Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Okna w warstwie izolacji

Dawniej przypisany tylko do budownictwa pasywnego, obecnie energooszczędny montaż okien z wysunięciem poza lico muru, w grubość ocieplenia ścian, staje się pomału budowlanym standardem. Jednym z wygodniejszych rozwiązań jest kompletny system SIMPLEX BASIC AIB. 

Okna dostępne dzisiaj na rynku to zupełnie inne produkty niż te oferowane kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu. Dawniej nie zastanawiano się nad izolacyjnością termiczną okien, a ich instalacja sprowadzała się praktycznie tylko do osadzenia stolarki w murze. Wraz ze zmianami, jakie zachodziły w zakresie konstrukcji i parametrów stolarki okiennej, zmieniały się także techniki jej montażu. Dzisiejsze rozwiązania zapewniają izolacyjność okien na poziomie Uw ≤ 1,1 W/(m2.K) i skuteczne ograniczenie mostków termicznych w strefie wokółokiennej, a jednocześnie większą ergonomię i szybkość prac. Najnowocześniejszy i najbardziej energooszczędną metodą instalacji okien jest montaż z wysunięciem w warstwę izolacji.

Co daje wysunięcie okien w warstwę izolacji

Dlaczego montaż okien w grubości ocieplenia ścian jest tak efektywny energetycznie? Po pierwsze dlatego, że dzięki temu następuje przesunięcie izoterm niskich temperatur poza obrys muru i minimalizacja strat ciepła. Okno obudowane jest "ciepłą" i szczelną ramą, co eliminuje występowanie wzdłuż styku liniowych mostków termicznych i zapobiega przemarzaniu ściany w okolicy stolarki. Po drugie - ogranicza się w ten sposób niekontrolowaną infiltracj powietrza, zabezpiecza przed zawilgoceniem i zapewnia lepszą izolacyjność akustyczną. Trzecia korzyść to możliwość późniejszej wymiany okien bez naruszania elewacji, a czwarta - inwestor uzyskuje dużą przestrzeń użytkową na parapecie wewnętrznym.

Elementy montażowe

Dla zapewnienia stabilnego i wytrzymałego podparcia okna niezbędne jest wykorzystanie elementów przenoszących duże obciążenia, wywołane ciężarem samej stolarki, ale również parciem wiatru. Wykorzystane materiały powinny też charakteryzować się niską przewodnoscią cieplną. Stosowane pierwotnie metalowe konsole wymagały pracochłonnego rozmieszczania i instalacji, generowały też niepotrzebne straty energii, dlatego zastępowane są przez systemy łatwiejsze w montażu i bardziej energooszczędne, z purenitu czy poliuretanu. 

 
Kompletny system SIMPLEX BASIC AIB składa się z profili ościeżowych, które przytwierdza się do ściany za pomocą kleju montażowego i wkrętów, oraz z listwy podokiennej SIMPLEX MULITIBASE (fot. AIB)

Listwa ma szerokość regulowaną w zakresie 55-82 mm i pasuje do każdego typu profilu okiennego, z PVC i aluminium. 

zobacz więcej na temat listwy podokiennej SIMPLEX MULTIBASE

Oczywiście nie można zapomnieć o prawidłowym uszczelnieniu strefy wokółokiennej. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego montażu warstwowego, tak i tu używa się wypełnienia z niskorozprężnej piany poliuretanowej oraz taśm uszczelniających: paroszczelnej od środka i paroprzepuszczalnej, ale odpornej na wodę od strony zewnętrznej. Zamiast tego można również zastosować wielofunkcyjną taśmę rozprężną.


Zadaniem taśm uszczelniających jest ochrona izolacji termicznej przed wilgocią i degradacją (fot. AIB)

Zarówno dla montera, jak i inwestora ważne jest to, aby montaż okna przebiegł sprawnie i bez problemów. Im mniejsza jest liczba elementów używanych podczas instalacji stolarki, tym mniejsze ryzyko popełnienia przez wykonawcę ewentualnych błędów. Łatwy w zastosowaniu, a jednocześnie charakteryzujący się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi system SIMPLEX BASIC AIB to prosta odpowiedź na oczekiwania rynku.

 

Data publikacji: 19 grudnia 2018

Zobacz także

fot. KRISPOLAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowe drzwi SOLANO

Kolekcja SOLANO marki KRISPOL powiększyła się o dziewięć nowych modeli aluminiowych drzwi zewnętrznych.
Jak dbać o okna przed zimą (fot. NITUS)OKNA, DRZWI

Pomóż oknom przetrwać zimę

Kupujemy okna wysokiej jakości - a potem zostawiamy je na pastwę losu. Tymczasem brak regularnej konserwacji osłabia parametry okien i skraca ich żywotność. Zobacz, jak zadbać o okna przed zimą.
Jak są zbudowane okna energooszczędne? (fot. KRISPOL)OKNA, DRZWI

Okna energooszczędne

Dzisiejsze Warunki Techniczne wymuszają na nas postrzeganie okien głównie przez pryzmat energooszczędności. Zobacz, co ma na nią wpływ.