Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Szczelność i ciepło w pakiecie

Warto wybierać okna dachowe o podwyższonym standardzie energetycznym. Warto wyposażać je w systemowe ciepłe kołnierze uszczelniające. Wykorzystaj w pełni energooszczędny potencjał!

Budowa okna dachowego zapewnia mu przede wszystkim szczelność i wytrzymałość. To priorytet na dachu, gdzie przez cały rok panują ekstremalne warunki. Ze względu na rosnące wymagania w zakresie energooszczędności okna dachowe muszą jednak wskoczyć na jeszcze wyższą półkę. W ich mocną konstrukcję udało się wpleść parę rozwiązań poprawiających termoizolacyjność. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom inwestorów - oferują nie tylko coraz cieplejsze okna, ale też dopasowane indywidualnie kołnierze uszczelniające, od niedawna wzbogacone o termoizolację. Żaden utykany ręcznie materiał nie zapewni takiej ochrony cieplnej. 

Cieplejsze szklenie

Standardowo okna dachowe mają dwie szyby rozdzielone przestrzenią wypełnioną argonem i obwodową ramką dystansową ze stali. Współczynnik przenikania ciepła takiego pakietu to Ug​ = 1,1 W/(m2.K). Dzięki zastosowaniu cieplejszych ramek dystansowych z tworzywa sztucznego udaje się obniżyć współczynnik Ug do wartości 1,0 W/(m2.K). Współczynnik Uw całego okna wynosi wtedy około 1,2 W/(m2.K), dokładna wartość zależy od rozmiaru. Aby znacząco obniżyć parametry cieplne, poza ciepłą ramką trzeba jeszcze zainwestować w dodatkową szybę. Dwukomorowy pakiet szybowy ma dwukrotnie niższy współczynnik Ug = 0,5 W/(m2.K), a całe okno osiąga parametr Uw​ = 0,97 W/(m2.K), a więc o prawie 20% mniej niż w przypadku szklenia jednokomorowego. Przestrzenie między taflami szyb mają szerokość 8, 10 lub 14 mm (w oknach aluminiowo-tworzywowych montuje się tylko te najwęższe) i są wypełnione argonem lub kryptonem. 

Do domów pasywnych dedykowane są najdroższe i najcieplejsze na rynku okna z pakietami szybowymi trzykomorowymi, złożonymi z czterech tafli rozdzielonych kryptonem. Współczynnik przenikania ciepła takiego szklenia Ug​ = 0,3 W/(m2.K)​, a U​w całego okna 0,58 W/(m2.K)​.

Cieplejsze ramy

Szerszy pakiet szybowy wymusza poszerzenie ramy okna, co korzystnie wpływa na poprawę jego izolacyjności i minimalizuje ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Dodatkowo profile są ocieplone wkładkami termoizolacyjnymi. Mogą to być polistyrenowe wkładki wbudowane w ramy albo umieszczane na zewnątrz, pod aluminiową osłoną okna. Przed przewiewaniem chronią cztery, a niekiedy nawet pięć uszczelek, zamocowane w ramiakach skrzydła i ościeżnicy.

Ciepłe kołnierze uszczelniające

Zadaniem standardowych kołnierzy jest odprowadzenie wody deszczowej poza okno. Funkcję ocieplenia pełni wówczas wełna mineralna, wciskana ręcznie w przestrzenie wokół ościeżnicy. Aby poprawić parametry cieplne, producenci oferują gotowe systemy. W ich skład wchodzi materiał termoizolacyjny i osłony przeciwwilgociowe. W zestawach BDX 2000 firmy Velux izolacją termiczną jest dopasowana do modelu okna rama ociepleniowa, umieszczana między ościeżnicą a dachem. Z zewnątrz osłania się ją polipropylenową trójwarstwową włókniną o wysokiej paroprzepuszczalności, którą łączy się z folią dachową. W zestawie jest też rynienka odwadniająca, umożliwiająca odprowadzenie skroplin poza okno. Termoizolacja w przypadku zestawu XDK firmy Fakro to bloki lub warkocze z impregnowanej wełny owczej o dużej sprężystości, którymi szczelnie wypełnia się przestrzenie wokół okna. Łatwo je dzielić i formować w razie potrzeby. Funkcję osłony przeciwwilgociowej pełni paroprzepuszczalny kołnierz zewnętrzny i paroszczelny montowany od strony pomieszczenia. Aby poprawić współczynnik przenikania ciepła o kolejne 15%, Fakro zaleca też stosowanie kołnierza termoizolacyjnego. ​Od wewnętrznej strony ma on przyklejony elastyczny materiał ociepleniowy, który po zamontowaniu ościeżnicy szczelnie do niej przylega. Kołnierz umożliwia docieplenie okna nie tylko przy krokwiach, ale też powyżej konstrukcji dachu.

 

Data publikacji: 23 marca 2017

Zobacz także

To wygodna alternatywa dla tradycyjnej lukarny (fot. VELUX)OKNA DACHOWE

Lukarna dachowa zamiast klasycznej

Składa się z wybranych okien dachowych i gotowego zestawu elementów instalacyjnych - to wygodna i szybka w wykonaniu alternatywa dla tradycyjnej nadbudowy.

Markizy solarne nie wymagają wprowadzenia prądu na zewnątrz okna (fot. FAKRO)OKNA DACHOWE

Montaż markizy solarnej

Markiza zewnętrzna chroni poddasze przed przegrzewaniem i przed uciążliwym nasłonecznieniem. Jej montaż nie jest skomplikowany, bo jak ulał pasuje do konkretnego modelu okna - a jeśli jest to markiza solarna, to nie wymaga nawet doprowadzenia prądu. Zobacz przebieg prac montażowych krok po kroku.
Białe okna dachowe w wielu wnętrzach wyglądają lepiej niż drewniane. Zobacz, co masz do wyboru (fot. FAKRO)CO WARTO WIEDZIEĆ O OKNACH DACHOWYCH?

Czy okna dachowe mogą być białe?

Oczywiście, że okna dachowe mogą być białe. Do wyboru mamy okna drewniane z białym lakierem albo białe okna z PVC.