Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

EPS na fundamenty - czemu nie?

Ocieplenie strefy posadowienia musi być odporne na wodę, inaczej zamoknie i straci swoje właściwości termoizolacyjne. Standardowy EPS ma nasiąkliwość rzędu 5%. Ten przeznaczony na fundamenty - poniżej 3%.

Budowa fundamentów czy ścian piwnic - łącznie z ich ociepleniem - to etap praktycznie nieodwracalny. Kiedy obsypie się je gruntem, już nie wraca się do tego, co tam zrobiono. Dlatego wybór odpowiednich materiałów jest bardzo ważny. Wymogi dotyczące termoizolacji tej strefy różnią się od tych, jakie stawia się ociepleniu fasady. To ważne, żeby wybierać płyty zgodnie z ich przeznaczeniem. To wcale nie jest trudne - zawsze mają na opakowaniu napis "aqua", "hydro" czy "fundament", niektórzy produci dodatkowo barwią też płyty na kolor inny niż biały.

Parametry techniczne

Płyty styropianowe przeznaczone na fundamenty muszą charakteryzować się przede wszystkim obniżoną nasiąkliwością - najczęściej 2-4%. Taką zmniejszoną chłonność uzyskuje się dzięki specjalnej technologii produkcji, polegającej na polimeryzacji surowca. W przypadku ocieplania ścian piwnic, które są mocno zagłębione i podlegają silnemu parciu gruntu, dochodzi jeszcze druga ważna cecha - wytrzymałość na ściskanie. Oznacza ona poziom naprężeń ściskających, przy których dochodzi do 10% odkształceń względnych materiału. Płyty mają najczęściej wytrzymałość 100, 120, 150 lub 200 kPa i jest ona oznaczana symbolem liczbowym na opakowaniu. W uproszczeniu można przyjąć, że na potrzeby zabudowy jednorodzinnej w zupełności wystarczają płyty "100" o wytrzymałości 100 kPa. Można je stosować przy posadowieniu do 3,5 m głębokości, czyli nadają się nawet na ściany wysokich piwnic. Te o wytrzymałości mniejszej - rzadko się to zdarza, ale są płyty z symbolem "80" - na pewno nadają się na ściany fundamentowe, ale w kwestii piwnicy wymagają konsultacji z działem technicznym producenta.

Przewodność cieplna

Dla przegród zagłębionych w gruncie nie jest tak istotna, jak w przypadku ścian budynku. Tylko domy pasywne wymagają maksymalnej ochrony cieplnej, w innych w zupełności wystarczyłaby deklarowana wartość λ​ <​ 0,040 W/(m.K). Podążając za trendami energooszczędnymi producenci prześcigają się jednak w obniżaniu przewodności styropianu. W rezultacie mamy więc nawet płyty o współczynniku λ​ =​ 0,031 W/(m.K). Prym wiedzie tu styropian grafitowy, który z założenia jest cieplejszy niż biały - trzeba jednak pamiętać, że tak samo jak biały musi mieć obniżoną nasiąkliwość i odpowiednią wytrzymałość na ściskanie.

Cechy użytkowe

Bardzo przydatną cechą jest drążona powierzchnia płyt. Stanowi ona naturalną warstwę drenującą między gruntem a ociepleniem. Umożliwia to spływanie wody, która dzięki temu nie tworzy zastoisk i nie napiera na izolację. Niektóre płyty mają powierzchnię specjalnie wytłaczaną, która zapewnia znacznie lepszy stopień drenażu. Zazwyczaj też płyty mają krawędzie frezowane we wpust i wypust, co pozwala szczelnie i stabilnie łączyć je na zakładkę. Bardzo ważny jest też dobór odpowiedniego kleju, najlepiej systemowego, zalecanego przez producenta.

UWAGA! Płyt styropianowych na ścianach fundamentowych ani piwnicznych nie wolno mocować mechanicznie, bo kołki uszkodziłyby izolację przeciwwilgociową! Płyty przykleja się do ścian za pomocą bezpiecznego dla polistyrenu kleju poliuretanowego.

Przykładowe płyty EPS dedykowane ocieplaniu fundamentów:

Ponieważ wielu producentów miewa w ofercie EPS nie spełniający deklarowanych parametrów (nie tylko ten na fundamenty, również przeznaczony na ściany) - warto przed dokonaniem zakupu sprawdzić jakość konkretnego wyrobu bądź wiarygodność marki na podstawie danych z kontroli przeprowadzanych wybiórczo przez GUNB (przejdź na stronę GUNB).

 

Data publikacji: 18 kwietnia 2017

Zobacz także

Gotowy ciepły i nienasiąkliwy szalunek (fot. IZODOM 2000 POLSKA)FUNDAMENTY

Płyta w ciepłej wannie

Termoizolacyjny szalunek układa się jak puzzle, zamek do zamka, tworząc szczelną wannę dla żelbetowej płyty fundamentowej.

W większości przypadków folia kubełkowa jest na ścianach fundamentowych zbędna, a termoizolację można bezpośrednio zasypać (fot. PSPS)BUDOWLANE DETALE

Kiedy potrzebna jest folia kubełkowa

Ocieplenie ścian fundamentowych wymaga osłony z folii kubełkowej tylko w uzasadnionych przypadkach. Nie ma sensu stosować jej bez potrzeby.
ermoizolacja obwodowa nie tylko ogranicza straty ciepła, ale również chroni hydroizolację przed uszkodzeniami (fot. PSPS)BUDOWLANE DETALE

Głębokość ocieplenia fundamentów

Izolacja termiczna ścian fundamentowych powinna sięgać poniżej poziomu gruntu do głębokości strefy przemarzania.