Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Bezpieczna drabina

Jak poradzić sobie na budowie, kiedy nie ma rusztowań ani profesjonalnej drabiny, a trzeba zabetonować wysoki element? Można szybko zbić stosowny "mebel" z desek.

Betonując słup albo fragment wysokiej ściany, musimy liczyć się z pracami na wysokościach - trzeba przecież przytrzymać końcówkę pompy, zawibrować beton, sprawdzać poziom itd. Najlepiej stać wtedy na bezpiecznym rusztowaniu z podestem albo rozkładanej (i rozsuwanej na właściwą wysokość) drabinie. Co jednak zrobić, kiedy nie dysponujemy odpowiednim sprzętem?

Szalunek niekoniecznie nadaje się do tego, aby opierać o niego klasyczną prostą drabinę. Łatwo w ten sposób coś uszkodzić, przesunąć, deskowanie może się odkształcić - zwłaszcza, że najczęściej mamy do czynienia z elementami sporej wysokości. Jedno ze sprawdzonych w praktyce rozwiązań to stabilna, samonośna drabina skonstruowana z desek, których na budowie raczej nie brakuje. 


Jak się okazuje, znajomość ciesiołki przydaje się na każdym etapie budowy - również pomocniczo (fot. TR)

 

 

Data publikacji: 6 kwietnia 2020

Zobacz także

W miejscach wymagających wzmocnienia sprawdzają się płyty g-k ogniochronne (fot. Zbigniew Moskal)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Mocniejsze podłoże g-k

Zwykłe płyty g-k nie nadają się pod ciężkie okładziny ścienne, na przykład ręcznie formowane płytki klinkierowe. Jak radzą sobie z tym wykonawcy?
Rowki w powierzchni stropu prowadzą do otworów wywierconych w ścianach kolankowych, którymi woda jest odprowadzana poza budynek (fot. red.)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Odwodnienie stropu

Na etapie budowy zamknięta ścianami kolankowymi przestrzeń poddasza stanowi swoistą wannę. Jak uchronić się przed tworzeniem zastoisk wody na stropie?
Plastikowe rurki chronią szpilki przed zachlapaniem betonem (fot. red.)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Czyste szpilki

Aby wypuszczone z wieńca szpilki pod murłatę nie zostały zachlapane betonem, można osłonić ich końcówki plastikowymi rurkami.