Wietrzenie pomieszczeń podczas siarczystego mrozu albo silnego wiatru nie należy do przyjemności. Pozostawianie okien rozszczelnionych na cały dzień niepotrzebnie podnosi rachunki za ogrzewanie. A gdyby tak pokoje efektywnie wietrzyły się same, kiedy oddalamy się z domu albo jesteśmy w pracy? Dom może samodzielnie zadbać o odpowiednią temperaturę i cyrkulację powietrza, wystarczy wyposażyć go w system inteligentnego sterowania oknami, drzwiami i roletami. Właśnie takie sprytne rozwiązanie opracowała w zeszłym roku firma OKNOPLAST, duży podkrakowski producent stolarki otworowej.
Technologia Smart OKNOPLAST umożliwia sterowanie drzwiami, oknami i roletami za pomocą pilota, włączników naściennych albo aplikacji na urządzeniu mobilnym. Ta ostatnia opcja pozwala zarządzać zintegrowanymi elementami zdalnie, z dowolnej lokalizacji. Okna w domu można otworzyć i zamknąć siedząc za biurkiem w firmie.
(fot. OKNOPLAST)
"System pozwala na stworzenie zaawansowanych scenariuszy, regulujących w zautomatyzowany sposób wietrzenie pomieszczeń o konkretnej porze dnia. Takie rozwiązanie sprawia, że nie musimy pamiętać o codziennej obsłudze aplikacji. Co więcej, możemy zaprogramować cały mechanizm tak, by rolety zasłaniały się lub odsłaniały na podstawie danych z czujnika słonecznego rejestrującego natężenie światła i temperatury. Ma to istotny wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania domu, ponieważ naturalne oświetlenie stanowi dodatkowe źródło ciepła" – tłumaczy Mike Żyrek, Dyrektor Badań i Rozwoju w Grupie OKNOPLAST.
Innowacja daje też znacznie więcej praktycznych możliwości. Kiedy wyjedziemy na dłużej, odpowiednio zaprogramowany Smart OKNOPLAST zadba o podniesienie rolet rano i opuszczenie ich wieczorem oraz zapalenie na kilka godzin wieczorem światła, w celu odstraszenia potencjalnych złodziei obserwujących dom. Za pomocą aplikacji szybko i sprawnie otworzymy drzwi, wracając z ciężkimi zakupami. System możemy też połączyć z innymi elementami inteligentnego domu, na przykłąd klimatyzacją.
Rozwiązania automatyzujące proces zarządzania domem za pomocą programu mogą być dopiero początkiem procesu usprawniającego codzienne funkcjonowanie. Możemy pójść krok dalej i zaprogramować sterowanie stolarką otworową za pomocą głosu, a nawet wykorzystać powierzchnię okna jako powiększony do maksimum tablet, na którym obejrzymy film czy przeczytamy najświeższe wiadomości.
(fot. OKNOPLAST)
"Społeczeństwo w coraz większym stopniu czerpie z nowych technologii. Na całym świecie lawinowo wzrasta liczba urządzeń korzystających z IoT. Tym samym nieuchronnie wkraczamy w erę internetu rzeczy i zadaniem producentów jest tworzenie rozwiązań, które odpowiedzą na potrzeby ich klientów oraz uwzględnią ich przyzwyczajenia" – dodaje Mike Żyrek. "Jako Grupa OKNOPLAST cały czas obserwujemy trendy w tym obszarze. Bierzemy je pod uwagę i analizujemy, pracując nad nowymi produktami, dzięki czemu niejednokrotnie udało nam się wyznaczyć kierunek rozwoju dla branży".
Data publikacji: 25 stycznia 2019
W nowoczesnych domach przeszklenia zajmują bardzo ważne miejsce w sferze projektowania i aranżacji wnętrz. Przywiązujemy dużą wagę do ich wielkości, wyglądu, a coraz częściej również zintegrowanych przesłon. Na tej stronie przedstawiamy trendy i propozycje producentów - a czasami porady dotyczące nie tylko wyboru, ale też późniejszej eksploatacji. Daj się zainspirować!