Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Uszczelnienie okien na poziomie terenu

Stolarka osadzona w strefie przyziemia, podobnie jak cokół budynku, jest stale narażona na obciążenia wodą i wymaga szczelnej hydroizolacji.

W przygruntowej strefie budynku zbierają się różne rodzaje obciążenia wodą: podciągana kapilarnie woda gruntowa, woda opadowa, rozbryzgowa, woda z topniejących pryzm śniegu albo z węża ogrodowego. Z tego powodu cokół budynku, wraz z sięgającymi ziemi wnękami okiennymi, wymaga uszczelnienia. Nie jest to takie proste, bo niemal w każdym budynku mamy do czynienia z innym rozwiązaniem projektowym. Problemem jest nie tylko uformowanie wnęk (narożniki i „zakamarki”, w których musimy rozprowadzić masę uszczelniającą) i kwestia cofania się wody, ale przede wszystkim różnorodność materiałowa podłoży: cokołu, muru i profili okiennych. Ramy okienne wykonane są z PVC, aluminium lub impregnowanego drewna. Po bokach mamy bloczki lub pustaki ścienne albo żelbetowe filary. Z kolei pod spodem znajdują się najczęściej elementy podwalinowe (np. z purenitu albo z PVC), a niżej betonowe podłoże zabezpieczone mineralną lub bitumiczną hydroizolacją. Wszystko ma inną strukturę, rozszerzalność cieplną oraz chłonność. Aby zapewnić ciągłość hydroizolacji na złączach tak odmiennych materiałów, potrzeba elastycznych mas uszczelniających o dobrej przyczepności do różnych typów podłoży.

Hybrydowe masy hydroizolacyjne MB 2K mają dobrą przyczepność do większości podłoży budowlanych, również niemineralnych i niechłonnych, dlatego dobrze sprawdzają się w miejscach osadzenia stolarki otworowej (fot. REMMERS)
Hybrydowe masy hydroizolacyjne MB 2K mają dobrą przyczepność do większości podłoży budowlanych, również niemineralnych i niechłonnych, dlatego dobrze sprawdzają się w miejscach osadzenia stolarki otworowej (fot. REMMERS)

Ze względu na odkształcenia wywołane rozszerzalnością cieplną, złącze należy dodatkowo wzmocnić taśmami uszczelniającymi. Masy hybrydowe mostkują wprawdzie rysy do 3 mm, ale to za mało, żeby zagwarantować stuprocentową szczelność. W narożach również potrzebne są taśmy lub specjalnie uformowane kształtki uszczelniające, które wtapia się w cienką warstwę masy hydroizolacyjnej. Taśmy nie będą później widoczne – zakryje je warstwa ocieplenia.

Wykonanie uszczelnienia krok po kroku (na przykładzie polimerowej powłoki MB 2K):

1. Ramy okienne na szerokości przewidzianej pod uszczelnienie czyścimy i delikatnie szlifujemy papierem ściernym o granulacji P40. Oszklenie możemy opcjonalnie zabezpieczyć folią.

Ramy okienne na szerokości przewidzianej pod uszczelnienie czyścimy i delikatnie szlifujemy papierem ściernym o granulacji P40 (fot. REMMERS)

2. Na podłożach niemineralnych, takich jak podwaliny i profile podokienne, wykonujemy warstwę sczepną z MB 2K. Robi się to poprzez szpachlowanie drapane – wcieranie cienkiej warstwy masy za pomocą szpachelki.

3. Po wyschnięciu warstwy kontaktowej uszczelniamy naroża i złącza. Nanosimy pędzlem lub szpachelką cienką warstwę MB 2K, a następnie osadzamy w niej odpowiednie kształtki lub taśmy uszczelniające. Taśmy dociskamy wałkiem.

Po wyschnięciu warstwy kontaktowej uszczelniamy naroża i złącza. Nanosimy pędzlem lub szpachelką cienką warstwę MB 2K, a następnie osadzamy w niej odpowiednie kształtki lub taśmy uszczelniające (fot. REMMERS)

4. Hydroizolację nakładamy w dwóch warstwach o łącznej grubości w stanie suchym min. 2 mm. Masę rozprowadzamy również na całej powierzchni taśmy i kształtek uszczelniających.

Hydroizolację nakładamy w dwóch warstwach o łącznej grubości w stanie suchym min. 2 mm (fot. REMMERS)

UWAGA! Do czasu wyschnięcia i podczas dalszych prac budowlanych należy chronić izolację przed uszkodzeniem!

 


Konsultacje: Bartłomiej Monczyński, Remmers.

Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  


 

Data publikacji: 31 lipca 2023

Zobacz także

Dobry zamek i bezpieczny klucz to podstawa ochrony domu przed intruzami (rys. Eryka Rakoczy)KLUCZ DO BEZPIECZEŃSTWA – EVVA RADZI

Czy można oszczędzać na bezpieczeństwie?

Podobno dla złodzieja każdy dom to kwestia przygotowania i czasu, ale im tego czasu potrzeba więcej, tym możemy czuć się bezpieczniejsi. Na co zwrócić uwagę kupując system zamknięć do domu? Zapytaliśmy ekspertów EVVA Polska.
Płynne membrany to idealne rozwiązanie na trudnych podłożach, gdzie inne typuy uszczelnienia byłyby trudne w aplikacji lub nieskuteczne (fot. SOUDAL)OKNA, DRZWI

Wymiana okien ze szczelnym montażem

Wymiana starych okien to ważny element termomodernizacji i skuteczny sposób na ciepły dom, ale pod warunkiem, że będzie odpowiednio zamontowane . W szczelnym montażu pomoże zastosowanie płynnych membran.
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na stolarkę aluminiową, czy PVC, czy miksujemy je w obrębie budynku, warto w miarę możliwości korzystać z oferty jednego producenta (fot. KRISPOL)INSPIRACJE OKIENNE

Wybieramy okna i drzwi

Aluminiowe czy PVC? Wybierając okna i drzwi, postaw na komplet stolarki i miksuj rozwiązania.