Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Aerlox - dach lekki i czysty

Betonowa dachówka Romańska produkowana w technologii Aerlox jest sporo lżejsza od swoich tradycyjnych "sióstr", a dzięki szczelniejszej strukturze także bardziej odporna na porastanie. To jednak nie koniec plusów...

Aerlox to innowacyjna technologia produkcji dachówek betonowych, która pozwala na obniżenie ciężaru bez negatywnego wpływu na trwałość i wygląd pokrycia. W Polsce produkowana jest w ten sposób dachówka Romańska BMI Braas. Pojedynczy element waży ok. 3,8 kg (zamiast 4,3 kg), a metr kwadratowy pokrycia Aerlox ok. 37 kg, czyli o 7-10 kg mniej niż dotychczasowy standard.

Zmniejszenie wagi dachówki możliwe jest przede wszystkim dzięki wysmukleniu przekroju. Nie odbija się to negatywnie na wytrzymałości mechanicznej, bo w parze z wysmukleniem idzie zmiana krzywej uziarnienia i proporcji składników oraz zmodyfikowany proces wibrowania, które decydują o wyższych parametrach wytrzymałościowych betonu. Dodatkową korzyścią nowej technologii jest uszczelnienie struktury dachówki i zmniejszenie nasiąkliwości, co z kolei ogranicza ryzyko rozwoju korozji biologicznej (porastanie mchem, zielenienie itp.).

Poza aspektami technicznymi, w dachówce Romańskiej Aerlox zadbano też o kwestie wizualne. Powierzchnia czołowa wyprofilowana jest w nosek (kapinos), który ułatwia ściekanie wody i który - podobnie jak wierzchnia strona dachówki - jest w całości wykończony powłoką zewnętrzną. Eliminuje to zdarzający się przy starszych modelach problem widocznych na dachu krawędzi spodnich powierzchni, które nie są zabezpieczane powłokami dekoracyjnymi. Warto podkreślić również kwestie związane z ochroną środowiska i zmniejszeniem emisji CO2 do atmosfery - mniejsza waga to mniejsze zużycie surowców i ograniczenie zapotrzebowania na energię potrzebną do produkcji.


Dachówka Romańska Aerlox dostępna jest w technologii Lumino oraz Cisar (fot. BMI BRAAS)

Technologia Aerlox to trafiona propozycja przede wszystkim na dachy remontowane, gdzie konstrukcja ma ograniczoną nośność i nie pozwala na zbyt duże obciążenia. Do tej pory jedynym rozwiązaniem było zastosowanie tam pokrycia lekkiego, teraz możliwy jest montaż dachówki betonowej. Niższa waga zdecydowanie poprawia też wydajność pracy dekarzy, którym łatwiej przenosić i rozkładać na dachu paczki dachówek. Producent planuje stopniowo wdrażać technologię Aerlox w produkcję pozostałych modeli dachówek betonowych.

>>> ZOBACZ KARTĘ TECHNICZNĄ


Konsultacje: Włodzimierz Kurpiński, Marketing Director BMI Group Poland

Data publikacji: 25 września 2020

Zobacz także

AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Dach w stylu skandynawskim

Blachodachówka panelowa Fiord - nowość w ofercie Blachy Pruszyński.
Dachówki barwione w masie są polecany na budynki o niskiej bryle i dachy o skomplikowanym układzie (fot. CREATON)MATERIAŁY POKRYCIOWE

Cięte pod kolor

Dachówki ceramiczne barwione w masie mają w całym swoim przekroju odcień zbliżony do wierzchniego wykończenia. Jak powstają? Kiedy warto kupić taką dachówkę na swój dach? Radzą eksperci CREATON.
Czym się kierować wybierając blachodachówkę? (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)INSPIRACJE

Kupujemy blachodachówkę

Wybór pokrycia dachowego to jedna z ważniejszych decyzji podczas budowy czy remontu domu. Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu materiałów?