Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Bruzdy instalacyjne w ścianach z betonu komórkowego

Proces bruzdowania ścian z jednorodnego betonu komórkowego nie jest trudny. Zobacz, czym najlepiej wykonywać kanały, jaką mogą mieć głębokość i jak później estetycznie wykończyć ścianę.

Bruzda to długi i wąski kanał o niewielkiej głębokości, wykonywany w ścianie w celu „schowania” przewodów instalacji elektrycznej (prowadzenie instalacji zaleca się wykonywać w warstwie tynku, bruzdowanie powinno być wykonywane dopiero w momencie, kiedy jest to z jakiś powodów niemożliwe). Ponieważ każda bruzda zmniejsza miejscowo szerokość muru, należy zwrócić uwagę na jego wytrzymałość pod kątem tzw. przekroju osłabionego. W ścianach działowych o szerokości mniejszej niż 85 mm konieczne jest przeprowadzenie stosownych obliczeń konstrukcyjnych. W ścianach szerszych wymiary bruzd mogą być pomijalne, jeśli nie przekraczają wymiarów określonych przez normę PN-EN 1996-1-1, np. w ścianie o szerokości 115 mm wymiary bruzd pionowych pomijalnych w obliczeniach (w przypadku bruzd wykonywanych w gotowym murze) mogą mieć maksymalną głębokość 30 mm oraz maksymalną szerokość 100 mm. Planując schemat rozprowadzenia instalacji, a tym samym układ bruzd, musimy też zwrócić uwagę na to, żeby nie prowadzić ich przez zbrojone elementy konstrukcyjne, takie jak trzpienie wzmacniające czy nadproża.

​Pamiętajmy, że jeśli planujemy instalację po obu stronach ściany działowej (która ma z założenia dość małą szerokość), to bruzdy oraz otwory pod puszki i gniazda powinny być względem siebie przesunięte (fot. H+H)
Pamiętajmy, że jeśli planujemy instalację po obu stronach ściany działowej (która ma z założenia dość małą szerokość), to bruzdy oraz otwory pod puszki i gniazda powinny być względem siebie przesunięte (fot. H+H)

W ścianach z betonu komórkowego wykonanie bruzd nie jest problematyczne. Niezależnie od tego, czy prowadzimy je prosto czy ukośnie, jednorodna struktura bloczków łatwo poddaje się obróbce. Najlepiej wyciąć równe kanały elektryczną bruzdownicą, ale przy niewielkiej skali budowy wystarczy nawet ręczny rylec, który przyłożymy wzdłuż deski przystawionej do ściany. Nie zaleca się natomiast wykuwania kanałów, zwłaszcza w ścianach o grubości mniejszej niż 180 mm – krawędzie są wówczas nierówne, co utrudnia wykończenie, niepotrzebnie też obciążamy mur dynamicznymi uderzeniami.

Po wycięciu bruzd i ułożeniu przewodów wraz z osprzętem musimy wypełnić puste przestrzenie (np. zaprawą murarską), a następnie dać im czas na związanie i wyschnięcie, zanim przystąpimy do tynkowania ściany. Ponieważ wzdłuż bruzd, ze względu na odmienność podłoża, występuje ryzyko zarysowania tynku, zaleca się wzmacniać go na tych fragmentach siatką z włókna szklanego lub polipropylenowego.

 

 


Konsultacje: H+H
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 28 lipca 2021

Zobacz także

Do połączenia ścian nośnych zaleca się stosowanie kotew ze stali nierdzewnej (fot. red.)BUDOWLANE DETALE

Kotwienie wewnętrznej ściany nośnej

Do połączenia ścian nośnych zaleca się stosowanie kotew ze stali nierdzewnej – dwa łączniki w co drugiej spoinie.
Wykonując w murze silikatowym bruzdy pod instalację elektryczną, musimy zwrócić uwagę na właściwą głębokość i prawidłowy układ kanałów - rozwinięcie w treści artykułu (fot. H+H)BUDOWLANE DETALE

Bruzdowanie pod instalację elektryczną w ścianie działowej z silikatów

Decydując się na pocienienie wąskich ścian działowych bruzdami pod przewody, musimy zwrócić uwagę nie tylko na kwestie wytrzymałościowe, ale i akustyczne. Pamiętajmy też o używaniu odpowiednich dla silikatów narzędzi.
Beton komórkowy to naturalny sposób na ciepły i zdrowy dom (fot. H+H POLSKA)ŚCIANY

Na mur beton naturalnie!

Beton komórkowy to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych materiałów w budownictwie. Za jego wyborem przemawiają: łatwość obróbki, odpowiednia wytrzymałość, naturalny proces produkcji oraz wysokie parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej. Szeroka oferta H+H to naturalny sposób na ciepły i zdrowy dom. Materiał prasowy.