Tak naprawdę "ciepły montaż" w dobie okien energooszczędnych powinien być budowlanym standardem. Na rynku jest coraz więcej systemów przeznaczonych do poprawnego uszczelnienia stolarki. Ten na pianę i taśmy jest najbardziej odporny na błędy wykonawcze.
Piana montażowa ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, na krótką metę nie jest też nasiąkliwa, nie rozwijają się w niej grzyby ani pleśń. Niestety, wystawiona na dłuższe działanie erozji powietrznej i wody niszczeje, jej struktura staje się bardziej porowata, zaczyna chłonąć wilgoć i brud. Stopniowo ulega rozkładowi, a styk okna z murem zamiast chronić przed zimne staje się mostkiem termicznym. Tynk nie stanowi tu bariery ani ochrony i są na to potwierdzone badaniami dowody. To dlatego tak ważne jest zabezpieczenie pianki przed wpływem czynników atmosferycznych i umożliwienie jej odparowanie ewentualnej wilgoci dostającej się od środka. Zawsze szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz. Dwa najpopularniejsze systemy uszczelniania to SWS firmy Soudal i illbruck 3i firmy tremco illbruck. W marketach budowlanych można wprawdzie kupić uniwersalne taśmy butylowe, dowolną niskorozprężną pianę montażową i zrobić z tego własny system - ale trzeba pamiętać, że nie ma się wtedy żadnej gwarancji na szczelność i trwałość złącza.
Jej parametry i rodzaj pistoletu czy ułatwienia w aplikacji to w zasadzie kwestia preferencji wykonawcy. Nie mają większego znaczenia użytkowego. Dla nas ważne jest to, żeby piana miała niską rozprężalność i żeby nadawała się do użycia w określonych warunkach - na przykład w niskiej temperaturze albo przy małej wilgotności. I tak - kiedy temperatura spada poniżej +50C powinno się używać tak zwanych pian zimowych (do -100C), dostępnych w ofertach większości producentów. Nie należy też aplikować piany kiedy temperatura przekracza +250C, bo dochodzi do rozwarstwienia jej struktury, powtórnego rozprężania lub upłynniania. Z różnymi pianami można zapoznać się na przykład na stronie SOUDAL.
Są nawinięte na rolki, mają długość 25 m i szerokość od 5 do 20 cm. Są poprzecznie rozciągliwe i elastyczne, dzięki czemu nie pękają wskutek ruchów budowli. Można je malować i tynkować. Niektóre mają samoklejące krawędzie, które przykleja się do ościeżnicy okiennej, inne mocuje się przy użyciu kleju butylowego albo specjalnego kleju do folii okiennych (w systemie SWS po stronie wewnętrznej - Soudafoil 360H, od zewnątrz - Soudafoil 330D, w systemie illbruck 3i - uniwersalny illbruck SP025). Kleju używa się też do zamocowania taśmy w ościeżach, gdzie trudno o idealnie gładkie podłoże.
Od strony zewnętrznej styk osłania się taśmami paroprzepuszczalnymi (SWS - taśmy w kolorze białym Universal Outside, Basic Outside). Od środka - taśmami paroszczelnymi. Soudal ma taśmy czerwone SWS Universal Inside, SWS Basic Inside, którą klejem Soudafoil 360H można mocować nawet na wilgotne podłoże, taśmę z siatką SWS Grid Inside, przeznaczoną do zatapiania w świeżej warstwie zaprawy w ościeżu - nie trzeba czekać, aż stwardnieje i wyschnie - oraz taśmę paroszczelną butylową dedykowaną domom energooszczędnym i pasywnym. System illbruck 3i oferuje taśmy aktywne o zmiennym współczynniku oporu dyfuzyjnego Sd do stosowania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz - ME 500 Folia okienna Duo i ME 503 Folia okienna Duo VZ, którą za pomocą dodatkowej siatki można również zatapiać w świeżej zaprawie w ościeżu.
Najpierw trzeba wyrównać powierzchnie ościeży zaprawą murarską (chyba że są z drewna albo gładkieho żelbetu). Następnie należy zagruntować je odpowiednim preparatem (system SWS - Soudal WBPR 21 lub Soudaprim DP; system illbruck 3i - ME902 Primer butyl i bitum) i zaczekać, aż wyschną (około 20 minut). Taśmy odmierza się zachowując 10-centymetrowy zapas w stosunku do długości każdego profilu ościeżnicy. Po usunięciu silikonowej osłony paska klejącego albo nałożeniu kleju przykleja się je z obu stron do ościeżnicy okna (paroszczelną po wewnętrznej stronie, paroprzepuszczalną od zewnątrz), dociskając, żeby usunąć ewentualne pęcherzyki powietrza. W narożnikach pozostawia się sklejone "ucho" - po to potrzebny był zapas taśmy. Następnie ramę ustawia się, poziomuje i mocuje mechanicznie w otworze. Zewnętrzną taśmę - paroprzepuszczalną - przykleja się do muru, dociskając połączenie wałkiem. Szczelinę wokół okna zwilża się i wypełnia pianą montażową. Gdy piana wyschnie i stwardnieje (nie wcześniej niż po pięciu godzinach) naddatek odcina się. Na luźną krawędź taśmy nanosi się klej, całopowierzchniowo albo tylko wąską wstęgą. Kleju musi być tyle, żeby po dociśnięciu taśmy do ościeża powstało ciągłe spojenie grubości około 1 mm i szerokości 2,5 cm. Ważne, żeby nie naciągać taśmy. Należy zostawić jej możliwość pracy na skutek ruchów konstrukcyjnych muru i okna, tak, żeby nie doszło do zerwania. Po dociśnięciu wałkiem taśmy można ją tynkować i malować.
Zdjęcia i opisy poszczególnych etapów można obejrzeć na stronie SOUDAL - SWS, jest też na ten temat wiele filmów na kanale YouTube, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "ciepły montaż okien".
Data publikacji: 3 kwietnia 2017
Nie ma już chyba okien bez szyby niskoemisyjnej - ta warstwa znajduje się na wewnętrznej tafli każdego pakietu szybowego. Jakie nam to daje korzyści użytkowe?
Białe czy kolorowe? Łukowe? Dwie szyby, trzy? Ze słupkiem ruchomym? Ze szprosami? Drewniane, plastikowe, aluminiowe? A może antywłamaniowe albo superciepłe? Nie wiesz, jakie powinny być okna w Twoim domu? Takie, które spełniają Twoje konkretne potrzeby. Każdy ma inne - wygląd, parametry cieplne albo bezpieczeństwo. Pamiętaj tylko, że okna muszą być dobrej jakości. Kupione u sprawdzonego producenta, a nie w przypadkowej firmie, w której trudno będzie dochodzić ewentualnych roszczeń. Muszą też być poprawnie zamontowane, bo to sposób osadzenia okna w murze tak naprawdę decyduje o jego właściwościach.