W zakresie konstrukcji stolarki otworowej raczej trudno o spektaklarną poprawę parametrów cieplnych - kupujemy okna o wspólczynniku U znacznie niższym, niż przewiduje norma. Walka toczy się więc o strefę wokółokienną. To tam obecnie występują największe straty ciepła, a źle przygotowane podłoże i niewłaściwe lub niedokładne uszczelnienie skutkują występowaniem mostków termicznych i zailgoceniem wywołanym kondensacją. Systemy EMO do minimum ograniczają ryzyko tego typu skutków błędów wykonawczych. Są zaprojektowane w taki sposób, że w zasadzie nie da się zepsuć efektu końcowego. Ich zastosowanie zdejmuje z montera obowiązek pracochłonnej obróbki ościeży, skracając czas trwania prac o 20-30%. Jeśli chodzi o koszty, to przeprowadzono wnikliwe analizy, w których uwzględniono materiały i robociznę w zakresie wszystkich niezbędnych czynności wykonywanych podczas tradycyjnego montażu (obróbka glifów, pracochłonne pozycjonowanie okna, uszczelnianie) - i koszt systemu premium LINE wraz z robocizną okazał się wyższy średnio o 10% (a korzyści są niewspółmierne).
Trzy systemy STROPEX EMO: (od prawej) standard LINE, premium LINE i exclusive LINE
Wszystkie elementy systemów STROPEX EMO Stropex są wykonane z tworzywa PVC (pochodzącego w 100% z recyklingu) wypełnionego twardą pianką poliuretanową o strukturze zamkniętokomórkowej. Te elementy, które są przeznaczone do bezpośredniego połączenia z ramą ościeżnicy (listwa, parapet, panel) są ukształtowane specjalnie pod profile okienne producentów: VEKA (VA), Aluplast (AT), Schüco (SO) i Drutex (DX).
To system podstawowy, a jednocześnie baza każdego innego systemu EMO. Podstawowym elementem jest Termo-LISTWA. Ma wysokość 3 cm i długość 2, 3 lub 6 m (można ją łatwo docinać). Montaż odbywa się przez wpięcie do ramy okiennej w systemie "click". Środkowa uszczelka z poliuretanu zapewnia szczelność połączenia. Listwa ma podwójne nóżki, które zwiększają wytrzymałość i pozwalają na zastosowanie systemowych kotew (zgodnie z wytycznymi montażowymi producentów okien). Gładkie powierzchnie boków umożliwiają dokłądne dopasowanie parapetu wewnętrznego i zewnętrznego. Przy zastosowaniu okładziny transportowej, listwa ułatwia też bezpieczny transport okien, nawet tych dużych i ciężkich (wytrzymałość profilu na zgniatanie wynosi 1500 kg/m).
Termo-LISTWA stanowi podparcie dolnej części okna
Na podstawie elementu systemu listwowego zbudowane jest też Termo-POSZERZENIE. To element o wysokości 3 lub 6 cm, dodatkowo wzmocniony obustronną okłądziną z płyt MgO (tlenku magnezu) grubości 6 mm. Poszerzenie umożliwia stabilne i ciepłe osadzenie okna na pewnej wysokości względem dolnego ościeża. To niezbędne na przykład pod drzwiami tarasowymi, kiedy pod progiem musi się zmieścić wylewka i izolacja podłogi. Elementy poszerzenia można nałożyć jeden na drugi, uzyskując wyższy poziom oparcia ramy.
Listwa może być zintegrowana z kształtkami podparapetowymi, tworząc Termo-PARAPET. Ma wysokość 3 cm, całkowitą szerokość 38 cm i długość do 6 m. Zaletą użytkową tego rozwiązania jest brak nieprzyjemnego odczucia chłodu, kiedy dotyka się wewnętrznego parapetu. Dodatkową listwę, na której oprze się okno, trzeba dokupić oddzielnie.
Termo-PARAPET pełni funkcję obustronnej izolacji termicznej dolnego ościeża (zobacz instrukcję montażu)
W systemie standard LINE uszczelnienie ościeży bocznych i górnego odbywa się w sposób tradycyjny, za pomocą pianki poliuretanowej i taśm ochronnych - paroszczelnej od środka oraz wodoszczelnej, ale paroprzepuszczalnej od strony zewnętrznej (zobacz więcej o montażu z użyciem taśm).
Poza wyżej wymienionymi, w skład tego systemu wchodzi Termo-PANEL. Jest on zbudowany na podstawie parapetu, ale dodatkowo ma na wewnętrznej kształtce okładzinę, która stanowi wstępne wykończenie wnęki okiennej. Wysokość 3 cm, całkowita szerokość 38 cm i długość do 6 m.
Termo-PANEL montuje się do boków i górnej ościeżnicy okna w systemie "click" (zobacz film)
Jest zbudowany z elementów standardowych, a dodatkowo ze sztywnej bocznej Termo-RAMY i mocowanej pod nadprożem Termo-BELKI.
Termo-RAMA ma grubość 6 cm i szerokość 24 cm oraz długość do 6 m. Jest obustronnie usztywniona okładziną z płyt MgO. Jej połączenie z ościeżnicą, poza dociepleniem strefy wokółokiennej, poprawia też statykę całego okna. Co ważne - rama pozwala na montaż okna w systemie pływającym, bez naprężeń obwodowych.
Termo-BELKA stanowi przedłużenie nadproża, spełniając funkcję poszerzenia dla zamocowanych rolet podtynkowych. Eliminuje w ten sposób mostki termiczne w tej newralgicznej strefie. Belka ma wysokość 22,5 lub 26 cm, szerokość 20 lub 24 cm i długość do 6 m. Montuje się ją do nadproża łącznikami śrubowymi (zobacz instrukcję montażu). W przypadku nadproża innego niż systemowe KZN STROPEX należy uzyskać zgodę kierownika budowy na montaż!
Termo-BELKA może być stosowana również jako element niezależny, nie tylko w systemie z Termo-RAMĄ
UWAGA! Przed docinaniem i montażem wszystkie elementy powinny być składowane w pomieszczeniu o temperaturze powyżej 150C.
Dodatkowym elementem, zalecanym we wszystkich systemach, jest zastępujący tradycyjne kliny URP - Uniwersalny Rozpierak Pozycjonujący (zobacz więcej). Nadaje się do wszystkich typów okien, umożliwiając ich precyzyjne i szybkie pozycjonowanie.
Regulowany URP pozwala na całkowitą kontrolę pozycji i siły rozpierania
Data publikacji: 6 lutego 2018
Białe czy kolorowe? Łukowe? Dwie szyby, trzy? Ze słupkiem ruchomym? Ze szprosami? Drewniane, plastikowe, aluminiowe? A może antywłamaniowe albo superciepłe? Nie wiesz, jakie powinny być okna w Twoim domu? Takie, które spełniają Twoje konkretne potrzeby. Każdy ma inne - wygląd, parametry cieplne albo bezpieczeństwo. Pamiętaj tylko, że okna muszą być dobrej jakości. Kupione u sprawdzonego producenta, a nie w przypadkowej firmie, w której trudno będzie dochodzić ewentualnych roszczeń. Muszą też być poprawnie zamontowane, bo to sposób osadzenia okna w murze tak naprawdę decyduje o jego właściwościach.