Aerlox to innowacyjna technologia produkcji dachówek betonowych, która pozwala na obniżenie ciężaru bez negatywnego wpływu na trwałość i wygląd pokrycia. W Polsce produkowana jest w ten sposób dachówka Romańska BMI Braas. Pojedynczy element waży ok. 3,8 kg (zamiast 4,3 kg), a metr kwadratowy pokrycia Aerlox ok. 37 kg, czyli o 7-10 kg mniej niż dotychczasowy standard.
Zmniejszenie wagi dachówki możliwe jest przede wszystkim dzięki wysmukleniu przekroju. Nie odbija się to negatywnie na wytrzymałości mechanicznej, bo w parze z wysmukleniem idzie zmiana krzywej uziarnienia i proporcji składników oraz zmodyfikowany proces wibrowania, które decydują o wyższych parametrach wytrzymałościowych betonu. Dodatkową korzyścią nowej technologii jest uszczelnienie struktury dachówki i zmniejszenie nasiąkliwości, co z kolei ogranicza ryzyko rozwoju korozji biologicznej (porastanie mchem, zielenienie itp.).
Poza aspektami technicznymi, w dachówce Romańskiej Aerlox zadbano też o kwestie wizualne. Powierzchnia czołowa wyprofilowana jest w nosek (kapinos), który ułatwia ściekanie wody i który - podobnie jak wierzchnia strona dachówki - jest w całości wykończony powłoką zewnętrzną. Eliminuje to zdarzający się przy starszych modelach problem widocznych na dachu krawędzi spodnich powierzchni, które nie są zabezpieczane powłokami dekoracyjnymi. Warto podkreślić również kwestie związane z ochroną środowiska i zmniejszeniem emisji CO2 do atmosfery - mniejsza waga to mniejsze zużycie surowców i ograniczenie zapotrzebowania na energię potrzebną do produkcji.
Dachówka Romańska Aerlox dostępna jest w technologii Lumino oraz Cisar (fot. BMI BRAAS)
Technologia Aerlox to trafiona propozycja przede wszystkim na dachy remontowane, gdzie konstrukcja ma ograniczoną nośność i nie pozwala na zbyt duże obciążenia. Do tej pory jedynym rozwiązaniem było zastosowanie tam pokrycia lekkiego, teraz możliwy jest montaż dachówki betonowej. Niższa waga zdecydowanie poprawia też wydajność pracy dekarzy, którym łatwiej przenosić i rozkładać na dachu paczki dachówek. Producent planuje stopniowo wdrażać technologię Aerlox w produkcję pozostałych modeli dachówek betonowych.
Konsultacje: Włodzimierz Kurpiński, Marketing Director BMI Group Poland
Data publikacji: 25 września 2020
Dach jest przegrodą narażoną na najbardziej ekstremalne czynniki zewnętrzne. To połać dachową najmocniej pali słońce, ssie wiatr, uderza grad czy obciąża zalegający śnieg. Wybieramy pokrycie dachowe pod kątem wyglądu. Porównujemy wzory. Tak naprawdę powinniśmy zacząć od jego funkcjonalności. Od tego, co na danym terenie najlepiej sprawdza się w obliczu szalejących żywiołów. Co wytrzyma wichury albo ma wysoką odporność na płowienie. Czy jesteśmy w stanie dopasować niezbędne akcesoria i obróbki. Czy kąt nachylenia dachu nie zagraża stabilności określonego pokrycia. Czy poszycie jest wystarczająco szczelne i nie grozi nam zamakanie ocieplenia dachu. Dopiero z puli materiałów spełniających te kryteria - wybierajmy wzór pokrycia. To też jest istotne - dach to przecież bardzo rozległa i wyraźna wizytówka domu.