Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Lukarna dachowa zamiast klasycznej

Można ją wstawić w nowym lub remontowanym dachu. Podobnie jak klasyczna lukarna poprawia doświetlenie i zwiększa przestrzeń użytkową poddasza, ale nie wymaga nadbudowy konstrukcji dachu.

Lukarna dachowa nie przytłacza wizualnie dachu, a wręcz uatrakcyjnia go, wystaje bowiem ponad połać nie więcej niż 60 cm. Składa się z zestawu czterech lub sześciu okien dachowych o szerokości 78, 94 lub 114 cm, połączonych mansardowo w dwa rzędy. W zależności od wybranej szerokości okien lukarna może mieć całkowitą szerokość od 168 cm do 248 cm. Okna mogą być obrotowe, otwierane od góry, albo obrotowo-klapowe z dolnym systemem otwierania. Można wyposażyć je w sterowanie elektryczne lub solarne oraz w dowolne markizy i rolety wewnętrzne. Warto wybierać okna o profilach malowanych na biało albo w powłoce poliuretanowej, bo lukarna ma wewnętrzne belki podpierające wykończone właśnie w kolorze białym. 

Wymagania dotyczące dachu

Lukarna nadaje się na dachy o nachyleniu 35 - 700​. Ze względu na umiejscowienie dolnego ramiaka ścianka kolankowa - jeśli jest - nie powinna być wyższa niż 85 cm. Poziom górnego ramiaka zależy od spadku dachu. Przy tym najmniejszym dopuszczalnym (350​​) lukarna sięga maksymalnie 200 cm. Im dach bardziej stromy, tym jednak jest ona wyższa i przy spadku 700​ górna belka znajduje się na poziomie 290 cm. Trzeba zadbać o odpowiednią wysokość poddasza, raczej musi ono być otwarte (i ocieplone) aż do kalenicy. Pokrycie dachowe musi mieć przekrój o wysokości od 1,5 do 12 cm, nie może być zupełnie płaskie (jak papa) ani zbyt wysoko profilowane. To wymóg konieczny dla prawidłowego umocowania bliźniaczych kołnierzy i uszczelnienia strefy wokółokiennej. Trzeba też pamiętać, że otwór konstrukcyjny, razem z niezbędnymi wymianami podtrzymującymi wycięte pod lukarnę krokwie, należy przygotować we własnym zakresie.

Budowa lukarny

Okna muszą się opierać na stabilnej konstrukcji. Jej podstawą są trzy belki z laminowanego drewna sosnowego - dolna, górna i środkowa - oraz boczne trójkątne elementy wyznaczające kształt. Są one wykonane z płyty OSB powlekanej warstwą poliuretanu. Do konstrukcji mocuje się przygotowaną pod wymiar ramę termoizolacyjną BDX. Jest to wyprofilowany polietylen w osłonie ze stalowej ramki. Szczelnie przylega zarówno do drewnianej obudowy, jak i do profili okien, chroniąc przed migracją ciepła. Po stronie zewnętrznej o prawidłowe zabezpieczenie przed wilgocią strefy wokółokiennej dba paroprzepuszczalna izolacja BFX z trójwarstwowej włókniny polipropylenowej. Po bokach ma plisy ułatwiające szczelne połączenie z folią stanowiącą izolację dachu, ma też rynnę odwadniającą do odprowadzania wody poza strefę lukarny. Jako zewnętrzna izolacja i odprowadzenie wody służy system kołnierzy uszczelniających EDW. Są wykonane z lakierowanego aluminium i wyposażone w gąbkę uszczelniającą. Zawsze są dopasowane zarówno do okna, jak i do rodzaju pokrycia dachowego. Wzdłuż grzbietu lukarny, na belce środkowej, montuje się też rynnę poprzeczną. Zestaw instalacyjny nie obejmuje wewnętrznego wykończenia wnęki. Belki wzdłuż połączenia między oknami i ewentualnie gotowe szpalety trzeba dokupić osobno.

Dla lepszego zobrazowania zagadnienia warto obejrzeć schematyczny film z montażu. Prace - bez wykończenia - trwają jeden dzień, więc nie trzeba obawiać się o długotrwałe odsłonięcie poddasza.

 

Data publikacji: 27 lutego 2017

Zobacz także

Markizy solarne nie wymagają wprowadzenia prądu na zewnątrz okna (fot. FAKRO)OKNA DACHOWE

Montaż markizy solarnej

Markiza zewnętrzna chroni poddasze przed przegrzewaniem i przed uciążliwym nasłonecznieniem. Jej montaż nie jest skomplikowany, bo jak ulał pasuje do konkretnego modelu okna - a jeśli jest to markiza solarna, to nie wymaga nawet doprowadzenia prądu. Zobacz przebieg prac montażowych krok po kroku.
Okna dachowe o podwyższonej izolacyjności akustycznej mają specjalny pakiet szybowy (fot. FAKRO)CO WARTO WIEDZIEĆ O OKNACH DACHOWYCH?

Co to jest okno akustyczne?

Okno dachowe o podwyższonej izolacyjności akustycznej wyposażone jest w specjalny pakiet szybowy i nie ma wbudowanego nawiewnika. Wszystko po to, aby zredukować przenikanie hałasu.
Okno dachowe ma możliwość zablokowania w pozycji obróconej o 180 stopni (fot. FAKRO)CO WARTO WIEDZIEĆ O OKNACH DACHOWYCH?

Jak działa zasuwka ryglująca?

Zastanawialiście się, do czego służy okrągły otwór w ramie okna dachowego? To specjalny element umożliwiający zablokowanie skrzydła w pozycji do mycia.