Czym różni się od klasycznej połaci dachu przygotowanie konstrukcji i pokrycia w przypadku wolego oka? Ze względu na wyniesienie połaci, łatwiej tu o powstanie nieszczelności, dlatego ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na elementy, które zapewnią szczelność dachu. Prace nad wolim okiem obejmują kilka etapów:
1. Wyznaczenie połaci lukarny. Istnieje kilka podstawowych metod formowania lukarny typu wole oko:
Długość podstawy lukarny powinna być równa lub większa pięciokrotnej wysokości łuku czołowego (L ≥ 5H), natomiast różnica w nachyleniu linii wierzchołka wolego oka w stosunku do nachylenia płaszczyzny połaci nie powinna być większa niż 120.
2. Wykonanie poszycia. Na wolim oku zawsze wykonuje się deskowanie, przy czym istotne jest zarówno deskowanie lukarn, jak i sąsiadujących fragmentów połaci. Na deskowaniu należy zamontować membranę dachową (ewentualnie papę).
3. Montaż kontrłat. Kontrłaty najlepiej ułożyć promieniście, co gwarantuje skuteczną wentylację.
4. Łaty pod dachówki. Właściwe łaty, na których będą opierać się dachówki, mierzymy tak, aby ich liczba na połaci wolego oka odpowiadała liczbie łat dochodzących z połaci głównej. Jak to wyliczyć?
5. Krycie wolego oka. Należy wybrać taki materiał pokryciowy, który umożliwi krycie powierzchni krzywoliniowych. Najlepsze i najłatwiejsze do ułożenia będą więc elementy drobnowymiarowe, takie jak dachówka karpiówka.
Lukarna typu wole oko kryta ceramiczną dachówką karpiówką Koramic w łuskę (fot. WIENERBERGER)
Konsultacje: Wienerberger Ceramika Budowlana.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 15 lutego 2021
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski