Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Wole oko

Podczas wykonywania wolego oka, poza doborem właściwego materiału pokryciowego, powinniśmy zwrócić uwagę na poprawne przygotowanie konstrukcji połaci i sztywnego poszycia.

Czym różni się od klasycznej połaci dachu przygotowanie konstrukcji i pokrycia w przypadku wolego oka? Ze względu na wyniesienie połaci, łatwiej tu o powstanie nieszczelności, dlatego ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na elementy, które zapewnią szczelność dachu. Prace nad wolim okiem obejmują kilka etapów: 

1. Wyznaczenie połaci lukarny. Istnieje kilka podstawowych metod formowania lukarny typu wole oko:

  • Wyznaczanie za pomocą kolejnych krążyn (po lewej) lub krokiewek biegnących promieniście w kierunku krążyny czołowej (po prawej) (rys. WIENERBERGER)

Wyznaczenie połaci lukarny typu wole oko za pomocą kolejnych krążyn (po lewej) lub krokiewek biegnących promieniście w kierunku krążyny czołowej (po prawej) (rys. WIENERBERGER)

  • Wyznaczanie z krokwiami równoległymi do siebie (rys. Wytyczne Dekarskie zeszyt 3)

Wyznaczanie połaci wolego oka z krokwiami równoległymi do siebie (wg Wytycznych Dekarskich zeszyt 3)

Długość podstawy lukarny powinna być równa lub większa pięciokrotnej wysokości łuku czołowego (L ≥ 5H), natomiast różnica w nachyleniu linii wierzchołka wolego oka w stosunku do nachylenia płaszczyzny połaci nie powinna być większa niż 120.

2. Wykonanie poszycia. Na wolim oku zawsze wykonuje się deskowanie, przy czym istotne jest zarówno deskowanie lukarn, jak i sąsiadujących fragmentów połaci. Na deskowaniu należy zamontować membranę dachową (ewentualnie papę).

3. Montaż kontrłat. Kontrłaty najlepiej ułożyć promieniście, co gwarantuje skuteczną wentylację.

4. Łaty pod dachówki. Właściwe łaty, na których będą opierać się dachówki, mierzymy tak, aby ich liczba na połaci wolego oka odpowiadała liczbie łat dochodzących z połaci głównej. Jak to wyliczyć?

  • mierzymy odległość między pierwszą łatą wolego oka, a pierwszą łatą biegnącą ponad nim,
  • następnie tę odległość dzielimy przez liczbę łat dochodzących do wolego oka z boku.

5. Krycie wolego oka. Należy wybrać taki materiał pokryciowy, który umożliwi krycie powierzchni krzywoliniowych. Najlepsze i najłatwiejsze do ułożenia będą więc elementy drobnowymiarowe, takie jak dachówka karpiówka.

  • Krycie wolego oka w koronkę (rys. WIENERBERGER)

Krycie wolego oka w koronkę (rys. WIENERBERGER)

  • Krycie wolego oka w łuskę (rys. WIENERBERGER)

Krycie wolego oka w łuskę (rys. WIENERBERGER)

Lukarna typu wole oko kryta ceramiczną dachówką karpiówką Koramic w łuskę (fot. WIENERBERGER)
Lukarna typu wole oko kryta ceramiczną dachówką karpiówką Koramic w łuskę (fot. WIENERBERGER)

 

 

 


Konsultacje: Wienerberger Ceramika Budowlana.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 15 lutego 2021

Zobacz także

Zanim ekipa mająca wykonać ocieplanie poddasza pianą rozpocznie natrysk, najpierw powinna rozeznać się w sytuacji na naszym poddaszu i poczynić szereg prac przygotowawczych (fot. IzolPoznań)OCIEPLANIE PIANĄ PUR

Ocieplanie pianą – jak przygotować poddasze?

Izolacje natryskowe są coraz popularniejszą formą wykonywania ocieplenia poddasza. Kluczowa jest tu jednak dobra ekipa – a ta nie wchodzi na budynek „z marszu”. Zobacz, o co powinni zadbać fachowcy jeszcze przed założeniem kombinezonów roboczych.
Co ile powinny być rozmieszczone haki rynnowe? Zobacz zalecenia (rys. GALECO)BUDOWLANE DETALE

Rozmieszczenie haków rynnowych

Prawidłowe usytuowanie uchwytów  to istotny czynnik wpływający na trwałość i bezawaryjność systemu rynnowego. Planując liczbę i rozmieszczenie haków, należy przestrzegać wytycznych producenta.
Na niezawodną pracę systemu rynnowego wpływają parametry, materiał, z którego są wykonane elementy, oraz prawidłowy montaż (fot. GALECO)SYSTEMY RYNNOWE

Siły natury a trwałość orynnowania

Na niezawodną pracę systemu rynnowego wpływają parametry, materiał, z którego są wykonane elementy, oraz prawidłowy montaż. Choć nie rzuca się w oczy, pełni w dachu bardzo istotną rolę. I podobnie jak pokrycie, musi przez cały rok stawiać czoła zmiennym warunkom atmosferycznym.