Lukarna dachowa nie przytłacza wizualnie dachu, a wręcz uatrakcyjnia go, wystaje bowiem ponad połać nie więcej niż 60 cm. Składa się z zestawu czterech lub sześciu okien dachowych o szerokości 78, 94 lub 114 cm, połączonych mansardowo w dwa rzędy. W zależności od wybranej szerokości okien lukarna może mieć całkowitą szerokość od 168 cm do 248 cm. Okna mogą być obrotowe, otwierane od góry, albo obrotowo-klapowe z dolnym systemem otwierania. Można wyposażyć je w sterowanie elektryczne lub solarne oraz w dowolne markizy i rolety wewnętrzne. Warto wybierać okna o profilach malowanych na biało albo w powłoce poliuretanowej, bo lukarna ma wewnętrzne belki podpierające wykończone właśnie w kolorze białym.
Lukarna nadaje się na dachy o nachyleniu 35 - 700. Ze względu na umiejscowienie dolnego ramiaka ścianka kolankowa - jeśli jest - nie powinna być wyższa niż 85 cm. Poziom górnego ramiaka zależy od spadku dachu. Przy tym najmniejszym dopuszczalnym (350) lukarna sięga maksymalnie 200 cm. Im dach bardziej stromy, tym jednak jest ona wyższa i przy spadku 700 górna belka znajduje się na poziomie 290 cm. Trzeba zadbać o odpowiednią wysokość poddasza, raczej musi ono być otwarte (i ocieplone) aż do kalenicy. Pokrycie dachowe musi mieć przekrój o wysokości od 1,5 do 12 cm, nie może być zupełnie płaskie (jak papa) ani zbyt wysoko profilowane. To wymóg konieczny dla prawidłowego umocowania bliźniaczych kołnierzy i uszczelnienia strefy wokółokiennej. Trzeba też pamiętać, że otwór konstrukcyjny, razem z niezbędnymi wymianami podtrzymującymi wycięte pod lukarnę krokwie, należy przygotować we własnym zakresie.
Okna muszą się opierać na stabilnej konstrukcji. Jej podstawą są trzy belki z laminowanego drewna sosnowego - dolna, górna i środkowa - oraz boczne trójkątne elementy wyznaczające kształt. Są one wykonane z płyty OSB powlekanej warstwą poliuretanu. Do konstrukcji mocuje się przygotowaną pod wymiar ramę termoizolacyjną BDX. Jest to wyprofilowany polietylen w osłonie ze stalowej ramki. Szczelnie przylega zarówno do drewnianej obudowy, jak i do profili okien, chroniąc przed migracją ciepła. Po stronie zewnętrznej o prawidłowe zabezpieczenie przed wilgocią strefy wokółokiennej dba paroprzepuszczalna izolacja BFX z trójwarstwowej włókniny polipropylenowej. Po bokach ma plisy ułatwiające szczelne połączenie z folią stanowiącą izolację dachu, ma też rynnę odwadniającą do odprowadzania wody poza strefę lukarny. Jako zewnętrzna izolacja i odprowadzenie wody służy system kołnierzy uszczelniających EDW. Są wykonane z lakierowanego aluminium i wyposażone w gąbkę uszczelniającą. Zawsze są dopasowane zarówno do okna, jak i do rodzaju pokrycia dachowego. Wzdłuż grzbietu lukarny, na belce środkowej, montuje się też rynnę poprzeczną. Zestaw instalacyjny nie obejmuje wewnętrznego wykończenia wnęki. Belki wzdłuż połączenia między oknami i ewentualnie gotowe szpalety trzeba dokupić osobno.
Dla lepszego zobrazowania zagadnienia warto obejrzeć schematyczny film z montażu. Prace - bez wykończenia - trwają jeden dzień, więc nie trzeba obawiać się o długotrwałe odsłonięcie poddasza.
Data publikacji: 27 lutego 2017
Po pierwsze - okna dachowe muszą być szczelne, ciepłe i komfortowe w obsłudze. Dobór konkretnych parametrów jest sprawą indywidualną. Po drugie - choć chyba najważniejsze - okna muszą być poprawnie zamontowane i uszczelnione. A po trzecie - na hasło "okna dachowe" od razu powinniśmy mieć w głowie "...plus osłony przeciwsłoneczne". Okna dachowe, ze względu na swoje nachylenie, wpuszczają do środka więcej promieniowania niż pionowe, a to prowadzi do przegrzewania pomieszczeń. Jest to uciążliwe nie tylko latem, ale nawet wczesną wiosną. Osłony okienne są niezbędne i musimy nauczyć się tak o nich myśleć.