Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Lukarna dachowa zamiast klasycznej

Można ją wstawić w nowym lub remontowanym dachu. Podobnie jak klasyczna lukarna poprawia doświetlenie i zwiększa przestrzeń użytkową poddasza, ale nie wymaga nadbudowy konstrukcji dachu.

Lukarna dachowa nie przytłacza wizualnie dachu, a wręcz uatrakcyjnia go, wystaje bowiem ponad połać nie więcej niż 60 cm. Składa się z zestawu czterech lub sześciu okien dachowych o szerokości 78, 94 lub 114 cm, połączonych mansardowo w dwa rzędy. W zależności od wybranej szerokości okien lukarna może mieć całkowitą szerokość od 168 cm do 248 cm. Okna mogą być obrotowe, otwierane od góry, albo obrotowo-klapowe z dolnym systemem otwierania. Można wyposażyć je w sterowanie elektryczne lub solarne oraz w dowolne markizy i rolety wewnętrzne. Warto wybierać okna o profilach malowanych na biało albo w powłoce poliuretanowej, bo lukarna ma wewnętrzne belki podpierające wykończone właśnie w kolorze białym. 

Wymagania dotyczące dachu

Lukarna nadaje się na dachy o nachyleniu 35 - 700​. Ze względu na umiejscowienie dolnego ramiaka ścianka kolankowa - jeśli jest - nie powinna być wyższa niż 85 cm. Poziom górnego ramiaka zależy od spadku dachu. Przy tym najmniejszym dopuszczalnym (350​​) lukarna sięga maksymalnie 200 cm. Im dach bardziej stromy, tym jednak jest ona wyższa i przy spadku 700​ górna belka znajduje się na poziomie 290 cm. Trzeba zadbać o odpowiednią wysokość poddasza, raczej musi ono być otwarte (i ocieplone) aż do kalenicy. Pokrycie dachowe musi mieć przekrój o wysokości od 1,5 do 12 cm, nie może być zupełnie płaskie (jak papa) ani zbyt wysoko profilowane. To wymóg konieczny dla prawidłowego umocowania bliźniaczych kołnierzy i uszczelnienia strefy wokółokiennej. Trzeba też pamiętać, że otwór konstrukcyjny, razem z niezbędnymi wymianami podtrzymującymi wycięte pod lukarnę krokwie, należy przygotować we własnym zakresie.

Budowa lukarny

Okna muszą się opierać na stabilnej konstrukcji. Jej podstawą są trzy belki z laminowanego drewna sosnowego - dolna, górna i środkowa - oraz boczne trójkątne elementy wyznaczające kształt. Są one wykonane z płyty OSB powlekanej warstwą poliuretanu. Do konstrukcji mocuje się przygotowaną pod wymiar ramę termoizolacyjną BDX. Jest to wyprofilowany polietylen w osłonie ze stalowej ramki. Szczelnie przylega zarówno do drewnianej obudowy, jak i do profili okien, chroniąc przed migracją ciepła. Po stronie zewnętrznej o prawidłowe zabezpieczenie przed wilgocią strefy wokółokiennej dba paroprzepuszczalna izolacja BFX z trójwarstwowej włókniny polipropylenowej. Po bokach ma plisy ułatwiające szczelne połączenie z folią stanowiącą izolację dachu, ma też rynnę odwadniającą do odprowadzania wody poza strefę lukarny. Jako zewnętrzna izolacja i odprowadzenie wody służy system kołnierzy uszczelniających EDW. Są wykonane z lakierowanego aluminium i wyposażone w gąbkę uszczelniającą. Zawsze są dopasowane zarówno do okna, jak i do rodzaju pokrycia dachowego. Wzdłuż grzbietu lukarny, na belce środkowej, montuje się też rynnę poprzeczną. Zestaw instalacyjny nie obejmuje wewnętrznego wykończenia wnęki. Belki wzdłuż połączenia między oknami i ewentualnie gotowe szpalety trzeba dokupić osobno.

Dla lepszego zobrazowania zagadnienia warto obejrzeć schematyczny film z montażu. Prace - bez wykończenia - trwają jeden dzień, więc nie trzeba obawiać się o długotrwałe odsłonięcie poddasza.

 

Data publikacji: 27 lutego 2017

Zobacz także

Markizy solarne nie wymagają wprowadzenia prądu na zewnątrz okna (fot. FAKRO)OKNA DACHOWE

Montaż markizy solarnej

Markiza zewnętrzna chroni poddasze przed przegrzewaniem i przed uciążliwym nasłonecznieniem. Jej montaż nie jest skomplikowany, bo jak ulał pasuje do konkretnego modelu okna - a jeśli jest to markiza solarna, to nie wymaga nawet doprowadzenia prądu. Zobacz przebieg prac montażowych krok po kroku.
Energooszczędne okna dachowe to must have każdego poddasza użytkowego (fot. FAKRO)INSPIRACJE OKIENNE

Nowoczesne okna dachowe

Wpuść światło, zatrzymaj ciepło. Czym wyróżniają się okna dachowe do domu energooszczędnego?
FAKRO oferuje rozwiązanie w wersji RENO - bezproblemową wymianę starych okien dachowych na noweROZMOWY

Wymiana okien dachowych. Korzyści i opcje montażu

Dlaczego warto wymienić okna dachowe w domach sprzed 20-30 lat? Czy taki remont da się przeprowadzić bezproblemowo? Do kogo się z tym zwrócić? Rozmowa z FAKRO.