Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Akcesoria do blachodachówki

Konstrukcja więźby dachowej, membrana, blachodachówka, okna połaciowe, rynny… Co jeszcze jest potrzebne do wykończenia dachu?

Blachodachówki dobrze wpisują się w polski rynek budowlany coraz lepszą jakością i stosunkowo niską ceną, a przy tym nowoczesnym i zgodnym z trendami wzornictwem. Trzeba jednak pamiętać, że dach składa się nie tylko z pokrycia. Aby pozostał szczelny oraz elegancko się prezentował przez długie lata, dekarzowi oprócz arkuszy blachodachówki powinniśmy zapewnić szereg odpowiednich akcesoriów.

Co powinniśmy kupić?

Akcesoria dachowe to m.in. rozmaite obróbki blacharskie: wiatrownice, pasy nadrynnowe i podrynnowe, rynny koszowe - ale też oczywiste elementy wchodzące w skład każdego pokrycia, jak gąsiory oraz elementy wentylacyjne, czyli kominki wentylacyjne i wywietrzniki.


Kominki wentylacyjne wspomagają wentylację przestrzeni pod dachem (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Do prawidłowego wykończenia obróbek i przejść przez dach, w sposób szczelny, ale jednocześnie nie blokując cyrkulacji powietrza pod pokryciem, powinno się zastosować taśmy kalenicowe i kominowe oraz systemowe uszczelki (dopasowane do profilu blachodachówki). Przy zabezpieczeniu wszystkich wystających z pokrycia akcesoriów, a więc np. kominków wentylacyjnych czy też anten, sprawdza się też odporny na starzenie kołnierz z gumy EPDM. Dopasowuje się on do profilu blachodachówki, ma też odpowiadający pokryciu kolor, więc nie musimy się martwić o estetykę domu. Przy doborze akcesoriów nie zapominajmy o elementach mocujących - do blachodachówki powlekanej stosuje się wkręty samowiercące, do blachodachówki z posypką najlepszym rozwiązaniem będą gwoździe powlekane. Musimy też pamiętać o produktach uzupełniających, takich jak uszczelniacze dekarskie oraz farby zaprawkowe. Warto też od razu z pokryciem dachowym zamówić kompletny system orynnowania.

 
Silikon dekarski przydaje się przy uszczelnianiu ciasnych, trudno dostępnych miejsc. Lakier zaprawkowy umożliwia zamalowanie rys i plamek na pokryciu (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

W co warto zainwestować dodatkowo?

Często z premedytacją rezygnujemy z systemów komunikacji dachowej, zakładając, że na dach nikt wchodzić nie będzie. Niesłusznie. W przypadku blachodachówek dach już po trzech latach powinniśmy poddać przeglądowi (a potem co kilka lat go powtarzać), bo nasilające się w ostatnich latach w Polsce wichury i niestabilna pogoda stwarzają realne zagrożenie dla szczelności pokrycia. Komin również może wymagać naszej ingerencji. Wszelkie usterki należy jak najszybciej naprawić, a przemieszczanie się po dachu krytym blachodachówką, nawet przy niewielkim spadku, bez odpowiednich podestów utrudnia pracę fachowcom i niepotrzebnie naraża ich zdrowie czy nawet życie. 


Aby zapewnić bezpieczeństwo dekarzom i sobie samym, warto zainwestować w ławy i stopnie dekarskie (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI) 

Nad bramami garażowymi, drzwiami wejściowymi i tarasem z pewnością przydadzą się bariery przeciwśniegowe i śniegochwyty (śniegołapki), które powstrzymują niekontrolowane zsuwanie się śniegu z dachu.


W zależności od rodzaju blachodachówki bariery przeciwśniegowe mają różne systemy mocowania (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Dobrym pomysłem jest też montaż wróblowki (grzebienia) mocowanej w linii okapu. Uchroni to strefę pod pokryciem przed zagnieżdżaniem się ptactwa.

Gdzie zamawiać akcesoria?

Najlepiej u tego samego producenta, u którego zamówiło się blachodachówkę. Mamy wówczas gwarancję, że pod względem jakości, parametrów technicznych i kolorystyki wszystko będzie do siebie pasować. Kompletne rozwiązania dachowe pozwalają uniknąć przykrych niespodzianek. Spis akcesoriów potrzebnych do stworzenia odpowiedniego pokrycia powinien być wyszczególniony w projekcie wykonawczym, możemy również zapytać o nie w hurtowni, a najlepiej skonsultować decyzję z dekarzem lub wręcz powierzyć mu skompletowanie dachu.


Opracowanie na podstawie materiałów prasowych firmy BLACHY PRUSZYŃSKI. 

Data publikacji: 31 października 2019

Zobacz także

Czym zmyć resztki butylu? Jak poznać produkt? Ekspert odpowiada (fot. AIB)DACH TRWALE SZCZELNY

Butyl okiem eksperta

Nikt nie zna materiału lepiej niż obcujący z nim na co dzień inżynier produktu. O kilka istotnych kwestii związanych z zastosowaniem butylu na dachu spytaliśmy eksperta z firmy AIB.
Uszkodzenia folii dachowej należy zakleić taśmą (fot. TR)WIĘŹBA I POSZYCIE

Dziurawa membrana

Masz na dachu folię wstępnego krycia? Zanim zasłonisz ją materiałem pokryciowym, spójrz w górę i sprawdź, czy folia nie jest uszkodzona.
Minimalistyczne wzornictwo dachu pasuje do nowoczesnej architektury (fot. CREATON)MATERIAŁY POKRYCIOWE

Nowoczesność tkwi w prostocie

Oszczędna stylistyka, prostota i minimalizm formy, a jednocześnie niebanalna elegancja wpisująca się w aktualne trendy architektoniczne. Płaskie dachówki mają teraz swój czas.