Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Zabezpieczamy drewnianą elewację

Ponadczasowy wygląd i naturalność drewna sprawiają, że materiał ten świetnie się sprawdza jako elewacja zewnętrzna domu. Jednak ze względu na zmiany temperatury, deszcz i inne czynniki atmosferyczne, drewno powinno się należycie zabezpieczyć, aby dłużej utrzymało świetną kondycję.  

Nasz klimat nie jest łaskawy dla nietypowego wykończenia budynku – również dla drewna. Wahania temperatury, wilgoć, opady atmosferyczne i związane z tym wszystkim zabrudzenia sprawiają, że kolor, trwałość i wygląd fasady zmienia się na gorsze. Można jednak sobie z tym poradzić stosując ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Jak zachować drewno w najlepszej kondycji

Proces czyszczenia drewna wygląda podobnie jak odświeżanie ścian zewnętrznych, które są wykończone tynkiem i farbą. Myjką ciśnieniową lub wężem ogrodowym, pod odpowiednim ciśnieniem wody, czyścimy całą powierzchnię z brudu i kurzu, który nagromadził się w zimie. Najlepiej podzielić sobie pracę na parę dni, wykonywać ją przy ładnej pogodzie, w temperaturze wyższej niż 5°C.


Po każdej zimie drewniane elementy powinno się oczyścić i zakonserwować (fot. FFiL ŚNIEŻKA)

W niektórych miejscach, takich jak północna strona budynku, drewno może być szczególnie podatne na rozwój grzybów, pleśni i mchu. Do biologicznego zniszczenia materiału mogą też przyczynić się duże skupiska zieleni i wysoka wilgotność powietrza.  To, co powstało w wyniku oddziaływania tych czynników można po prostu usunąć – na przykład metalową szpachelką. Wyczyszczoną powierzchnię należy również zabezpieczyć preparatem grzybobójczym.

Skuteczna renowacja

Następnym, po oczyszczeniu drewnianej elewacji, etapem jest kontrola stanu drewna. Bez warstwy zabrudzeń będziemy w stanie ocenić, jak drewno poradziło sobie z warunkami atmosferycznymi panującymi w zimie. Bledszy i szerszy odcień wykończenia oznacza, że koniecznym będzie zeszlifowanie starych, łuszczących się fragmentów warstwy ochronnej oraz zabezpieczenie powierzchni odpowiednimi preparatami.


Środki ochrony drewna zawsze należy stosować zgodnie z wytycznymi producenta (fot. FFiL ŚNIEŻKA)

Do malowania drewna na ścianach zewnętrznych domu najlepiej wykorzystać wyroby zapewniający kompleksowe zabezpieczenie przed promieniowaniem UV, wodą i biokorozją. Wzmocnienie drewna umożliwia zastosowanie impregnatów, np. Impregnatu Ochronnego do Drewna Gruntującego VIDARON. "Dostępny w wersji bezbarwnej impregnat polecany jest jako warstwa gruntująca pod produkty nawierzchniowe. Głęboko wnika on w drewno, redukując jego chłonność, impregnuje je i wzmacnia, chroniąc przed grzybami, sinizną i owadami. Można go aplikować na suche, gładkie i oczyszczone podłoże" – mówi Dariusz Wróbel, Trener Produktu FFiL Śnieżka SA.

Są też inne produkty, które zwiększają atrakcyjność wizualną drewna. Do dekoracyjno-ochronnego malowania dobrym rozwiązaniem jest lakierobejca. Trwałą i estetyczną powłokę odporną na działanie czynników atmosferycznych i zarysowania uzyskamy dzięki zastosowaniu Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej VIDARON, dostępnej w wersji bezbarwnej oraz 14 kolorach do wyboru.


Odpowiednie użycie produktów do konserwacji drewna zapewni piękny wygląd wykończenia budynku na lata (fot. FFiL ŚNIEŻKA)


Tekst: Marianna Rybarczyk.
Opracowanie na podstawie materiałów firmy FFiL ŚNIEŻKA.

Data publikacji: 30 kwietnia 2019

Zobacz także

Łamane drzwi oszczędzają dużo miejsca (fot. INVADO)RÓŻNE TRENDY

Drzwi łamane

Szukasz praktycznych drzwi do spiżarni, garderoby, schowka? W ich ciasnej przestrzeni szkoda miejsca na szerokie pełne skrzydło. Znacznie lepiej wpasują się tam drzwi łamane.
Chowana w ziemię brama to rozwiązanie na każdą działkę (fot. FANCY FENCE)RÓŻNE TRENDY

Brama "zjazdowa"

Brama wjazdowa, która chowa się w ziemi? FANCY FENCE to system niezastąpiony na wąskim lub pochyłym podjeździe, do tego wygodny, bezpieczny i zdecydowanie nietuzinkowy.
Trendy, których nie możesz przegapić - rekomendacje ekspertów (fot. PFLEIDERER)RÓŻNE TRENDY

Wnętrze odzwierciedleniem duszy

Jak wystrój wpływa na nasze samopoczucie? Czym się zainspirować? Co rekomendują eksperci? Poznaj najnowsze trendy.