Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Montaż panelu na rąbek

Panel dachowy na rąbek to rozwiązanie znane i lubiane przez inwestorów od lat. Jak wygląda montaż takiego pokrycia?

Panele produkowane przez firmę Blachy Pruszyński to stalowe elementy o szerokości efektywnej 510 mm, z rąbkiem wysokości 25 mm. Zostały zaprojektowane tak, aby można było wygodnie łączyć je poprzez zatrzask – bez konieczności zaginania felcu.


Wzdłużne profilowanie ogranicza efekt falowania pokrycia wskutek rozszerzalności termicznej (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Panele nadają się na połacie o minimalnym spadku 80 (14%). Produkowane są na żądaną długość w zalecanym zakresie od 0,5 do 7 m. Dostępne są w kilku rodzajach przetłoczeń, w tym najnowszym – przypominającym bardzo drobne prążkowanie. Producent zadbał o fabryczne ułatwienia wykonawcze, m.in. maszynowo wycięte zamki dla sprawnego łączenia paneli na długości czy symetrycznie ścięte krawędzie (zamki), do szybszego montażu na listwie startowej.   


Podstawą do montażu każdego pokrycia dachowego jest prawidłowo wykonana, zgodna ze sztuką dekarską podkonstrukcja. Należy też przygotować i zamontować obróbki blacharskie, takie jak pas nadrynnowy czy rynny koszowe.


Panele układa się prostopadle do okapu. Montaż powinien odbywać się naprzemiennie, w odpowiedniej kolejności – zgodnie z rysunkiem: 

Odległość między miejscami połączeń wzdłużnych powinna wynosić co najmniej 70 cm. Jeśli połać jest dłuższa niż 7 m, to zachodzi konieczność łączenia paneli po długości. Trzeba wówczas zapewnić odpowiedni zakład -  25-40 cm (odpowiednio do kąta nachylenia połaci - im mniejszy kąt, tym większy zakład).

Montaż pokrycia zaczynamy od dołu połaci. Pierwszy panel należy wysunąć poza okap o 4-5 cm, a jego dolną krawędź zawinąć w taki sposób, aby zaczepiał się o listwę startową. Między krawędzią a listwą należy zostawić drobną szczelinę (około 4-5 mm).

Panele na długości można połączyć na dwa sposoby: na zaciąg i na obcą listwę. Wskazane jest pozostawienie wewnątrz łączeń drobnych dylatacji, żeby blacha na dachu się nie pogięła. Elementy nie mogą zostać spasowane bez pozostawienia przerw dylatacyjnych. Podczas ruchów termicznych, kiedy panele pod wpływem temperatury kurczą się i rozciągają, potrzebny jest delikatny luz.

Jeśli panele nie mają maszynowo wyciętych zamków, należy wyciąć je ręcznie w celu poprawnego połączenia paneli. Przed połączeniem należy rozbić dolny panel na zewnątrz na 1 mm.


Przygotowanie miejsca połączenia paneli - wycięcie zamka 

Panele powinny być w odpowiedni sposób przykręcane do łat. Wkręt (haftrę) należy umieszczać na samym środku otworu montażowego. Należy wkręcić go do oporu, a następnie odkręcić o pół obrotu. W ten sposób zapewniona zostaje swobodna pracę pokrycia, a ryzyko falowania połaci jest zminimalizowane. Kluczowa jest tu kwestia wprawy dekarza i odpowiednio wyważonej siły przy przykręcaniu elementów pokrycia.

Szczególnej staranności wymaga obróbka i montaż paneli na rąbek w koszu dachowym. Blachę wypełniającą kosz należy najpierw wyprofilować w rynnę o podwiniętych krawędziach, a panele odpowiednio skośnie dociąć i również podwinąć ich krawędzie. Dzięki temu powstanie zazębione, szczelne połączenie o równym, estetycznym wykończeniu wzdłuż linii kosza.

  

Blacha to „żywy” materiał, trudno go dociąć czy wygiąć idealnie równo. Wszelkie drobne nierówności powstałe na krawędziach dachu podczas montażu paneli można przykryć obróbkami blacharskimi (np. wiatrownicą).


Opracowanie na podstawie materiałów prasowych BLACHY PRUSZYŃSKI.

Data publikacji: 3 czerwca 2020

Zobacz także

Szczelność połączenia taśmy kalenicowej z pokryciem zapewnia butyl umieszczony wzdłuż krawędzi (fot. BRAAS)BUDOWLANE DETALE

Taśma kalenicowa

Aby taśma kalenicowa dobrze spełniała swoją funkcję, musi być poprawnie ułożona, a podklejone butylem krawędzie precyzyjnie dociśnięte do pokrycia dachowego.
fot. CREATONAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Oryginalna klamra wbijana

W ofercie CREATON pojawiła się wbijana klamra przeznaczona do betonowej dachówki płaskiej KAPSTADT.
Zakłądy membrany dachowej powinno się sklejać, najlepiej butylem (fot. KMR)WIĘŹBA I POSZYCIE

Łączenie membrany dachowej

Kolejno układane pasy membrany nasuwa się na siebie z właściwym dla danego rozwiązania zakładem. Miejsca łączeń zaleca się dodatkowo sklejać, aby zapewnić maksymalną szczelność poszycia.