż.
Zawiasy ukryte są w luzie wrębowym między skrzydłem a ramą i nie widać ich, kiedy okno jest zamknięte (fot. MS)
To już wisienka na torcie, choć pod względem funkcjonalnym jeden z ważniejszych elementów skrzydła okiennego. Klamki mogą być proste i kanciaste albo mieć miękkie linie, swoim wykończeniem mogą pasować do koloru ramy lub przeciwnie, odcinać się od niej, mogą wreszcie stanowić specjalnie podkreślany akcent dekoracyjny okna bądź stapiać się z nim w sposób niezauważalny. W zależności od tego, jaki styl lubimy, mamy do wyboru całą gamę różnych modeli w ponadczasowych kolorach, m.in. białym, antracytowym, złotym czy tytanowym. Warto wiedzieć, że dostępne w ofercie MS klamki okienne Hoppe są ponadto wyposażone w bezpieczny system antywłamaniowy Secustic.
W sprawie uzyskania szczegółowych informacji na temat indywidualnych rozwiązań
prosimy o kontakt z doradcami w autoryzowanych salonach sprzedaży MS:
>>> zobacz autoryzowane salony sprzedaży MS
Data publikacji: 30 listopada 2021
Białe czy kolorowe? Łukowe? Dwie szyby, trzy? Ze słupkiem ruchomym? Ze szprosami? Drewniane, plastikowe, aluminiowe? A może antywłamaniowe albo superciepłe? Nie wiesz, jakie powinny być okna w Twoim domu? Takie, które spełniają Twoje konkretne potrzeby. Każdy ma inne - wygląd, parametry cieplne albo bezpieczeństwo. Pamiętaj tylko, że okna muszą być dobrej jakości. Kupione u sprawdzonego producenta, a nie w przypadkowej firmie, w której trudno będzie dochodzić ewentualnych roszczeń. Muszą też być poprawnie zamontowane, bo to sposób osadzenia okna w murze tak naprawdę decyduje o jego właściwościach.