Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ocieplenie fundamentów - uwaga na błędy!

Zasypanych fundamentów nikt nie odkopuje i nie poprawia. To etap ulegający zakryciu. Jak zrobić poprawnie ocieplenie ścian fundamentowych?

Na etapie fundamentowania każdy inwestor jest pełen wigoru. To pierwsze realne ściany własnego domu. Warto przypilnować wykonawców podczas ocieplania. Warto też dobrze przemyśleć wybór materiału. Zakup złej termoizolacji to jeden z głównych błędów popełnianych przy ocieplaniu fundamentów.

Kupuj materiały nienasiąkliwe

Do izolacji nadają się tylko materiały o niskiej wodochłonności - płyty z pianki poliuretanowej PIR, polistyrenu ekstrudowanego XPS albo specjalny styropian EPS o obniżonej nasiąkliwości (przeczytaj więcej o tym zastosowaniu EPS). Ziemia wokół budynku jest przecież narażona na wodę opadową, na podsiąkanie wody gruntowej, zastosowanie zwykłych płyt styropianowych może doprowadzić do ich zawilgocenia. W rezultacie zamiast chronić przed ucieczką ciepła, namoknięta izolacja będzie dodatkowo wychładzać strefę przyziemia.

Używaj systemowego kleju ​

Dobrą termoizolację trzeba dobrze przymocować do ściany. Bardzo często popełnianym błędem jest używanie niewłaściwego kleju. Wiadomo, że i styropian, i styrodur są nieodporne na rozpuszczalniki. Nie znając składu chemicznego materiałów wiążących, w wątpliwej trosce o uszkodzenie izolacji wielu inwestorów kupuje klej cementowy. Uszkadzają w ten sposób warstw hydriozolacji! Do przyklejania płyt powinno się używać kleju poliuretanowego, który bardzo szybko wiąże i jest bezpieczny dla wszystkich warstw izolacyjnych. Nie trzeba zapamiętywać rodzaju kleju - wystarczy pamiętać o zasadzie numer dwa. Używaj systemowego kleju polecanego przez producenta do danego zastosowania. I uwaga - płyt ociepleniowych nie wolno mocować mechanicznie, bo kołki uszkodziłyby hydroizolację.

Ocieplaj aż do poziomu ław fundamentowych

Kolejny częsty błąd, wynikając z fałszywej oszczędności, to zbyt płytkie ułożenie izolacji na ścianach piwnic. Według zasad fizyki cieplnej budowli ocieplenie powinno sięgać przynajmniej metr w głąb gruntu. W praktyce, dla ułatwienia, izolację układa się aż do poziomu posadowienia, do ław. I o ile na ścianach fundamentowych stało się to regułą - o tyle piwnice nadal często są niedocieplone. Termoizolacja urywa się w połowie wysokości ściany. To powoduje niepotrzebne straty energii i dyskomfort mieszkańców podczas eksploatacji domu, a oszczędność z tego żadna - 100 zł...? 200 zł...? W skali całej budowy to tyle, co nic.

Również w przypadku płyty fundamentowej należy zwrócić uwagę, żeby izolacja tworzyła szczelną wannę pod dnem płyty i wokół jej boków, a nie przykrywała wierzch. Nie jest to błędem, ale efektywność takiego rozwiązania jest mniejsza, bo ciepło ucieka przez nieocieplony styk płyty ze ścianą parteru. 

Postępuj zgodnie z wytycznymi producenta

Czytaj instrukcje wykonawcze albo konsultuj się z doradcą technicznym. Jeśli system zaleca stosowanie warstwy osłonowej z folii kubełkowej między ociepleniem a gruntem, ułóż ją. Jeżeli producent zapewnia, że nie ma takiej potrzeby - nie rób tego! Wydasz pieniądze, nie otrzymując żadnych korzyści. Nie wykonuj też na ścianach fundamentowych, pod ociepleniem, warstwy zbrojonej z masy szpachlowej i siatki. Nie jest to do niczego potrzebne.

 

Data publikacji: 18 kwietnia 2017

Zobacz także

Płyty muszą być przeznaczone do stosowania na fundamentach (fot. SWISSPOR POLSKA)FUNDAMENTY

EPS na fundamenty - czemu nie?

Kto powiedział, że nadaje się tylko na fasady? Styropian o zmniejszonej nasiąkliwości jest przeznaczony do ocieplania fundamentów i ścian piwnic.
Gotowy ciepły i nienasiąkliwy szalunek (fot. IZODOM 2000 POLSKA)FUNDAMENTY

Płyta w ciepłej wannie

Termoizolacyjny szalunek układa się jak puzzle, zamek do zamka, tworząc szczelną wannę dla żelbetowej płyty fundamentowej.

W większości przypadków folia kubełkowa jest na ścianach fundamentowych zbędna, a termoizolację można bezpośrednio zasypać (fot. PSPS)BUDOWLANE DETALE

Kiedy potrzebna jest folia kubełkowa

Ocieplenie ścian fundamentowych wymaga osłony z folii kubełkowej tylko w uzasadnionych przypadkach. Nie ma sensu stosować jej bez potrzeby.