Cegła Etna jest najlepszym przykładem na to, że nawet pozornie oczywista dla ceramiki czerwień może przybierać niecodzienne odcienie. Dzięki umiejętnemu zastosowaniu mieszanki surowca oraz techniki wypalania, materiał uzyskuje charakterystyczną kolorystykę, przypominającą zastygającą lawę. Ciemna czerwień przechodząca na krańcach wozówki niemal w brąz to z jednej strony zestaw bardzo elegancki, z drugiej zaś – wręcz pulsujący wewnętrznym żarem. Etna pomimo upływu czasu nie traci nic ze swojej świeżości, prezentując się nawet po latach tak, jakby dopiero opuściła cegielnię. Jej żywa kolorystyka dodaje każdemu projektowi ciepła, szyku i oryginalnego uroku.
Wulkaniczne skojarzenia dotyczą nie tylko wyglądu „płomiennej” cegły, ale również procesu jej produkcji. Temperatura wypalania Etny wynosi bowiem około 1100 °C, co jest wartością porównywalną ze średnią temperaturą płynnej lawy. Powstający w tak ekstremalnych warunkach spiek ceramiczny ma wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne (klasa wytrzymałości na ściskanie 35 MPa) oraz nasiąkliwość rzędu 6%, co zapewnia cegle niewielką podatność na zabrudzenia.
Etna jest dostępna w formie cegły pełnej, perforowanej i szczelinowej o wymiarach podstawowych 250 x 120 x 65 mm. Dostępne są też elementy połówkowe 250 x 55 x 65 mm oraz pełne i perforowane kształtki OW1 (z jednym narożnikiem owalnym), OW2 (z dwoma narożnikami owalnymi), D1 (przekrój zbliżony do półkola) i P1 (przekrój trapezu). Ofertę dopełniają zwykłe i kątowe płytki klinkierowe grubości 10 mm, przeznaczone do wykończenia zarówno elewacji, jak i wnętrz.
Więcej informacji na stronie producenta.
Data publikacji: 20 listopada 2017
Znajdziecie tu informacje o nowych materiałach, ciekawych technologiach i rozwiązaniach budowlanych. Przeczytacie też o projektach, planach i sukcesach producentów oraz o tym, gdzie i kiedy odbywają się branżowe konferencje czy szkolenia. Zainteresowanych zachęcam do kontaktu mailowego.