Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Kotwienie wewnętrznej ściany nośnej

Do połączenia ścian nośnych zaleca się stosowanie kotew ze stali nierdzewnej – dwa łączniki w co drugiej spoinie.

W przeciwieństwie do ścian działowych, które dostawiamy później, wszystkie ściany nośne w budynku – zewnętrzne i wewnętrzne – powinno się murować równolegle. W co drugiej warstwie wpuszczamy pustak ściany wewnętrznej na 10-15 cm w ścianę zewnętrzną (strzępia). Aby zapobiec zarysowaniom mogącym pojawić się wzdłuż styku murów wskutek pracy konstrukcji, do połączenia zaleca się stosowanie łączników murowych ze stali nierdzewnej. W co drugiej spoinie umieszczamy po dwie kotwy.

 Wzdłuż linii łączenia ścian w co drugiej warstwie umieszczamy po dwa łączniki murowe (fot. WIENERBERGER)
Wzdłuż linii łączenia ścian w co drugiej warstwie umieszczamy po dwa łączniki murowe (fot. WIENERBERGER)

Na powierzchnię styczną pustaków w miejscu połączenia do prostopadłej ściany powinna zostać nałożona zaprawa (rys. i fot. WIENERBERGER)
Na powierzchnię styczną pustaków w miejscu połączenia do prostopadłej ściany powinna zostać nałożona zaprawa (rys. WIENERBERGER)

Jeżeli ściany murowane są w systemie cienkospoinowym (Porotherm Dryfix, Porotherm Profi), to w miejscu osadzenia łącznika pustaki należy najpierw lekko przeszlifować np. pilnikiem wolframowym, na głębokość równą grubości łącznika - po to, żeby grubość spoiny była równomierna. Pamiętajmy też, że bez względu na technologię murowania i rodzaj zaprawy, należy zadbać o to by łącznik był dokładnie zatopiony w zaprawie, tak jak na poniższych zdjęciach (kliknij, żeby powiększyć):

Prawidłowe zatopienie łącznika w zaprawie Porotherm Dryfix na przykładzie kotwienia ściany działowej (fot. Wienerberger)
Prawidłowe zatopienie łącznika w zaprawie Porotherm Dryfix na przykładzie kotwienia ściany działowej (fot. Wienerberger)
W przypadku ściany działowej (grubości do 11,5 cm) połączenie wykonuje się za pomocą jednej kotwy umieszczanej w co drugiej spoinie, w ścianach nośnych (grubości od 17,5 do 44 cm) – dwóch kotew w co drugiej spoinie

Do łączenia ścian warto wykorzystać dobrej jakości, nierdzewne łączniki, które zapewniają pewne połączenie i maksymalną trwałość w każdych warunkach Na rynku są też dostępne rozwiązania, które dodatkowo podnoszą bezpieczeństwo przy pracy, np. łączniki z zaokrąglonymi bokami marki Porotherm - brak ostrych krawędzi minimalizuje ryzyko zranienia:

 

Jeżeli budynek jest zaprojektowany w technologii ścian jednowarstwowych, bez zewnętrznego ocieplenia, to połączenie ścian wewnętrznych w strzępiach należy ocieplić 5 cm warstwą styropianu:

W przypadku ścian zewnętrznych jednowarstwowych w strzępiach umieszczamy ocieplenie z 5 cm styropianu (fot. Wienerberger)
W przypadku ścian zewnętrznych jednowarstwowych w strzępiach umieszczamy ocieplenie z 5 cm styropianu (fot. Wienerberger)

 

 


Konsultacje: Wienerberger Ceramika Budowlana.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 23 lipca 2021

Zobacz także

Wykonując w murze silikatowym bruzdy pod instalację elektryczną, musimy zwrócić uwagę na właściwą głębokość i prawidłowy układ kanałów - rozwinięcie w treści artykułu (fot. H+H)BUDOWLANE DETALE

Bruzdowanie pod instalację elektryczną w ścianie działowej z silikatów

Decydując się na pocienienie wąskich ścian działowych bruzdami pod przewody, musimy zwrócić uwagę nie tylko na kwestie wytrzymałościowe, ale i akustyczne. Pamiętajmy też o używaniu odpowiednich dla silikatów narzędzi.
Beton komórkowy to naturalny sposób na ciepły i zdrowy dom (fot. H+H POLSKA)ŚCIANY

Na mur beton naturalnie!

Beton komórkowy to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych materiałów w budownictwie. Za jego wyborem przemawiają: łatwość obróbki, odpowiednia wytrzymałość, naturalny proces produkcji oraz wysokie parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej. Szeroka oferta H+H to naturalny sposób na ciepły i zdrowy dom. Materiał prasowy.
Trwałe i zdrowe elementy z wapna i piasku to sprawdzony budulec na każdą ścianę w domu (fot. H+H)SILIKATY

Silikaty na każdą ścianę

Silikatowe bloczki murowe to materiał, który zapewnia wieloletnią trwałość, bezpieczeństwo i energooszczędność. Jakie rodzaje ścian można z nich wznosić?