Jednym z wyznaczników dzisiejszej otwartej na przestrzeń architektury są wkomponowane w dom tarasy, a co za tym idzie – prowadzące nań drzwi tarasowe. Już od dawna nie ograniczają się one do swojej bazowej funkcji, czyli doświetlenia pokoju i umożliwienia wyjścia do ogrodu. Są majstersztykiem, prawdziwą ozdobą domu, zarówno we wnętrzu, jak i od strony elewacji. Projektujemy je z rozmachem, jako rozległe przeszklenia, ponadto towarzyszą nam nie tylko w salonie, ale i w kuchni, sypialni czy pokoju dziecięcym, na parterze i na tarasach na piętrze. Producenci stolarki prześcigają się w możliwościach, usprawnieniach i dopieszczaniu estetyki. Sprawdźmy zatem, co oferuje nam okazały, komfortowy model MS - Patio HST 82.
Ponad sześciometrowe ruchome przeszklenie z możliwością doboru kilku schematów otwierania - wśród modeli stolarki z PVC to naprawdę okazały format. Stabilność konstrukcja zawdzięcza między innymi rozwiązaniom wzmocnień (stal 2 mm, podwójne zagięcie, zamknięte wzmocnienie pod wózki jezdne). Oczywiście gabaryt generuje ciężar, podnoszono-przesuwne skrzydła ważą nawet 300 kg. Jednak zaawansowany system okuć sprawia, że użytkownik w ogóle tego nie odczuwa. Drzwi nie wymagają użycia siły, bez problemu obsłuży je nawet dziecko albo osoba starsza (co w innych tego typu konstrukcjach wcale nie jest regułą!). Tę użytkową lekkość masywne Patio HST 82 zawdzięcza dwóm elementom: współpracującym z szyną jezdną regulowanym wózkom oraz zasuwnicy ze wspomaganiem. Zasuwnica zapewnia płynny, nie wymagający użycia siły obrót klamki, a wózki odpowiadają za sprawny przesuw.
W zależności od schematu konstrukcyjnego, podnoszono-przesuwne drzwi tarasowe Patio HST 82 mogą osiągać rozmiary do 6,5 x 2,5 m (fot. MS)
Niektórzy boją się zbyt lekkiej obsługi, tego, że pchnięte skrzydło silnie uderzy w ramę i uszkodzi ją albo spowoduje wypadek czy zranienie użytkownika. Nie tutaj. Wyposażonym w opcjonalny mechanizm SOFT CLOSE skrzydłem nie można trzasnąć. W momencie zbliżania się do pozycji zamknięcia zostaje ono wyhamowane i płynnie, miękko wprowadzone w ramę. Analogicznie odbywa się to w przypadku otwierania drzwi – możemy po prostu pchnąć skrzydło w stronę ramy bez obawy o to, że coś się stanie. Co więcej, ten mechanizm w żaden sposób nie koliduje z estetyką, bo w całości ukryty jest w konstrukcji okna.
>>> zobacz więcej na temat mechanizmu SOFT CLOSE
Pod pojęciem „lekkie przejście”, poza łatwością obsługi, kryje się też brak barier. Jeśli w domu jest małe dziecko (ze swoimi „pojazdami”) albo mieszkamy z osobą o ograniczonej sprawności ruchowej, dobrze jest nie utrudniać im komunikacji żadnymi wystającymi z ziemi elementami. Zresztą… Nikt z nas nie wie, czy w pewnym momencie sam nie stanie w obliczu trudności w poruszaniu się. W przypadku drzwi Patio HST 82 wyjście na taras nikomu nie sprawi problemu. Próg jest tu praktycznie zlicowany z podłogą.
Na skutek zaostrzenia przepisów dotyczących przenikalności cieplnej przegród zewnętrznych, nakładających na stolarkę rygorystyczny wymóg U max = 0,9 W/(m2.K), a także dzięki popularyzacji zagadnień związanych z energooszczędnością, pozyskiwaniem energii słonecznej i ograniczeniem kosztów eksploatacji, parametry cieplne i szczelność drzwi tarasowych są dla wielu inwestorów priorytetem. Patio HST 82 nie zawiedzie naszych oczekiwań. Współczynnik przenikania ciepła dla okna o wymiarze referencyjnym (3500 x 2180 mm) wynosi 0,78 W/(m2.K), przy współczynniku przepuszczalności energii słonecznej g = 53%. Ponadto zastosowana w trzyszybowym szkleniu jaśniejsza powłoka termiczną zapewnia lepsze doświetlenie wnętrza i bardziej naturalny wygląd barw (Lt = 74%).
Dodatkowe uszczelki wewnątrz profili, listwy doszczelniające, szczelnie osadzone szyby – to wszystko sprawia, że drzwi tarasowe Patio HST 82 są nie tylko bardzo ciepłe, ale i ciche (fot. MS)
Ciekawostką w nowoczesnym rozwiązaniu MS są szlifowane szyby, które producent oferuje w standardzie. Ma to na celu ograniczenie ryzyka niekontrolowanego pękania i zwiększenie bezpieczeństwa podczas produkcji i montażu przeszkleń.
>>> zobacz więcej o szlifowaniu szyb w oknach MS
Drzwi tarasowe, jakie są, każdy widzi – ale w tym przypadku warto przyjrzeć się dokładniej detalom, bo to one decydują o finalnym efekcie. Na szczególną uwagę zasługuje perfekcyjnie wykończony , zamaskowany spaw profili w narożach. Wykonywany jest w technologii zgrzewania bezwypływkowego V-Perfect. W efekcie na łączeniu profili widać jedynie bardzo delikatny rowek, gładki i nie odróżniający się na tle ramy. I efekt ten uzyskujemy dla dowolnego wykończenia, nawet dla bardzo cienkich oklein. A jest w czym wybierać!
Technologia zgrzewania bezwypływkowego V-Perfect pozwala nam na dowolny dizajn bez obawy o zepsucie estetyki niedopracowanymi szczegółami – spaw w narożniku jest niemal niewidoczny, nawet z bliska (fot. MS)
Profile dostępne są w szerokiej gamie ponad 40 oklein. Mamy do wyboru klasyczne wykończenie jednolite, folie drewnopodobne (w tym strukturalny, niesamowicie realistyczny Woodec), a także nowoczesne szarości, antracyt, odpowiednik aluminium albo folię Concrete o barwie drewna wyrzuconego z morza. Do drzwi możemy też dobrać ulubiony model klamki, a dodatkowo wyposażyć ją w jednostronną wkładkę bębenkową i zamykać na przykład na noc.
Nawet najlepsze parametry można zniweczyć złym montażem. Niepoprawnie osadzone lub niewłaściwie uszczelniona konstrukcja nie spełni naszych oczekiwań w zakresie szczelności, bo cóż z tego, że okno jest bardzo szczelne, skoro wokół ramy swobodnie migruje powietrze. W przypadku nowoczesnego Patio HS 82 do montażu zaleca się wykorzystać systemowe rozwiązanie producenta, tzw. „fast assembling”. Rdzeniem systemu są kotwy, dłuższe niż standardowe (220 mm) i wykonane ze stali grubości 2 mm, zapewniającej pożądaną sztywność nawet przy wielkogabarytowych konstrukcjach. W kotwach nawiercone są otwory, ułatwiające poprawne rozmierzenie i osadzenie łączników w ościeżach.
>>> zobacz więcej na temat montażu fast assembling
Warto wspomnieć, że jeśli zdecydujemy się na profesjonalny, autoryzowany montaż, otrzymamy możliwość przedłużenia gwarancji na stolarkę z 5 do 7 lat.
Galopujący postęp technologiczny i rosnąca potrzeba komfortu sprawiły, że świadomie szukamy rozwiązań wspomagających potencjał okien związany z energooszczędnością (ochrona cieplna zimą, ale też zacienianie latem) i takich, które zwyczajnie poprawiają domowy mikroklimat. Dlatego drzwi tarasowe warto wyposażyć w moskitiery, rolety zewnętrzne albo żaluzje fasadowe. W intensywnie użytkowanych skrzydłach sprawdzi się też napęd, pozwalający obsługiwać je bezdotykowo, a nawet zdalnie.
Skrzydła moskitiery poruszają się w szynach, więc łatwo je obsługiwać i nie zajmują przestrzeni komunikacyjnej. W ciągu dnia można ją odsunąć, a wieczorem zostawić w celu ochrony przed insektami. Na okres zimowy moskitierę łatwo jest zdemontować (fot. MS)
Kto powiedział, że nowoczesność i tradycjonalizm nie mogą iść w parze? Szprosy dodają szklanej fasadzie wdzięku i przytulności, bez wpływu na oczekiwaną funkcjonalność (fot. MS)
Zobacz też film:
Jeśli chcesz oszacować koszt drzwi tarasowych MS Patio HST 82 w Twoim domu,
możesz skorzystać z prostej wyceny online:
Opracowanie w ramach współpracy z MS więcej niż OKNA Sp. z o.o.
Data publikacji: 30 czerwca 2021
W nowoczesnych domach przeszklenia zajmują bardzo ważne miejsce w sferze projektowania i aranżacji wnętrz. Przywiązujemy dużą wagę do ich wielkości, wyglądu, a coraz częściej również zintegrowanych przesłon. Na tej stronie przedstawiamy trendy i propozycje producentów - a czasami porady dotyczące nie tylko wyboru, ale też późniejszej eksploatacji. Daj się zainspirować!