Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Kiedy sztywne poszycie?

Czasami sztywne poszycie jest koniecznością, niekiedy zaleca się je ze względów użytkowych - decyduje o tym projektant. To, z czego i jak je zrobić, warto natomiast uzgodnić z dekarzami.

Sztywne poszycie jest niezbędne w przypadku krycia dachów papą, gontem bitumicznym i blachą płaską na rąbek stojący. Pozostałe - dachówki, płytki włókno-cementowe, blachodachówkę w arkuszach i modułową, blachę płaską w panelach - można układać na łatach. Od tej reguły są jednak wyjątki. Konieczność lub zalecenie wykonania sztywnego poszycia zależy nie tylko od materiału kryjącego.

Kiedy jest konieczne

Przede wszystkim na dachach o łukowym kształcie, wolich okach, w koszach i na niedużych lukarnach. Łuki i wole oka są potencjalnie niebezpieczne dla stabilności pokrycia montowanego na łatach, bo wzdłuż ich grzbietu dach ma stosunkowo niskie nachylenie (często nawet mniejsze od dopuszczalnego). Pomimo iż ze względów wizualnych wykańcza się je prawie zawsze dachówkami, które przecież są stworzone do łat, trzeba tu wziąć poprawkę na nieco luźniejsze przyleganie do siebie elementów. Na prostej powierzchni stykają się one szczelnie, na łukowej powstają między nimi niewielkie szczeliny. Sztywna baza stabilizuje dach. W koszach deskowanie stanowi po prostu podporę dla obróbki blacharskiej. Na lukarnach natomiast jego stosowanie wynika stąd, że na połączeniu z połacią mamy kosz i jeśli lukarna jest niewielka, to w zasadzie cały jej daszek jest częścią kosza. Sztywne poszycie wykonuje się też na dachach o małym nachyleniu. Nie ma tu jednoznacznych wytycznych, dla różnych pokryć są to wartości zmienne, oscylujące od kilku stopni do ponad dwudziestu. W instrukcjach dotyczących montażu konkretnego materiału pokryciowego zawsze znajdują się informacje o minimalnym nachyleniu bezpiecznym - i takim, które dopuszcza się pod dodatkowymi warunkami. Jednym z nich bywa właśnie sztywny podkład.

Kiedy jest zalecane

Dekarze namawiają do kładzenia sztywnego poszycia w budynkach stojących na terenach wietrznych. Silny wiatr powoduje intensywne ruchy całej konstrukcji dachu. Deski lub płyty stabilizują więźbę, zmniejszając jej podatność na podmuchy. Warto też przemyśleć wybór tego rozwiązania wtedy, kiedy nie planujemy od razu układać docelowego pokrycia. Deskowanie można zabezpieczyć papą i zostawić na cały sezon, co pozwoli prowadzić prace budowlane wewnątrz domu albo wręcz mieszkać w nim i gromadzić fundusze na docelowy materiał albo spokojnie, bez pośpiechu go wybierać.

Deski czy płyty

Ten wybór najlepiej zostawić dekarzom lub kierownikowi budowy. Jeśli dach jest duży i prosty, a więźba równa, to płyty na pewno są szybsze i wygodniejsze w montażu. Można "dociągnąć" nimi drobne odchyłki wymiarowe, rzędu 2 cm. Jeśli natomiast dach ma budowę wielopołaciową, liczne lukarenki, załamania czy łuki - lepsze mogą się okazać łatwiejsze w obróbce deski.


Wybór materiału na sztywne poszycie najlepiej ustalić z dekarzami lub z kierownikiem budowy, jeśli więźbę robi ekipa od prac stanu surowego budynku (fot. KMR)

Niezależnie od wyboru trzeba pamiętać o tym, że górna powierzchnia desek oraz płyt musi być zabezpieczona przed wilgocią papą lub odpowiednią folią dachową. Poza tym sztywne poszycie nie przepuszcza pary wodnej i ocieplenie dachu nie może się z nim stykać. Należy zostawić między nimi 2-centymetrową szczelinę wentylacyjną, a więc o tyle cieńsza będzie termoizolacja układana między krokwiami. 

Data publikacji: 12 lutego 2018

Zobacz także

Zalety użytkowe - szybki montaż i idealnie równa płaszczyzna dachu (fot. WIĄZAR SYSTEM)WIĘŹBA

Zalety wiązarów prefabrykowanych

Trudno przecenić zalety prefabrykowanej więźby dachowej. Wiązary są lekkie, równe, zdrowe, czyste, nie wichrują się, a ich montaż trwa do trzech dni.
Wzór i kolor można dobrać do swoich upodobań (fot. BRAAS)MATERIAŁY POKRYCIOWE

Cechy dachówek betonowych

Często mówi się o nich w kontekście dachówek ceramicznych - że są od nich lepsze, gorsze albo że trudno je odróżnić. A to przecież zupełnie inny produkt! Zamiast porównywać, lepiej po prostu poznać ich cechy.
Sposób wykończenia powierzchni dachówki wpływa na końcowy efekt wizualny (fot. CREATON)MATERIAŁY POKRYCIOWE

Wykończenie dachówek ceramicznych

Dlaczego glazura tak błyszczy? Co to właściwie jest angoba? I po co w ogóle lukrować naturalne dachówki? Sprawdź, co dają powłoki ochronne, czym się różnią i jak wpływają na wygląd dachu.