Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Mocniejsze podłoże g-k

Zwykłe płyty g-k nie nadają się pod ciężkie okładziny ścienne, na przykład ręcznie formowane płytki klinkierowe. Jak radzą sobie z tym wykonawcy?

Płyty gipsowo-kartonowe, nazywane też „suchym tynkiem”, stanowią równe i łatwe do wykończenia podłoże. O ile jednak bez problemu radzą sobie z klasycznymi okładzinami z płytek ceramicznych, o tyle te grubsze i cięższe – jak płytki ceglane, klinkierowe czy kamienne – mogą stanowić dla nich zbyt duże obciążenie w płaszczyźnie ścinania. Zaprawa klejowa się utrzyma, ale odpaść może cała kartonowa okładzina i płyta zwyczajnie się rozerwie.

Aby temu zapobiec, na fragmentach ścian przeznaczonych pod ciężkie okładziny należy stosować płyty wzmocnione. Specjalne płyty o zwiększonej twardości są jednak grubsze od zwykłych (mają 15 mm, a zwykłe 12,5 mm). To może utrudniać prace, a nie ma sensu całego wnętrza okładać mocniejszymi (i droższymi) płytami. Rozwiązaniem są płyty… ogniochronne. Mają standardową grubość, łatwo wpasować je w system zabudowy, ale są twardsze i mocniejsze od zwykłych płyt, więc stanowią bezpieczne podłoże pod wszelkie okładziny.


Ręcznie formowane płytki klinkierowe ważą ponad 30 kg/m2 – ogniochronna płyta typu F jest dla nich wystarczająco nośnym podłożem (fot. Zbigniew Moskal)

 

 

 

Data publikacji: 20 marca 2020

Zobacz także

Na jakim etapie podjąć decyzję o natrysku bezbrodzikowym z pabnelem i o czym pamiętać podczas prac? (fot. GEBERIT)PERSPEKTYWICZNE INSTALACJE SANITARNE

Natrysk bezbrodzikowy z panelem Setaplano

Geberit Setaplano łączy zalety natrysku bezbrodzikowego z komfortem właściwym gładkiej tafli brodzika. Zobacz, jak przygotować instalację i podłogę w łazience na montaż tego eleganckiego panelu.
Przygotowane w porę instalacje pozwalają nam bez żadnego kłopotu zamontować dodatkowe funkcje w dogodnym momencie (fot. GEBERIT)PERSPEKTYWICZNE INSTALACJE SANITARNE

Przyłącza pod zautomatyzowaną toaletę

Toaleta „z bajerami”? Niezależnie od tego, czy wstawiamy ją od razu, czy rozważamy zakup dopiero za jakiś czas – już na etapie budowy musimy dobrać właściwe elementy instalacyjne i doprowadzić kanalizację, wodę oraz prąd.
fot. BOSTIKAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

"Zielony gekon" DIY

Bostik wprowadza na rynek nową linię uszczelniaczy w kartuszach Perfect Seal, opracowaną pod kątem majsterkowiczów i miłośników DIY.