W przeciwieństwie do ścian działowych, które dostawiamy później, wszystkie ściany nośne w budynku – zewnętrzne i wewnętrzne – powinno się murować równolegle. W co drugiej warstwie wpuszczamy pustak ściany wewnętrznej na 10-15 cm w ścianę zewnętrzną (strzępia). Aby zapobiec zarysowaniom mogącym pojawić się wzdłuż styku murów wskutek pracy konstrukcji, do połączenia zaleca się stosowanie łączników murowych ze stali nierdzewnej. W co drugiej spoinie umieszczamy po dwie kotwy.
Wzdłuż linii łączenia ścian w co drugiej warstwie umieszczamy po dwa łączniki murowe (fot. WIENERBERGER)
Na powierzchnię styczną pustaków w miejscu połączenia do prostopadłej ściany powinna zostać nałożona zaprawa (rys. WIENERBERGER)
Jeżeli ściany murowane są w systemie cienkospoinowym (Porotherm Dryfix, Porotherm Profi), to w miejscu osadzenia łącznika pustaki należy najpierw lekko przeszlifować np. pilnikiem wolframowym, na głębokość równą grubości łącznika - po to, żeby grubość spoiny była równomierna. Pamiętajmy też, że bez względu na technologię murowania i rodzaj zaprawy, należy zadbać o to by łącznik był dokładnie zatopiony w zaprawie, tak jak na poniższych zdjęciach (kliknij, żeby powiększyć):
Prawidłowe zatopienie łącznika w zaprawie Porotherm Dryfix na przykładzie kotwienia ściany działowej (fot. Wienerberger)
W przypadku ściany działowej (grubości do 11,5 cm) połączenie wykonuje się za pomocą jednej kotwy umieszczanej w co drugiej spoinie, w ścianach nośnych (grubości od 17,5 do 44 cm) – dwóch kotew w co drugiej spoinie
Do łączenia ścian warto wykorzystać dobrej jakości, nierdzewne łączniki, które zapewniają pewne połączenie i maksymalną trwałość w każdych warunkach Na rynku są też dostępne rozwiązania, które dodatkowo podnoszą bezpieczeństwo przy pracy, np. łączniki z zaokrąglonymi bokami marki Porotherm - brak ostrych krawędzi minimalizuje ryzyko zranienia:
Jeżeli budynek jest zaprojektowany w technologii ścian jednowarstwowych, bez zewnętrznego ocieplenia, to połączenie ścian wewnętrznych w strzępiach należy ocieplić 5 cm warstwą styropianu:
W przypadku ścian zewnętrznych jednowarstwowych w strzępiach umieszczamy ocieplenie z 5 cm styropianu (fot. Wienerberger)
Konsultacje: Wienerberger Ceramika Budowlana.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 23 lipca 2021
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski