Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Zgubna hermetyka

Zamykając szczelnie okna zapobiegamy stratom ciepłego powietrza z wnętrza domu. Ale jednocześnie uniemożliwiamy jego cyrkulację i wymianę zużytego na świeże. Dopóki standardem nie stanie się wentylacja mechaniczna, wietrzenie jest niezbędne dla zdrowia - po to producenci wymyślili funkcję rozszczelniania okien i pora z niej korzystać. 

Nie oszukujmy się - w przeważającej większości domów, nawet nowych, wentylacja jest grawitacyjna i aby zużyte powietrze wydostało się przez kanały wentylacyjne na zewnątrz, konieczny jest dopływ świeżego powietrza do wnętrza pomieszczeń. Dawniej infiltracja następowała samoistnie, przez liczne nieszczelności w obrębie samych okien i ich otoczenia. Dziś hermetyczna stolarka i szczelny montaż skutecznie blokują migrację powietrza, zakłócając działanie wentylacji. Świeże powietrze nie może dostać się do wnętrza domu - nie ma zatem również możliwości, aby to zużyte zostało odprowadzone na zewnątrz. 

Syndrom chorego budynku

Bóle głowy, senność, obniżenie koncentracji i osłabienie to objawy, które przypisujemy często przeziębieniu albo przesileniu wiosennemu. Tymczasem bardzo często jest to po prostu bunt naszego organizmu wynikający z niedostatecznej ilości świeżego powietrza. Dyskomfort dokucza nam zwłaszcza zimą, kiedy w domu grzejemy, temperatura jest stosunkowo wysoka i szybciej robi się duszno. W następstwie braku prawidłowej wentylacji może też dojść do rozwoju pleśni, bakterii, mocniej skoncentrowane stają się ewentualne zanieczyszczenia chemiczne, jak formaldehyd, a dodatkowym obciążeniem mogą być szkodliwe opary z kominków czy pieców. Niewłaściwa wentylacja powoduje często tak zwany ciąg wsteczny, który wdmuchuje dym do środka, zamiast odprowadzać go na zewnątrz. Wszystko to pogarsza i tak złą jakość powietrza w domu i składa się na zdefiniowany przez Światową Organizację Zdrowia syndrom chorego budynku (SBS - sick building syndrome).

Efektywne mikrowietrzenie

To oczywiste, że nie po to montujemy superszczelne okna, żeby je potem na oścież otwierać i przepłacać za ogrzewanie. Niezastąpionym kompromisem są rozwiązania z funkcją mikrowentylacji, które umożliwiają rozszczelnienie okien i wietrzenie pomieszczeń bez odczuwalnych strat energii. Nie jest to żaden kosztowny "gadżet", obecnie tego typu okucia są dostępne we wszystkich oknach rozwierno-uchylnych. Jak to działa? Kiedy klamka znajduje się w określonym położeniu, rama okienna o kilka milimetrów odsuwa się od ościeżnicy, dzięki czemu wokół obwodu okna tworzy się drobna szczelina wentylacyjna. W oknach rozwiernych można też zastosować mikrowentylację wielostopniową, która pozwala dopasować szerokość szczeliny do warunków pogodowych albo zwyczajnie do naszych potrzeb. 

Jak podkreśla Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi Roto: – Z mikrowentylacji można korzystać niezależnie od pory roku, także zimą. Umożliwia ona stałą wymianę powietrza, które powoli wnika do pomieszczeń niewielkim strumieniem. To efektywne i proste w obsłudze rozwiązanie, które dobrze sprawdza się w każdym wnętrzu. Można też okno uchylić i bezpiecznie wietrzyć dom nawet na parterze, gdyż dostępne są już na rynku okna z antywyważeniowym uchyłem klasy RC2. 

Wentylacja inteligentna

Innym rozwiązaniem skutecznej wymiany powietrza w domu jest zainwestowanie w automatyczne systemy, które o określonej godzinie będą uchylały i zamykały okna, powodując na przykład dziesięciominutowe intensywne wietrzenie. Hamulec rozwarcia zapobiega niekontrolowanemu zatrzaśnięciu skrzydła, a czujniki wiatru i deszczu zwalniają nas z obowiązku kontrolowania procesu automatycznej wentylacji. 

Okno w klasie RC2 ma funkcję uchyłu z zabezpieczeniem antywyważeniowym (fot. ROTO)

UWAGA! Tylko poprawny montaż daje pewność, że wyrób zachowa swoje parametry użytkowe i będzie bezproblemowy w obsłudze. 


Materiał przygotowany na podstawie opracowania dla kampanii "Dobry Montaż".

Data publikacji: 27 lutego 2018

Zobacz także

Systemy montażowe to pewny sposób na trwałe i ciepłe osadzenie okna w murze (fot. STROPEX)OKNA, DRZWI

Energooszczędny Montaż Okien

Montaż stolarki otworowej jest co najmniej tak ważny, jak sama stolarka. STROPEX EMO to przyjazne monterowi systemy montażu stolarki otworowej, spełniające wymagania budownictwa energooszczędnego i pasywnego, z gwarancją niezawodności.
fot. STROPEXAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

EMO i URP

Firma Stropex wprowadziła do systemów EMO (Energooszczędnego Montażu Okien) nowy element - Uniwersalny Rozpierak Pozycjonujący.
Stabilne i ciepłe podparcie okna (fot. AIB)OKNA, DRZWI

Ciepłe wsparcie

Dobry montaż to montaż stabilny i szczelny. Uniwersalna listwa podokienna podpiera okno na całej szerokości, a do tego skutecznie chroni tę strefę przed stratami ciepła.