Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Aluminium w oknach - minimalizm w maksymalnej jakości

Opinia o ekskluzywnym charakterze aluminiowych okien i drzwi wynika z nieprzeciętnych cech tego materiału oraz nierealnych jeszcze do niedawna możliwości aranżacyjnych. Co warto wiedzieć o aluminium w oknach?

Aluminium, chwalone przez inżynierów budownictwa i kreatywnie wykorzystywane przez architektów, zdaje się przeżywać swój najlepszy czas. W domach i budynkach zaprojektowanych w nowoczesnym, industrialnym stylu, aluminium i szkło stały się najbardziej widocznymi materiałami budowlanymi. Zastosowanie aluminiowych profili w stolarce drzwiowo-okiennej spowodowało szybki postęp w zakresie termoizolacyjności, bezpieczeństwa oraz designu – czynników, na które zwraca uwagę wymagający klient.

Aluminiowe okna z szerokim widokiem

Aluminium to materiał spełniający wymagania naszych czasów. Jest lekki, a przy tym wytrzymały, sztywny, ale pozwalający dowolnie się formować, odporny na czynniki atmosferyczne i łatwy w eksploatacji. Aluminiowe okna i drzwi uważane są za produkty wysokiej jakości, które nie tylko wyglądają elegancko, ale także osiągają imponujące rozmiary oraz wysoki stopień ochrony cieplnej i akustycznej. Dzisiejsza stolarka aluminiowa z powodzeniem wpisuje się zarówno w odważne oczekiwania projektantów, jak i w wyśrubowane standardy energetyczne, jakich wymagają od nowych budynków Warunki Techniczne.

Ponieważ są w stanie wytrzymać duże obciążenie, aluminiowe konstrukcje okienne pozwalają na zastosowanie największych formatów szyb. Najbardziej wymagający klienci mogą dziś uzyskać przeszklenie o szerokości aż 6 metrów, co pozwala na dosłowne otwarcie salonu na ogród. Przykładem takiego rozwiązania jest model Patio HST 77, ze swobodą wyboru aktywnego skrzydła - sami decydujemy, która z części przeszklenia ma być ruchoma. Ten system drzwi przesuwnych umożliwia też całkowite otwarcie naroża budynku. Cieszy się to ogromnym powodzeniem wśród właścicieli pensjonatów, hoteli i domów z pięknym otoczeniem natury – z widokiem na duży ogród, góry czy las. 

Spektakularny widok - całkowite otwarcie naroża budynku w modelu Patio HST 77 robi naprawdę niesamowite wrażenie (fot. MS)
Całkowite otwarcie naroża budynku w modelu Patio HST 77 robi naprawdę niesamowite wrażenie (fot. MS)

Inny model z tej serii produktów, Patio HST 77 Mono, to efekt niemal niewidocznego słupka i „czystego”,  pozbawionego wizualnych przeszkód widoku na zewnątrz. Z kolei ekskluzywnym rozwiązaniem, wprowadzającym stonowaną harmonię na elewacji, jest tak zwane ukryte skrzydło, które pozwala uzyskać efekt, jakby w otworach okiennych zamontowane były wyłącznie szyby, bez ram. Można je zastosować w każdym typie stolarki otworowej - w oknach, drzwiach balkonowych, tarasowych i wejściowych, a także na przeszklonych fasadach.

Aluminiowe profile – kiedy sprawdzą się najlepiej

Profile aluminiowe słyną z dużej wytrzymałości. To w zasadzie jedyny rozsądny wybór dla przeszkleń wielkogabarytowych (na przykład o wysokości ponad 2,8 m). Warto jednak rozważyć je również wtedy, gdy naszym priorytetem jest bezpieczeństwo. „Przykładem rozwiązań aluminiowych spełniających najwyższe standardy estetyki, komfortu użytkowania oraz bezpieczeństwa, są okna linii Premium 86, produkowane przez polską firmę MS więcej niż OKNA. Zarówno okna jak i drzwi z tej linii mają stalowe zaczepy antywłamaniowe, blokadę niewłaściwej obsługi klamki oraz zabezpieczenia przed zatrzaśnięciem, a także funkcję mikrowentylacji” – twierdzą eksperci marki.

Oferta Premium 86 zawiera kilkadziesiąt modeli drzwi aluminiowych zewnętrznych o niskim współczynniku przenikania ciepła i wysokiej klasie wodoszczelności (fot. MS)
Oferta Premium 86 zawiera kilkadziesiąt modeli drzwi aluminiowych zewnętrznych o niskim współczynniku przenikania ciepła i wysokiej klasie wodoszczelności (fot. MS)

Aluminium sprawdza się też wszędzie tam, gdzie okna mają nietypowy kształt, okrągły, łukowy czy trapezowy. Warto rozważyć zastosowanie profili aluminiowych w czasie modernizacji starszych budynków, których urok nierzadko oparty jest właśnie na niestandardowych kształtach i rozmiarach okien.

Aluminium w oknach – więcej niż metal

Im więcej okien, tym większe znaczenie ma ich kolor i design. Wzornictwo profili aluminiowych opiera się na prostych kątach i dyskretnej elegancji. Również kolorystyka wcale nie ogranicza się do tej kojarzonej z metalem, jak szary czy antracyt. Lakierowanie proszkowe pozwala na uzyskanie wyszukanych odcieni z palety RAL, na przykład ram w kolorze złotym, czerwonym czy niebieskim. Ponadto, dzięki metodzie zwanej sublimacją, wykończenie może przypominać strukturę naturalnie wyglądającego betonu czy drewna. Wybór wytrzymałego i łatwego w pielęgnacji metalowego profilu o wyglądzie ramy z orzecha lub dębu wydaje się doskonałą alternatywą dla profili drewnianych, które regularnie wymagają dodatkowych prac konserwacyjnych. Świadomość możliwości, jakie daje aluminium, pozwala inaczej spojrzeć na tematykę stolarki okiennej i myśleć o takich rozwiązaniach niemal w każdym dzisiejszym stylu architektonicznym.

Minimalizm formy podkreślają dodatkowe akcesoria, jak klamki i pochwyty. Warto wiedzieć, że pełnią one też funkcje antywłamaniowe i ułatwiają bezproblemowe obsługiwanie wielkoformatowych okien i drzwi (fot. MS)
Minimalizm formy podkreślają dodatkowe akcesoria, jak klamki i pochwyty. Warto wiedzieć, że pełnią one też funkcje antywłamaniowe i ułatwiają bezproblemowe obsługiwanie wielkoformatowych okien i drzwi (fot. MS)

Dla niektórych inwestorów przeszkodą w zakupie stolarki aluminiowej jest cena. Jeśli rozmiary okien na to pozwalają, to rozwiązaniem mogą być profile z PVC do złudzenia przypominające aluminium i jego chłodny, wyrafinowany design, jak na przykład linia ALU LOOK. Zaprojektowano tu kanciaste krawędzie, a wielokomorowe profile niemieckiej firmy SALAMANDER wyposażono w stalowe wzmocnienia i dodatkowe uszczelki podnoszące współczynnik izolacyjności. Również wykończenie ram, takie jak Metbrush Alu, Antracyt Satin czy Jet Black mat CC+, inspirowane jest aluminium.

Budując nowoczesny dom i wyposażając go w aluminiowe ramy okien, tarasu czy drzwi z pewnością czynimy korzystną inwestycję nie tylko w parametry i design, ale też w długie lata bezproblemowej eksploatacji i wiele udogodnień, związanych chociażby z minimalnymi wymaganiami konserwacyjnymi. Aluminium w oknach to materiał na miarę potrzeb współczesności, która ceni minimalizm w formie przy maksimum udogodnień” – podsumowują eksperci MS więcej niż OKNA.

 


Źródło: materiał prasowy MS więcej niż OKNA.

Data publikacji: 14 marca 2022

Zobacz także

AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Mistrz Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego

Ruszył nabór do specjalnej edycji Międzynarodowego Programu Szkoleniowego, organizowanego przez Akademię Zdrowego Budownictwa. Szkolenie online startuje 14 marca.
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

energeto NEO

Aluplast rozszerza swoją ofertę o nową platformę systemową ENERGETO NEO. To nowy wymiar w projektowaniu okien, łączący najwyższe wymagania w zakresie efektywności energetycznej i najnowsze trendy projektowe.
SunGuard SNX 70 to nowe szkło powlekane potrójną warstwą srebra, które zapewnia przepuszczalność światła zbliżoną do 70% oraz wysoką izolacyjność termiczną (fot. GUARDIAN GLASS)AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Świet(l)ne perspektywy

Firma Guardian Glass Europe wprowadziła na rynek nowe szkło, najnowszy produkt z wiodącej serii produktów SunGuard® eXtraSelective — Guardian SunGuard® SNX 70.