Rolety zewnętrzne bez wątpienia są elementem mającym na celu poprawę komfortu i zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. Z tego ostatniego powodu często korci nas, żeby wykorzystać je już na etapie budowy. Nikt nie ukradnie przewodów instalacyjnych, drabiny, można bez obaw zostawić przygotowane na zaś płytki do łazienki... To kusząca wizja. Zwłaszcza, że montaż tego typu osłon powinien przecież odbywać się zaraz po wstawieniu okien (choć w obawie przed zniszczeniem często montuje się je później, a póki co tylko zostawia na nie miejsce). A zatem rolety są, ale... Ale nie wolno ich używać. Jeśli będą rozwijane i podnoszone przez pojawiające się kolejno na budowie liczne ekipy budowlane, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeszcze zanim zamieszkamy w domu, rolety już ulegną awarii lub uszkodzeniu.
Podczas prac budowlanych trudno o zachowanie czystości. Nie brakuje tu różnego rodzaju zapraw oraz substancji chemicznych, które mogą zniszczyć powierzchnię rolety, wszędzie są okruchy piasku i cementu, a przede wszystkim pył, który może trwale zabrudzić szczeliny płaszcza, osadza się też na szczotkach jego prowadnic. W połączeniu z wilgocią pył budowlany twardnieje, a to powoduje mechaniczne ścieranie powłok ochronnych. Pancerz łatwo też uszkodzić mechanicznie, choćby przez zwykłe uderzenie czy zadrapanie. Bardzo ważne jest też to, żeby nie używać rolet, dopóki nie zamontuje się parapetu albo nie wykona posadzki. Brak ograniczenia skrajnego dolnego położenia płaszcza może bowiem spowodować zerwanie elementów złącznych profili oraz wieszaków.
Na skutek gromadzenia się zanieczyszczeń w przestrzeniach między profilami, mogą się one zdeformować. W miejscach połączeń powstaną wtedy nieregularne prześwity.
Podłączanie do instalacji elektrycznej urządzeń budowlanych o rozmaitym sposobie działania i poziomie zabezpieczeń może doprowadzić do uszkodzenia elektroniki w napędzie. Łatwo go też spalić przez niewłaściwe uruchamianie i podłączanie. Rolet nie powinny obsługiwać nieuprawnione osoby.
Osłony zewnętrzne mają służyć poprawie komfortu i bezpieczeństwa przyszłych domowników, a nie wykonawców. Nie warto niszczyć ich podczas budowy. Jest wiele innych sposobów na skuteczne zabezpieczenie mienia w czasie trwania prac. Rolety niezwłocznie po instalacji powinny zostać podniesione i zabezpieczone.
Artykuł na podstawie materiałów firmy KRISPOL.
Data publikacji: 18 listopada 2017
Białe czy kolorowe? Łukowe? Dwie szyby, trzy? Ze słupkiem ruchomym? Ze szprosami? Drewniane, plastikowe, aluminiowe? A może antywłamaniowe albo superciepłe? Nie wiesz, jakie powinny być okna w Twoim domu? Takie, które spełniają Twoje konkretne potrzeby. Każdy ma inne - wygląd, parametry cieplne albo bezpieczeństwo. Pamiętaj tylko, że okna muszą być dobrej jakości. Kupione u sprawdzonego producenta, a nie w przypadkowej firmie, w której trudno będzie dochodzić ewentualnych roszczeń. Muszą też być poprawnie zamontowane, bo to sposób osadzenia okna w murze tak naprawdę decyduje o jego właściwościach.