Trend budownictwa energooszczędnego zobowiązuje architektów do zachowania prostoty bryły projektowanego budynku. Między innymi z tego powodu coraz chętniej sięgają oni po nietypowe materiały elewacyjne, które pozwalają na eksperymentowanie z finalnym wyglądem budynku. Klinkier doskonale wpisuje się w te potrzeby. Ciekawe formaty cegieł, niebanalna tekstura lica, rozmaite wzory układania, w tym niesztampowe zastosowanie detali w postaci koronkowych wzorów czy cegieł ułożonych pionowo, możliwość zastosowania częściowo wysuniętych cegieł i dodatkowo zaakcentowania ich odpowiednio dopasowanym oświetleniem - to wszystko daje architektom swobodę w zakresie aranżacji i realizacji swoich śmiałych wizji.
(fot. WIENEBERGER)
Cegły z serii Long John to klinkier w zupełnie nowej odsłonie. Mają nietypowy długi format (495 x 100 x 38 mm) i surową fakturę lica, wygładzoną, ale nieregularną dzięki strukturyzowaniu jej w procesie produkcji strumieniem wody. Cegły można układać na tradycyjną spoinę grubości 1,2 cm albo w systemie tzw. cienkiej spoiny grubości 5 mm. Zaprawa jest wtedy praktycznie niewidoczna na powierzchni elewacji.
Do klasycznej gamy kolorów: żółty, szary, czerwony i czarny, dołączyły teraz cztery nowe odcienie, produkowane na specjalne zamówienie: Carbo, Visco, Sable i Rusti:
Long John Carbo (fot. WIENERBERGER)
Long John Visco (fot. WIENERBERGER)
Long John Sable (fot. WIENERBERGER)
Long John Rusti (fot. WIENERBERGER)
Nowe cegły Long John dają niespotykany dotąd efekt wizualny, przyciągają wzrok i świetnie prezentują się zarówno na elewacji, jak i we wnętrzach. Zaprojektowano je z myślą o najbardziej wymagających klientach. Jak podkreśla Monika Sikroska, PR Manager w firmie Wienerberger: "Klinkier Long John jest materiałem ceramicznym, którego wykorzystanie powinno być zaznaczone już na etapie planowania. Biorąc pod uwagę jego niestandardowy format, ściana musi zostać specjalnie zaprojektowana. Jednak efekt jest tego wart."
Dane techniczne:Data publikacji: 15 czerwca 2018