Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Energooszczędny Montaż Okien

Montaż stolarki otworowej jest co najmniej tak ważny, jak sama stolarka. STROPEX EMO to przyjazne monterowi systemy montażu stolarki otworowej, spełniające wymagania budownictwa energooszczędnego i pasywnego, z gwarancją niezawodności.

W zakresie konstrukcji stolarki otworowej raczej trudno o spektaklarną poprawę parametrów cieplnych - kupujemy okna o wspólczynniku U znacznie niższym, niż przewiduje norma. Walka toczy się więc o strefę wokółokienną. To tam obecnie występują największe straty ciepła, a źle przygotowane podłoże i niewłaściwe lub niedokładne uszczelnienie skutkują występowaniem mostków termicznych i zailgoceniem wywołanym kondensacją. Systemy EMO do minimum ograniczają ryzyko tego typu skutków błędów wykonawczych. Są zaprojektowane w taki sposób, że w zasadzie nie da się zepsuć efektu końcowego.  Ich zastosowanie zdejmuje z montera obowiązek pracochłonnej obróbki ościeży, skracając czas trwania prac o 20-30%. Jeśli chodzi o koszty, to przeprowadzono wnikliwe analizy, w których uwzględniono materiały i robociznę w zakresie wszystkich niezbędnych czynności wykonywanych podczas tradycyjnego montażu (obróbka glifów, pracochłonne pozycjonowanie okna, uszczelnianie) - i koszt systemu premium LINE wraz z robocizną okazał się wyższy średnio o 10% (a korzyści są niewspółmierne). 

Trzy systemy STROPEX EMO: (od prawej) standard LINE, premium LINE i exclusive LINE

Wszystkie elementy systemów STROPEX EMO Stropex są wykonane z tworzywa PVC (pochodzącego w 100% z recyklingu) wypełnionego twardą pianką poliuretanową o strukturze zamkniętokomórkowej. Te elementy, które są przeznaczone do bezpośredniego połączenia z ramą ościeżnicy (listwa, parapet, panel) są ukształtowane specjalnie pod profile okienne producentów: VEKA (VA), Aluplast (AT), Schüco (SO) i Drutex (DX). 

System standard LINE

To system podstawowy, a jednocześnie baza każdego innego systemu EMO. Podstawowym elementem jest Termo-LISTWA. Ma wysokość 3 cm i długość 2, 3 lub 6 m (można ją łatwo docinać). Montaż odbywa się przez wpięcie do ramy okiennej w systemie "click". Środkowa uszczelka z poliuretanu zapewnia szczelność połączenia. Listwa ma podwójne nóżki, które zwiększają wytrzymałość i pozwalają na zastosowanie systemowych kotew (zgodnie z wytycznymi montażowymi producentów okien). Gładkie powierzchnie boków umożliwiają dokłądne dopasowanie parapetu wewnętrznego i zewnętrznego. Przy zastosowaniu okładziny transportowej, listwa ułatwia też bezpieczny transport okien, nawet tych dużych i ciężkich (wytrzymałość profilu na zgniatanie wynosi 1500 kg/m).

Termo-LISTWA stanowi podparcie dolnej części okna

Na podstawie elementu systemu listwowego zbudowane jest też Termo-POSZERZENIE. To element o wysokości 3 lub 6 cm, dodatkowo wzmocniony obustronną okłądziną z płyt MgO (tlenku magnezu) grubości 6 mm. Poszerzenie umożliwia stabilne i ciepłe osadzenie okna na pewnej wysokości względem dolnego ościeża. To niezbędne na przykład pod drzwiami tarasowymi, kiedy pod progiem musi się zmieścić wylewka i izolacja podłogi. Elementy poszerzenia można nałożyć jeden na drugi, uzyskując wyższy poziom oparcia ramy.

Listwa może być zintegrowana z kształtkami podparapetowymi, tworząc Termo-PARAPET. Ma wysokość 3 cm, całkowitą szerokość 38 cm i długość do 6 m. Zaletą użytkową tego rozwiązania jest brak nieprzyjemnego odczucia chłodu, kiedy dotyka się wewnętrznego parapetu. Dodatkową listwę, na której oprze się okno, trzeba dokupić oddzielnie.

Termo-PARAPET pełni funkcję obustronnej izolacji termicznej dolnego ościeża (zobacz instrukcję montażu)  

W systemie standard LINE uszczelnienie ościeży bocznych i górnego odbywa się w sposób tradycyjny, za pomocą pianki poliuretanowej i taśm ochronnych - paroszczelnej od środka oraz wodoszczelnej, ale paroprzepuszczalnej od strony zewnętrznej (zobacz więcej o montażu z użyciem taśm).

System premium LINE

Poza wyżej wymienionymi, w skład tego systemu wchodzi Termo-PANEL. Jest on zbudowany na podstawie parapetu, ale dodatkowo ma na wewnętrznej kształtce okładzinę, która stanowi wstępne wykończenie wnęki okiennej. Wysokość 3 cm, całkowita szerokość 38 cm i długość do 6 m. 

Termo-PANEL montuje się do boków i górnej ościeżnicy okna w systemie "click" (zobacz film)

System exclusive LINE

Jest zbudowany z elementów standardowych, a dodatkowo ze sztywnej bocznej Termo-RAMY i mocowanej pod nadprożem Termo-BELKI. 

Termo-RAMA ma grubość 6 cm i szerokość 24 cm oraz długość do 6 m. Jest obustronnie usztywniona okładziną z płyt MgO. Jej połączenie z ościeżnicą, poza dociepleniem strefy wokółokiennej, poprawia też statykę całego okna. Co ważne - rama pozwala na montaż okna w systemie pływającym, bez naprężeń obwodowych.

Termo-BELKA stanowi przedłużenie nadproża, spełniając funkcję poszerzenia dla zamocowanych rolet podtynkowych. Eliminuje w ten sposób mostki termiczne w tej newralgicznej strefie. Belka ma wysokość 22,5 lub 26 cm, szerokość 20 lub 24 cm i długość do 6 m. Montuje się ją do nadproża łącznikami śrubowymi (zobacz instrukcję montażu). W przypadku nadproża innego niż systemowe KZN STROPEX należy uzyskać zgodę kierownika budowy na montaż!

Termo-BELKA może być stosowana również jako element niezależny, nie tylko w systemie z Termo-RAMĄ 

UWAGA! Przed docinaniem i montażem wszystkie elementy powinny być składowane w pomieszczeniu o temperaturze powyżej 150C.

Dodatkowym elementem, zalecanym we wszystkich systemach, jest zastępujący tradycyjne kliny URP - Uniwersalny Rozpierak Pozycjonujący (zobacz więcej). Nadaje się do wszystkich typów okien, umożliwiając ich precyzyjne i szybkie pozycjonowanie.

Regulowany URP pozwala na całkowitą kontrolę pozycji i siły rozpierania

Data publikacji: 6 lutego 2018

Zobacz także

fot. STROPEXAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

EMO i URP

Firma Stropex wprowadziła do systemów EMO (Energooszczędnego Montażu Okien) nowy element - Uniwersalny Rozpierak Pozycjonujący.
Stabilne i ciepłe podparcie okna (fot. AIB)OKNA, DRZWI

Ciepłe wsparcie

Dobry montaż to montaż stabilny i szczelny. Uniwersalna listwa podokienna podpiera okno na całej szerokości, a do tego skutecznie chroni tę strefę przed stratami ciepła.
Aby długo cieszyć się zaletami rolet, trzeba je zabezpieczyć na czas budowy (fot. KRISPOL)OKNA, DRZWI

Nie używaj rolet w trakcie budowy!

Jeśli montujesz rolety zewnętrzne na etapie stanu surowego, to zabezpiecz je i nie uruchamiaj, dopóki budynek nie będzie gotowy!