Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Zaprojektuj ciepłe ściany z wirtualnym „Asystentem projektanta H+H”

Ściana o wysokiej termoizolacyjności jest naszym sprzymierzeńcem zarówno pod względem rachunków za ogrzewanie, jak i zmniejszenia wpływu na środowisko.

Coraz ostrzejsze wymagania pod względem termoizolacyjności i ciągle rosnące ceny nośników energii sprawiają, że do zagadnienia odpowiedniego ocieplenia budynków z roku na rok przykładamy większą wagę. Bez względu na to, z jakich materiałów i jakiej grubości planujemy ocieplenie, nie zapominajmy, że również warstwa konstrukcyjna przegrody jest w stanie pomóc nam w osiągnięciu wysokiego stopnia ochrony termicznej. Wirtualny „Asystent projektanta H+H” to narzędzie, które szybko i sprawnie przeprowadzi obliczenia cieplne (a przy okazji akustyczne), dając nam odpowiedź, które z rozwiązań zapewni nam największe oszczędności.

Z czego budować ciepłe ściany?

To, jak skuteczną ochroną przed stratami ciepła jest nasza ściana, wyraża współczynnik przenikania ciepła (U). Mówiąc w uproszczeniu, opisuje on, jak dużo ciepła w takich samych warunkach jest w stanie wydostać się na zewnątrz przez różne przegrody. Im niższy, tym więcej energii zostaje w naszym domu, a tym samym mniej musimy jej zużyć.

Najnowsze zmiany prawne, które weszły w życie na początku 2021 roku, regulują, że dla zewnętrznych ścian współczynnik U nie może wynosić więcej niż 0,20 W/(m2⋅K). Wbrew pozorom nie jest to wynik łatwy do osiągnięcia.

Beton komórkowy to jeden z najcieplejszych materiałów konstrukcyjnych (fot. H+H Polska)
Beton komórkowy to jeden z najcieplejszych materiałów konstrukcyjnych (fot. H+H Polska)

Dzięki nowoczesnym kalkulatorom budowlanym możemy wyliczyć, jak skuteczną ochronę zapewnią różne rozwiązania i wybrać optymalne dla naszej budowy. Wykorzystując wirtualnego „Asystenta projektanta H+H”, który pomaga obliczyć współczynnik przenikania ciepła i wiele innych parametrów przegród, możemy sprawdzić, jak zmieni się U dla ścian o tych samych grubościach i z takimi samymi warstwami tynku i ocieplenia, ale wykonanych z różnych materiałów konstrukcyjnych. 

„Weźmy dla przykładu ścianę o grubości warstwy nośnej 24 cm z ociepleniem w systemie ETICS postaci styropianu EPS o λ = 0,040 W/(m⋅K) grubości 15 cm i tynku silikatowego 0,5 cm, wykończoną od środka tynkiem gipsowym 1 cm. Porównajmy wartości współczynników U dla różnych warstw nośnych. Jeśli zdecydowalibyśmy się wykonać ścianę z żelbetu, wirtualny „Asystent projektanta” wyliczy nam U = 0,247 W/(m2⋅K). Przy użyciu bloczków silikatowych nieznacznie go zmniejszymy do wartości U = 0,230 W/(m2⋅K). W jednym i drugim przypadku nie spełnimy minimalnych wymagań normowych. Jeśli natomiast wybierzemy np. H+H Gold+ bloczki 4,0-500 i ścianę grubości 24 cm, nasza przegroda osiągnie współczynnik U = 0,173 W/(m2⋅K), co pozwoli nam na osiągnięcie narzuconych przez WT wartości” - mówi Robert Janiak, Product Manager firmy H+H Polska. „Możemy też zdecydować się na bloczki o podwyższonej termoizolacyjności. Z bloczkami H+H Gold+ 2,5-400, przy wyżej przytoczonych parametrach warstw, obniżymy współczynnik U aż do 0,160 W/(m2⋅K)”.

Dzięki wirtualnemu „Asystentowi projektanta H+H” możemy modelować naszą przegrodę i porównywać wyniki dla różnych materiałów.

>>> WYPRÓBUJ wirtualnego „Asystenta projektanta H+H”

 


Źródło: materiały prasowe H+H Polska

Data publikacji: 26 listopada 2021

Zobacz także

Przerwa na zimę to dobre rozwiązanie (fot. KMR)INNE

Stan surowy przed zimą

Chcesz skończyć prace murarskie jeszcze w tym roku, a na wiosnę od razu ruszyć z wykończeniem? Bardzo dobrze, zadbaj tylko o to, żeby konstrukcja przezimowała bezpiecznie.
W narożniku ścian z ceramiki trudno jest zachować jednocześnie przewiązanie i równą powierzchnię. Rozwiązanie jest systemowy pustak Porotherm 25 3x1/3 (fot. WIENERBERGER)BUDOWLANE DETALE

Porotherm 25 cm - wykonanie narożnika

Narożnik w ścianie z ceramiki o grubości 25 cm najłatwiej i najdokładniej wykonamy korzystając z systemowego pustaka uzupełniającego Porotherm 25 3x1/3.
Wolno stojące murowane ściany działowe należy wzmacniać zbrojeniem, najlepiej układanym w każdej spoinie poziomej (fot. red.)BUDOWLANE DETALE

Wolno stojąca ściana działowa

Jak zapewnić stabilność murowanym ścianom działowym, które nie są po bokach zakotwione w ścianach nośnych?