Fala renowacji i termomodernizacji budynków, przed jaką stoi Polska w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, nieuchronnie wiąże się z wymianą stolarki otworowej, a co za tym idzie – z powstaniem ogromnych ilości odpadów budowlanych, w tym odpadów pochodzących z demontażu starych okien i drzwi. Ponowne wykorzystanie zdemontowanej stolarki poprzez recykling i wprowadzenie w postaci surowca do nowej produkcji jest jednym z ważniejszych czynników strategii zrównoważonego budownictwa.
Modernizacja za pomocą okien PVC to inwestycja w skuteczną strategię recyklingową i zachowanie ciągłości obiegu zamkniętego. Stare profile okienne, po oddzieleniu od gumowych uszczelek i metalowych okuć, rozdrabnia się do czystego recyklatu. Nowoczesny profil okienny składa się w ok. 50% właśnie z takiego regranulatu, który stanowi pełnowartościowy komponent produkcyjny, nie wpływając na wygląd ani jakość okna. Pozwala to z jednej strony ograniczyć gromadzenie starych profili na składowiskach, a z drugiej zredukować ilość energii pierwotnej potrzebnej podczas produkcji nowych okien. 1 tona recyklatu PVC oznacza oszczędność ok. 2,2 t CO2 w stosunku do użycia materiału pierwotnego.
Aby ułatwić proces logistyczny, organizacja EPPA wraz ze Związkiem Polskie Okna i Drzwi angażuje się w działania wspierające producentów, dostawców, dystrybutorów i konsumentów w sprawnym organizowaniu zbiórki, odbioru i recyklingu produktów okiennych pochodzących z demontażu*.
Kompleksowa modernizacja budynku połączona z wymianą starej stolarki otworowej oznacza poprawę standardu energetycznego, a wraz z nim podwyższenie komfortu mieszkańców i obniżenie rachunków za ogrzewanie. Nowoczesne okna z PVC to również nowe możliwości dla biur projektowych i architektów, poprzez walory techniczne, funkcjonalne i estetyczne, a także dla inwestorów, którzy na co dzień docenią różnorodność wzornictwa, dopracowane detale, wygodną obsługę, ułatwienia w zakresie funkcjonalności i wyższy poziom bezpieczeństwa antywłamaniowego.
Mówiąc w uproszczeniu, w programie VinylPlus chodzi o to, że poza recyklingiem europejski przemysł PVC zobowiązał się do licznych działań prośrodowiskowych, między innymi stworzenia gospodarki w obiegu zamkniętym, dążenia do neutralności węglowej, gwarancji długiego użytkowania produktów, a także odpowiedzialnego stosowania dodatków czy rozwijania technologii design-for-recykling. Spełnienie tych wymagań i cechy jakościowe produktów** są regularnie monitorowane przez akredytowane jednostki badawcze. Producenci, którzy w audycie potrafią udowodnić konsekwentną realizację programu, otrzymują etykietę VinylPlus Product Label dla systemów okiennych z PVC (mają ją prawie wszyscy europejscy producenci okien z PVC). Oprócz profili, gwarancję jakości deklaruje się również dla szkła izolacyjnego, okuć, całego okna i montażu.
Dodatkowo, producentom, którzy spełniają określone wymagania w zakresie długotrwałego użytkowania i przyjazności środowiska, przyznawany jest certyfikat jakości RAL, będący potwierdzeniem, że żadne szkodliwe substancje nie przedostaną się do okien PVC o gwarantowanej jakości. Wyniki publikowane są w Środowiskowych Deklaracjach Produktu (EPD).
ZOBACZ WIĘCEJ W ULOTCE
(KLIKNIJ, ABY OTWORZYĆ PDF)
Poznaj narzędzia i aplikacje, które pomogą w podjęciu decyzji przy zakupie okien:
eppa-profiles.eu/renovation
*Działania wspierane są ogólnopolską akcją komunikacyjną w ramach kampanii Dobry Montaż – Budujemy dla pokoleń.
** Zapewnienie jakości odbywa się zgodnie z krajowymi systemami zapewniania jakości, takimi jak KOMO (NL), NF lub QB (F), ATG (B) i RAL (D).
*** Dla tak zwanych lotnych związków organicznych (VOC) Niemiecki Instytut Techniki Budowlanej (DIBt) zaleca stosowanie schematu oceny Komitetu ds. Health-related Evaluation of Building Products (AgBB). Okna PCV z certyfikatem jakości spełniają te wymagania, co można sprawdzić w deklaracji środowiskowej produktu QKE/EPPA Environmental Product Declaration (2017) na stronie 9.
Data publikacji: 1 kwietnia 2022
Znajdziecie tu informacje o nowych materiałach, ciekawych technologiach i rozwiązaniach budowlanych. Przeczytacie też o projektach, planach i sukcesach producentów oraz o tym, gdzie i kiedy odbywają się branżowe konferencje czy szkolenia. Zainteresowanych zachęcam do kontaktu mailowego.