Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Dachówki z muldą

Ceramiczne dachówki zakładkowe CANTUS i OPTIMA marki CREATON to modele popularne ze względu na swoje walory wizualne, ale też wyróżniające się specjalnym profilowaniem krawędzi - funkcjonalną i elegancką muldą.

Dachówki zakładkowe układa się na tzw. zamek albo zakład. To szczelne, precyzyjne połączenie, powstające przez spasowanie krawędzi kolejno dokładanych elementów - dachówki mają wzdłuż jednej krawędzi specjalne wyżłobienia, a wzdłuż drugiej odpowiednio dopasowane do nich występy.

Pierwsza dachówka zakładkowa pojawiła się w XIX wieku – była to popularna do dziś marsylka. Przykładem takiej dachówki jest RATIO lub RAPIDO marki CREATON. Modele te cechowało nie tylko zastosowanie specjalnego profilowania krawędzi, ale także wyżłobienie na powierzchni podwójnego wgłębienia - tak zwanej muldy, która ułatwiała zbieranie i usuwanie wody z powierzchni dachu podczas ulewnego deszczu. Podobne rozwiązanie wykorzystano na powierzchni nowoczesnych dachówek marki CREATON – CANTUS i OPTIMAMulda pełni także funkcję dekoracyjną. W pogodny dzień, za sprawą żłobień na dachu ciekawy efekt gry światła i cienia, co nadaje połaci efektowny, nietuzinkowy wygląd i podkreśla wyrazisty wzór pokrycia.

Dachówka OPTIMA dostępna jest w wykończeniu angobą, w bogatej gamie kolorystycznej. Jej niewątpliwym atutem jest atrakcyjna cena. Dachówka CANTUS to natomiast model produkowany w oryginalnej technologii KERALIS, barwiony w masie w jakości premium. Jest bardzo odporna na działanie czynników pogodowych i środowiskowych (nawet 50 lat gwarancji). Wysoka gęstość gliny sprawia też, iż wyróżnia się bardzo niewielką absorpcją wody. Barwienie w masie eliminuje z kolei konieczność malowania ciętych krawędzi dachówki na połaci. Oba produkty są do siebie bardzo podobne, zbliżone pod względem wymiarów oraz kształtu, a w efekcie oba mają podobne zużycie, wynoszące niecałe 12 sztuk na metr kwadratowy.


Więcej informacji na stronie producenta:
>>> www.creaton.pl


Opracowanie na podstawie materiałów prasowych  CREATON Polska.

Data publikacji: 30 września 2020

Zobacz także

Aerlox to innowacyjna technologia produkcji dachówek betonowych, która pozwala na obniżenie ciężaru bez wpływu na trwałość i wygląd pokrycia (fot. BMI BRAAS)MATERIAŁY POKRYCIOWE

Aerlox - dach lekki i czysty

Betonowa dachówka Romańska produkowana w technologii Aerlox jest sporo lżejsza od swoich tradycyjnych "sióstr", a dzięki szczelniejszej strukturze także bardziej odporna na porastanie. To jednak nie koniec plusów...
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Dach w stylu skandynawskim

Blachodachówka panelowa Fiord - nowość w ofercie Blachy Pruszyński.
Dachówki barwione w masie są polecany na budynki o niskiej bryle i dachy o skomplikowanym układzie (fot. CREATON)MATERIAŁY POKRYCIOWE

Cięte pod kolor

Dachówki ceramiczne barwione w masie mają w całym swoim przekroju odcień zbliżony do wierzchniego wykończenia. Jak powstają? Kiedy warto kupić taką dachówkę na swój dach? Radzą eksperci CREATON.