Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Piękne i funkcjonalne okna z PVC

Nowoczesne okna tworzywowe cechują znakomite parametry cieplne, łatwość pielęgnacji i perfekcyjnie dopracowana estetyka. Jakie trendy królują na salonach stolarki?

Nowe Warunki Techniczne, jakie obowiązują od początku 2021 roku, nałożyły na producentów okien restrykcyjne wymagania dotyczące przenikalności cieplnej. Ich współczynnik Uw nie może być wyższy niż 0,9 W/(m2.K). Pozornie groźne, obostrzenie niewiele tak naprawdę zmieniło, jeśli chodzi o nasze wybory okienne – i o przygotowanie rynkowe producentów stolarki. Niższy dopuszczalny współczynnik U w praktyce oznacza tyle, że praktycznie „odpadają” okna z jednokomorowym szkleniem – zostają systemy głębsze, dostosowane do szerszych pakietów trzyszybowych. My, inwestorzy, od lat już w nie inwestujemy, wybierając rozwiązania okienne gwarantujące minimalne straty energii. Producenci są zatem przygotowani na zmiany, a nowoczesne okna doskonale radzą sobie z potrzebami rynku. Okna to jednak nie tylko zlepek parametrów. Poza energooszczędnością, powinny zaspokajać nasze oczekiwania również w kwestiach funkcjonalności i estetyki. Co oferują nam nowoczesne rozwiązania stolarki PVC?

Prosty kształt profilu

Zgodnie z minimalistycznymi trendami współczesnej architektury, ramy okienne są coraz węższe i zdecydowanie bardziej „kanciaste”. Najbardziej rzucają się w oczy listwy przyszybowe, których wzornictwo wyraźnie odchodzi od modnych niegdyś obłych żłobień, na rzecz popularnych obecnie prostych krawędzi i foremnych rantów. W efekcie, dzięki wąskim profilom, uzyskujemy większe światło szyby i lepsze doświetlenie wnętrza, a proste, gładkie ramy nadają oknom z PVC pożądanej lekkości i czystości formy.

W nowoczesnych oknach z tworzywa dominuje prostota i funkcjonalność - można harmonijnie wkomponować je w dowolną aranżację wnętrza, a przy tym wyposażyć w akcesoria takie jak zewnętrzne żaluzje czy rolety (fot. ALUPLAST)
W nowoczesnych oknach z tworzywa dominuje prostota i funkcjonalność - można harmonijnie wkomponować je w dowolną aranżację wnętrza, a przy tym wyposażyć w akcesoria takie jak zewnętrzne żaluzje czy rolety (fot. ALUPLAST) 

Dopracowane są również detale łączenia profili. W większości konstrukcji spawy (szwy) w narożnikach są skośne i tak wąskie, że praktycznie niewidoczne. Tylko w oknach wykończonych folią aluminiową łączenia są względem siebie prostopadłe.

Atrakcyjne wzornictwo

Plastikowe profile umożliwiają bardzo różnorodne wykończenie. Zwolennicy klasyki docenią trwałą, odporną na czynnniki atmosferyczne, ponadczasową biel. Ale dzisiejsza architektura skłania do eksperymentów, a baza w postaci PVC dobrze się w to wpisuje. W zależności od oczekiwanego efektu, możemy nie tylko dowolnie dobierać kolory oklein z palety RAL, ale też celować w bardziej wyszukane, trójwymiarowe struktury drewnopodobne czy mocne akcenty drobnoziarnistych, matowych powłok aluminiowych.


Ramy możemy wykańczać inaczej od strony wnętrza i elewacji, różnicując kolory oklein. Na stronie aluplast dostępny jest konfigurator, umożliwiający przetestowanie wybranych opcji wykończenia przed zakupem okien (fot. ALUPLAST)

>>> PRZEJDŹ DO KONFIGURATORA

Na uwagę zasługuje też barwienie profili w masie. Ramy wykańczane okleinami w ciemnych kolorach są w procesie produkcji barwione na zbliżony odcień. Dzięki temu po otwarciu skrzydła nie widzimy kontrastu między wnętrzem a wierzchnią powłoką.

Funkcjonalna obsługa

Niezależnie od tego, czy potrzebujemy małego okrągłego okienka w sypialni, nieotwieralnego przeszklenia na klatce schodowej, przesuwnego skrzydła w kuchni, czy przesuwnych drzwi tarasowych, oferta producentów stolarki PVC poradzi sobie z większością wymagań. Tylko skrzydła powyżej normatywnych gabarytów, ze względów stabilności i bezpieczeństwa, muszą ustąpić stolarce aluminiowej.

Do przejść tarasowych o szerokości 3-4 m świetnie pasują proste w obsłudze i niedrogie drzwi przesuwne typu smart-slide (na zdjęciu w wykończeniu woodec). W większych przeszkleniach zaleca się okucia podnoszono-przesuwne typu HST (fot. ALUPLAST)
Do przejść tarasowych o szerokości 3-4 m świetnie pasują proste w obsłudze i niedrogie drzwi przesuwne typu smart-slide (na zdjęciu w wykończeniu woodec). W większych przeszkleniach zaleca się okucia podnoszono-przesuwne typu HST (fot. ALUPLAST)

Stolarkę tworzywową możemy wyposażyć w okucia rozwierne, uchylne, przesuwne typu HST i smart-slide, nietypowe otwieranie na zewnątrz obrotowe, harmonijkowe, specjalne rozwiązania antywłamaniowe i umożliwiające kontrolowane rozszczelnienie w celu wentylacji. Dzięki coraz bardziej zaawansowanej technologii, obsługa nawet dużych okien nie sprawia kłopotów, konstrukcje otwierają się lekko, a mechanizmy na długo zachowują swoją żywotność i bezawaryjne działanie.

Łatwa pielęgnacja

To wbrew pozorom niezwykle istotny aspekt doboru stolarki. Okna, które są problematyczne w utrzymaniu, wcześniej czy później… przestają nam się podobać. W przypadku PVC ta kwestia nie powinna spędzać nam snu z powiek. Ramy o jednolitym wykończeniu są gładkie i odporne na czynniki atmosferyczne, uszkodzenia oraz mikrozarysowania, które przyśpieszają brudzenie. Struktury takie jak woodec czy aludec, choć delikatnie szorstkie w dotyku, łatwo poddają się szmatce i delikatnym środkom myjącym, nie wymagając żadnych specjalistycznych preparatów ani zabiegów pielęgnacyjnych. Ogromnym atutem jest też brak konieczności konserwacji okien podczas eksploatacji. Jedyne, co powinniśmy raz na parę lat robić – w każdym typie stolarki - to regulacja okuć oraz odświeżanie (smarowanie) uszczelek.


Artykuł powstał we współpracy z firmą aluplast, w ramach cyklu „Nowoczesne okna z PVC”.


Chcesz znaleźć autoryzowanego producenta okien w systemach aluplast
lub poprosić o wycenę?
Przejdź do zakładki kontaktowej (kliknij logo):


 

Data publikacji: 18 marca 2021

Zobacz także

Powłoki aludec – nowa generacja aluminiowych struktur dekoracyjnych profili okiennych Aluplast.AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

"Aluminiowe" okna PVC

Powłoki aludec – nowa generacja aluminiowych struktur dekoracyjnych profili okiennych Aluplast.
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

POiD Building Awards 2021

Rusza pierwsza edycja konkursu organizowanego przez Związek Polskie Okna i Drzwi - POiD Building Awards 2021. W ramach konkursu zaprezentowane zostaną najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej oraz automatyki budynkowej w kontekście zrealizowanych projektów architektonicznych.
Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?SZCZYPTA TEORII

Nowe wartości U i Ep

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków. Jak zmieniają się dotychczasowe wartości U i Ep dla budynków jednorodzinnych?