Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ciepły balkon w dachu

W dachach bez ścianki kolankowej zamiast zwykłego okna dachowego można zamontować balkon. 

Konstrukcję balkonu VELUX CABRIO tworzy dwuskrzydłowe okno dachowe. Górna część otwiera się tak, jak tradycyjne okno o wysokiej osi obrotu, czyli mocno w górę. Dolna odchyla się w przód, do pionu. Rozkładające się wówczas barierki po zamknięciu chowają się w konstrukcji okna, pozostając niewidoczne.


Balkon dachowy nie zwiększa powierzchni użytkowej domu, bo nie ma podestu, ale zdecydowanie otwiera poddasze na świat (fot. VELUX)

Film prezentujący działanie balkonu "na żywo", po zamontowaniu w dachu, można obejrzeć tutaj.

Parametry użytkowe balkonu

Balkon nadaje się do dachów o nachyleniu od 35 do 530​, bez ścianki kolankowej, czyli takich, w których skosy sięgają do ziemi. Jest dostępny w dwóch szerokościach - 94 i 114 cm. Wysokość mierzona wzdłuż obu ościeżnic wynosi 252 cm - wysokość użytkowa, czyli ta, jaką ma górny ramiak okna po zamontowaniu, zależy od kąta nachylenia dachu i od poziomu umiejscowienia okna.


Na balkonie o szerokości 114 cm bez trudu zmieszczą się dwie osoby (fot. VELUX)

Zaleca się, aby górne okno po otwarciu znajdowało się na wysokości 185 - 220 cm od podłogi. Im nachylenie dachu większe, tym łatwiej to osiągnąć, natomiast przy mniejszym spadku okno jest niżej. To dlatego balkonu nie montuje się przy nachyleniu mniejszym niż 350​.

Konstrukcja

Profile skrzydła i ościeżnicy są wykonane z klejonego warstwowo, impregnowanego drewna sosnowego, zabezpieczonego lakierem akrylowym. ​Do wyboru jest opcja lakieru bezbarwnego albo białego. Wbudowane wkładki termoizolacyjne z EPS oraz system uszczelek obwiedniowych na skrzydle zapewniają ramie korzystne parametry cieplne. Zarówno w górnym, jak i w dolnym skrzydle są zamontowane dwukomorowe pakiety szybowe o współczynniku przenikania ciepła Ug​ = 0,7 W/(m2.K). Dzięki tym rozwiązaniom współczynnik U dla całego okna to około 1,2 W/(m2.K). 

Zewnętrzna szyba jest hartowana, co chroni okno przed zniszczeniem wskutek uderzenia gałęzią czy twardym przedmiotem podczas wichury. Wewnętrzna tafla z kolei jest klejona, więc nie dojdzie do jej rozpryśnięcia się na groźne odłamki nawet, jeśli zostanie stłuczona. Okno jest standardowo wyposażone w klapę wentylacyjną oraz uchwyty do montażu systemowych rolet i żaluzji.

Montaż

Zaczyna się go od wyznaczenia wysokości górnego ramiaka i na jej podstawie - poziomu położenia dolnej łatwy montażowej. W zależności od nachylenia dachu musi się ona znaleźć na wysokości od 21,3 cm (przy minimalnym spadku 350) do 36,7 cm nad podłogą (przy maksymalnym spadku 530​). Balustrada znajdzie się wtedy na wysokości odpowiednio od 114,6 cm do 130 cm. Ponieważ balkon jest szeroki, raczej nie zmieści się między krokwiami - razem z wymaganym luzem po bokach zajmuje 100 lub 120 cm, a rozstaw krokwi to najczęściej 80 - 90 cm. Trzeba więc wyciąć część jednej krokwi i przygotować wymian, czyli poziomą belkę opartą na krokwiach sąsiednich.


Balkon można łączyć w zestawy ze zwykłymi oknami. Po zamknięciu wyglądają tak samo (fot. VELUX)

Montaż ropoczyna się od zamocowania ramy termoizolacyjnej (bez niej balkon nie będzie miał deklarowanych parametrów cieplnych). Później mocuje się ościeżnice - najpierw dolną, potem górną. Na końcu osadza się skrzydła. Szczegółowy przebieg prac znajduje się w instrukcji montażu GDL (pobierz plik pdf).

 

 

Data publikacji: 19 kwietnia 2017

Zobacz także

Komplet energooszczędny to okno o dobrych parametrach i szczelne kołnierze (fot. FAKRO)OKNA DACHOWE

Szczelność i ciepło w pakiecie

Warto wybierać okna dachowe o podwyższonym standardzie energetycznym. Warto wyposażać je w systemowe ciepłe kołnierze uszczelniające. Wykorzystaj w pełni energooszczędny potencjał!

To wygodna alternatywa dla tradycyjnej lukarny (fot. VELUX)OKNA DACHOWE

Lukarna dachowa zamiast klasycznej

Składa się z wybranych okien dachowych i gotowego zestawu elementów instalacyjnych - to wygodna i szybka w wykonaniu alternatywa dla tradycyjnej nadbudowy.

Markizy solarne nie wymagają wprowadzenia prądu na zewnątrz okna (fot. FAKRO)OKNA DACHOWE

Montaż markizy solarnej

Markiza zewnętrzna chroni poddasze przed przegrzewaniem i przed uciążliwym nasłonecznieniem. Jej montaż nie jest skomplikowany, bo jak ulał pasuje do konkretnego modelu okna - a jeśli jest to markiza solarna, to nie wymaga nawet doprowadzenia prądu. Zobacz przebieg prac montażowych krok po kroku.