Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Łączenie membrany dachowej

Kolejno układane pasy membrany nasuwa się na siebie z właściwym dla danego rozwiązania zakładem. Miejsca łączeń zaleca się dodatkowo sklejać, aby zapewnić maksymalną szczelność poszycia.

Zadaniem membrany dachowej jest ochrona połaci przed wiatrem i wilgocią, która może się dostać pod pokrycie wskutek awarii dachu albo razem z nawiewanym np. w okapie czy w kalenicy deszczem lub śniegiem. Aby poszycie dobrze spełniało swoją funkcję, musi być szczelne. Dopóki warstwa membrany jest ciągła, mamy pewność, że dach jest bezpieczny (oczywiście pod warunkiem zastosowania materiału o odpowiedniej strukturze i gramaturze). Niestety, między kolejnymi pasmami ciągłość zostaje przerwana. Na dachach o niewielkim spadku potencjalnie stwarza to możliwość podwiewania krawędzi folii, co w połączeniu z wilgocią grozi przeciekaniem.

Montaż folii dachowej zaczyna się od dołu połaci, od okapu. Kolejne arkusze nasuwa się na te leżące niżej. Wzdłuż krawędzi membrany naniesione są linie umożliwiające zachowanie poprawnej wielkości zakładu  (fot. KMR)
Montaż folii dachowej zaczyna się od dołu połaci, od okapu. Kolejne arkusze nasuwa się na te leżące niżej. Wzdłuż krawędzi membrany naniesione są linie umożliwiające zachowanie poprawnej wielkości zakładu  (fot. KMR)

Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko? Po pierwsze – układać kolejne arkusze membrany dachowej z odpowiednim zakładem. Jego wielkość zależy od kąta nachylenia połaci, im jest mniejszy, tym zakłady powinny być większe (zazwyczaj wynoszą od 10 do 20 cm). Po drugie – sklejać arkusze na zakładach. Większość dobrej jakości membran ma wzdłuż krawędzi fabrycznie naniesiony pojedynczy lub podwójny pasek butylu, umożliwiający trwałe sklejenie pasm.

Butylowe pasy klejące zapewniają mocne i trwale odporne na czynniki atmosferyczne uszczelnienie zakładów membrany dachowej (fot. CREATON)
Butylowe pasy klejące zapewniają mocne i trwale odporne na czynniki atmosferyczne uszczelnienie zakładów membrany dachowej (fot. CREATON)

Jeśli membrana dachowa nie ma pasków klejących, zakład powinno się uszczelnić taśmą. Dobrze sprawdzają się jedno- lub dwustronne taśmy butylowe, dostępne w każdej hurtowni budowlanej oferującej materiały dachowe.

 

 

 


Konsultacje: AIB, Creaton.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 8 maja 2020

Zobacz także

Fartuch kołnierza okna dachowego podkleja się butylem (fot. red.)BUDOWLANE DETALE

Podklejenie fartucha pod oknem dachowym

Aby uniknąć podwiewania deszczu i śniegu pod fartuch kołnierza uszczelniającego okno dachowe, powinno się przykleić go taśmą butylową do pokrycia.
Blacha trapezowa nadaje się na dachy, elewacje, ogrodzenia i bramy - i jest dotępna w różnorodnych profilach i powłokach (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)ot.INSPIRACJE

Uniwersalna blacha trapezowa

Lekka, trwała, stosunkowo tania i łatwa w montażu, dostępna w różnych profilowaniach i wykończeniu, a do tego nadaje się i na dachy, i na elewacje. Blacha trapezowa coraz śmielej wkracza w nowoczesne projekty.
Długie arkusze blachodachówki trzeba ostrożnie przenosić (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)DACH

Jak składować blachodachówkę?

Budowlany harmonogram jest wrażliwy na aurę i nieprzewidziane zmiany terminów ekip wykonawczych. Jeśli zdarzy się, że blachodachówka będzie musiała chwilę zaczekać na montaż, pamiętajmy o jej odpowiednim składowaniu, inaczej możemy doprowadzić do uszkodzenia produktu - i do tego utracimy na niego gwarancję.